В Ужгороді стартувала дводенна конференція "Микола Мушинка: портрет на тлі доби" (ФОТО)

Сьогодні, 25 лютого, в Закарпатському художньому інституті розпочала роботу Міжнародна науково-практична конференція “Микола Мушинка: портрет на тлі доби”, присвячена 80-річчю з дня народження відомого науковця, фольклориста, доктора філологічних наук, академіка Національної академії наук України Миколи Мушинки.

В Ужгороді стартувала дводенна конференція "Микола Мушинка: портрет на тлі доби" (ФОТО)

У конференції беруть участь науковці, викладачі вишів із ближнього зарубіжжя та України, Закарпатського художнього інституту та інших навчальних закладів краю.

Відкрила конференцію проректор Закарпатського художнього інституту, кандидат філологічних наук Наталія Ребрик. Вона привітала учасників, побажала плідної роботи. Естафету перейняв ректор ЗХІ, професор Іван Небесник, який ознайомив присутніх із досягненнями науковця, його внеском у науку і культуру України. Він висловив вдячність науковцю за співпрацю з інститутом.

Свої доповіді про життя і наукову діяльність Миколи Мушинки зачитали доктор філологічних наук, академік НАН України Микола Жулинський, доктор мистецтвознавства, завідувач кафедри академічного та естрадного співу Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Ганна Карась та багато інших всесвітньо відомих учених.

Конференція засвідчує високий авторитет Миколи Мушинки серед учених Світу. Конференція триватиме два дні, розповів для Закарпаття онлайн Володимир Мишанич.

Як повідомили додатково в управлінні культури Закарпатської ОДА, участь у конференції беруть понад 70 учених і культурно-мистецьких діячів із різних областей України, а також – зі Словаччини, Чехії, Угорщини та Швейцарії. Після завершення нинішнього пленарного засідання, о 17.00 у залі обласного театру ляльок розпочалась майже двохгодинна урочиста академія з нагоди 80-річчя від дня народження Миколи Мушинки.

В завтрашній програмі – підбиття підсумків конференції, мистецькі дискусії та відвідини гостями культурних цікавинок краю.

Наукові ж статті конференції, традиційно, надрукують окремим числом Вісника Закарпатського художнього інституту. Крім того, розповіли керівники вишу, в планах записати компакт-диск із лекціями Миколи Мушинки, котрий, як відомо, також викладає спецкурси в ЗХІ й очолює кафедру культури та суспільно-гуманітарних дисциплін.

Доробок Миколи Мушинки – вражає: автор близько 200 наукових розвідок, більше 1000 статей, 350 рецензій, 50 книг, зокрема, відомих праць – "З українського фольклору Східної Словаччини" (1963р.), "Фольклор русинів Войводини" (1976р., 1987р.), "Українська усна словесність" (1973 р.) та інших, дослідник творчості Володимира Гнатюка, Івана Панькевича, Тараса Шевченка, Івана Югасевича, Олександра Духновича, Флоріана Заплетала, Степана Клочурака, Фердинанда Колесси, Франтишека Главачека, Олекси Новаківського, Степана Рудницького, Олени Теліги, Степана Папа та ще багатьох знакових постатей.

Через наукові погляди та творчі інтереси, активну патріотичну позицію, Микола Мушинка зазнав переслідувань і на тривалий час був відсторонений від наукового та літературного процесів. Упродовж майже двадцяти років був змушений працювати пастухом, потім – кочегаром. У 1990-му діяча реабілітували і поновили на посаді завідувача Науково-дослідного відділу кафедри україністики в Пряшівському університеті. Тоді ж Микола Мушинка засновує Асоціацію україністів Словаччини та Наукове товариство ім.Т.Шевченка у Словаччині, продовжує науково-дослідну роботу, займається збереженням архівів зарубіжних українців, переймається долею незаслужено забутих чи заборонених митців, повертає їхню спадщину українському народу, видаючи та популяризуючи її в Україні, Європі та Америці.

"Йому випало справді бути людиною енциклопедичних зацікавлень і знань, він, по суті, став головним репрезентантом русинів-українців, людей, які опинилися за межами України, але належали і належать до українського народу. Він бачив, як відбуваються оті неминучі процеси асиміляції, коли русини-українці приживаються в інших державах, у Словаччині, Польщі, Румунії й інде і, ясна річ, його дуже тривожило, як зберегти культуру, як зберегти мову, як зберегти цю багатющу народну спадщину, яка насправді має неоціненне значення не тільки для нас, а й для цілого світу. На щастя, Микола Мушинка відчув особисту відповідальність за цю важливу справу і цілком присвятив себе їй. Сьогодні, на мою думку, він є одним із найавторитетніших фольклористів-етнографів, дослідників народної культури українців", – зазначив у виступі академік, доктор філологічних наук, професор, директор Інституту літератури ім.Т.Шевченка НАН України Микола Жулинський.

25 лютого 2016р.

Теги: конференція, Мушинка

НОВИНИ: Культура

20:58
В Ужгороді представили закарпатське фентезі про розбійника Пинтю Фото новина
16:00
/ 3
Закарпатському адвокатові, який за хабарі незаконно сприяв військовослужбовцям у звільненні зі служби, "світять" 10 років тюрми Фото новина
14:07
На виставці-ярмарку в ужгородському скансені можна побачити близько 700 писанок, 300 з яких можна придбати Відео новина
13:46
Закарпатський народний хор презентує Пасхальний концерт у поєднанні з пісочною анімацією
21:35
/ 4
В Ужгороді презентують книжку Романа Офіцинського про Августина Волошина
20:27
/ 1
У суботу в Ужгороді представлять "гуцул-фентезі" Олександра Гавроша
14:26
"Галерея однієї картини" відкрита в Чинадіївському замку "Сент-Міклош" Фото новина
11:25
В Ужгороді стартував V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури" Фото новина
13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
/ 1
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
» Всі новини