Творець інновацій

Михайло Ілько — дизайнер, митець, директор агенції креативної реклами й дизайну «Stairsfor». У 2005 році цей «закарпатський киянин» був креативним директором Євробачення. Він виграв тендер на проведення дизайнерських робіт і презентував незвичайний проект, а право це здобув у серйозному змаганні з іншими претендентами.

Творець інновацій

Загалом, на Євробаченні-2005 пан Михайло та його команда продемонстрували чимало новацій, зокрема технічних. Це й рухома сцена, відеотехнології O-Lite (світої дніконструкції), котрі замінили екрани, що їх встановили — 5 500.

Була задіяна найбільша кількість камер, порівняно з попередніми конкурсами — двадцять, з них пересувних — дванадцять. Для забезпечення цього феєричного дійства використано освітлювальної й звукової апаратури вагою 83 тонни…

Одним із символів Євробачення–2005 став… колір — зелений, як основний, додатковий — синій та акцентуючий — жовтогарячий. Тисячі глядачів з усієї Європи побачили квітку папороті, що зросла з ґрунту драми-феєрії «Лісова пісня» Лесі Українки.

Батько Михайла, відомий закарпатський живописець Іван Ілько, висловився так: «Квітка папороті, як і Євробачення, зацвітає один раз на рік. Хоча важливіше інше — її знаходять щасливці, але щоб стався цей випадок, потрібен багатий ґрунт...»

Михайло Ілько з колегами талановито використав властивості кольорів і їхнє смислове навантаження. Це був перший проект М. Ілька, завдяки якому він здобув відомість не тільки в Україні, а й у закордонні.

Слід зазначити, що важливі для каліграфічної культури українські шрифтові гарнітури не відомі широкому загалу. Щоб змінити ситуацію, «Мистецький Арсенал» провів конкурс «Український шрифт». Автором ідеї й ініціатором проведення цього архіважливого конкурсу виступив М. Ілько. Зі слів пана Михайла: «Отримали від конкурсантів чудові гарнітури. Відверто кажучи, спершу навіть розгубилися — просто не очікували таких прекрасних шрифтів.Тож дуже довго радились, кому присудити першу премію». Переможцем став дизайнер Андрій Шевченко. В нашій країні набірний шрифт, в силу певних обставин, з’явився тільки через 20 років опісля відновлення державності. Для прикладу, знаменита швейцарська «Гельветика» є одним із брендів цієї країни. Оскільки живемо в епоху інформатики, відтак поява власного шрифту, в якому «відчувається українська мелодика, та в той же час він цілковито сучасний», є проривом — коментує ініціатор конкурсу; настільки важлива ця подія,подія державної ваги, що годі й говорити. Цебула друга справа, державно-європейського ґатунку, до якої мав прямий стосунок талановитий уродженець Срібної Землі.

Мало хто пам’ятає,що презентацію про наміри проведення Євро-2012 готувала команда агенції «Stairsfor», очолювана М. Ільком. Часу на розробку проекту було обмаль, роботу завершили напередодні Конгресу УЕФА. Пан Михайло —це виявилося згодом — як ніхто інший знав, як саме слід було презентувати Україну й Польщу. У своєму переможному проекті наголос поставили на такі позиції: чемпіонат Європи з футболу — як засіб подальшого розвитку футболу, принади слов’янської естетики, відкритість наших країн до світу. Михайло Іванович чітко сказав: «Новизна — найсильніший фактор, що визначив нашу перемогу». Хто ж переміг, звичайно, мільйонна армія футбольних шанувальників знає. Це була третя серйозна фахова перемога й М. Ілька. Завдяки таким, як він, Європа й широкий світ пізнає та звикає до того, що українці можуть бути першими серед рівних у багатьох царинах діяльності.

 

Андрій Будкевич, дослідник мистецтва, журналіст, Літературна Україна

20 січня 2016р.

Теги: інновації, Ілько

НОВИНИ: Світське життя

20:04
/ 8
"Сукня має бути яскравою і блискучою": як на Закарпатті виготовляють традиційне ромське вбрання
16:28
/ 6
Нетипова для Закарпаття: поблизу Ужгорода фермер Віктор Карабін вирощує гречку
13:51
/ 1
У Карпатах побільшало вовків і шакалів. Чи можуть вони бути небезпечними для людей?
11:26
/ 1
"Океан Ельзи" випустив першу пісню нового альбому – "Мукачево"
21:38
/ 3
Закарпатський розробник виробництва паперу з опалого листя отримав Європейську премію молодих винахідників
21:34
/ 2
340 млн переглядів у Youtube, 41 млн у Facebook: 17-річна закарпатка стала відомою, коли за 16 секунд розібрала та зібрала автомат
12:43
80-річний велоспортсмен з Мукачева долає по 200 кілометрів на день
20:09
/ 7
Стоянка первісних людей в закарпатському Королеві виявилася найстарішим людським поселенням Європи – 1,4 млн років
00:03
Мукачівець Сергій Кузьма здав 24,4 літри крові протягом 20 років
11:05
/ 1
Вина Срібної Землі. Як на Закарпатті малі винороби просувають свій продукт
18:21
/ 3
Родина з Нижньої Апші зробила вирощування тюльпанів сімейним бізнесом
19:27
Через COVID та війну равликовий бізнес на Закарпатті вимирає
10:20
"Винна мануфактура Штифко": винороб з освітою фізика відроджує виноградарські традиції на Закарпатті
17:31
Залізничник з Мукачева виготовляє металеві мініскульптури на підтримку ЗСУ
15:06
"Вина Срібної Землі": як на Закарпатті відроджують виноробську славу
15:02
/ 1
Кореєць Сонгджін, який 10 років жив в Ужгороді, переклав "Червону руту" на рідну мову
10:52
/ 7
Ужгородець відтворив старовинний струнний інструмент із фрески Горянської ротонди
10:18
Ужгородка виростила двометрові чорнобривці і потрапила до Книги рекордів
22:42
106-річний ужгородець Микола Деревляник сам готує, прибирає та пере одяг руками
20:46
На Закарпатті ветеранів війни та членів їх сімей професійно адаптують за кошти держави
10:17
Медик з Мукачева Валентин Вракін рятує поранених на передовій
14:11
На Закарпатті почали готувати собак-терапевтів для психологічної підтримки ветеранів
17:44
В Ужгороді волонтерки готують їжу для поранених військових, які лікуються в медзакладах
11:32
/ 2
На Рахівщині виготовляють морозиво із пива та сидру та варять варення із гострого перцю
10:57
У нацпраку "Синевир" на Закарпатті встановили фотозону з "портретом" хранительки лісу – Мавки
» Всі новини