Учора, 25 лютого, в угорському місті Дебрецені розпочала свою роботу унікальна виставка – на розсуд поціновувачів мистецтва були представлені понад 70 творів закарпатського мистецтва (живопис і скульптура). Виставка проходить за підтримки угорського уряду та сприяння Генерального консульства Угорської Республіки в м. Ужгороді.
Слід відзначити, що закарпатський живопис розпочав подорож територією сусідньої країни з Мішкольца, вчора на невеликий термін зупинився в Дебрецені, відтак відвідає ще кілька міст Угорщини й лише так буде представлений у Будапешті. Хоча й на цьому виставка не завершить свою роботу – на неї ще чекають у Словаччині, адже й там хочуть побачити, чим живе сучасне мистецьке Закарпаття.
Виставка унікальна тим, що з часів незалежності України такого масштабного за кількістю представлених митців культурницького заходу ще не було.Закарпатську школу живопису в рамках виставки представив 31 митець. Угорські, а відтак і словацькі поціновувачі мистецтва можуть помилуватися роботами Володимира Микити, Бориса Кузьми, Наталії Грабар, Олени Кондратюк, Антона Ковача, ІванаБровді, Богдана Коржа, Володимира Павлишина, АтіллиКоприви, Ференца Ерфана, Олександра Громового, Ярослава Борецького, Людмили Корж-Радько, Ласло Мадяра та інших.
На відкритті виставки були присутні як самі художники, так і їхні колеги з Угорщини, а також представники українських та угорських мас-медіа.
Як розповів перед відкриттям виставки один із її учасників, живописець Атілла Коприва, фактично наразі в Угорщині презентований вагомий доробок закарпатської школи живопису. Зі слів художника, «…загалом поняття закарпатської школи живопису трішки окреслене певними традиціями, але зараз, у рамках цієї виставки ми переслідували іншу ідею – це бажання показатинасамперед характер закарпатської школи живопису. Це з одного боку, а з іншого боку – ми прагнули представити на розсуд сусідів ті сучасні починання, експерименти, які на даний момент взакарпатському живописі існують. Тому ми й говоримо, що виставка не прив’язана саме до школи, вона приурочена саме до тих перспектив, до сучасних тенденцій, які існують в даному осередку вданому регіоні на сучасному етапі».
На питання журналістів, за якими критеріями підбирали твори мистецтва, А. Коприва відповів: «Відбір робився з метою показати не тільки іменитих, титулованих художників Закарпаття, знаних на всеукраїнському та міжнародному рівнях, а й молодих митців, які мають високий фаховий рівеньрозвитку і значні перспективи. Головним було - гідно представити закарпатський живопис, все його розмаїття й багатство».
Митець зізнався, що ідея виставки визрівала давно, протягом тривало часу її формували й готували до втілення. «Загалом відзначу, що в рамках виставки презентований творчий шлях закарпатської школи живопису від третього покоління: тут і Володимир Васильович Микита, Іван Васильович Бровді, тут твори їхніх учнів Золтана Мички, Бориса Кузьми…Аби назвати всіх – затратимо багато часу, тут також і твори більш молодого покоління, яке також амбітне, яке формує свій колорит у мистецтві», - уточнив А. Коприва.
Присутній на виставці урядовий уповноважений Державного Секретаріату з Питань Національної Політики Угорської Республіки д-р ІштванГрежа високо оцінив виставку та рівень її організації. «Ми дуже високо оцінюємо таке розмаїття творчого потенціалу Закарпаття, яке представлене тут, фактично, зараз ми бачимо дух Закарпаття, - сказав д-р Грежа. – Хочу відзначити, що нині вся Європа переживає складні часи, і культура, духовне єднання здатні допомогти здолати значні випробовування. Саме тому вкрай важливо за найменшої можливості представляти культурну складову кожної нації.Угорський уряд вважає, що це та цінність, яку потрібно підтримувати, і докладає всіх можливостей до цього».
ІнфоСлужба Закарпаття