Володимир Смоланка: Закарпатці мудрі - вони зроблять правильний вибір

Перший номер Єдиного Центру до Ужгородської міської ради, ректор УжНУ, талановитий лікар, професор та голова Української асоціації нейрохірургів розповів про медицину, успіхи УжНУ і політичні плани.

Володимир Смоланка: Закарпатці мудрі - вони зроблять правильний вибір

- Володимире Івановичу, як Вам вдається поєднувати адміністративну роботу з роботою хірурга? Адже обидві діяльності потребують багато часу, сил та енергії.

- Зізнаюся, що інколи мені бракує часу, однак, я не відмовляю пацієнтам і проводжу операції. Звичайно, адміністративна робота в Центрі нейрохірургії сьогодні перекладена на команду, але складні випадки, що потребують хірургічного втручання, після всієї підготовчої роботи, проведеної колегами, залишаються за мною.
Ну а якщо говорити про УжНУ, то тут все працює, як злагоджений механізм: кожний – на своєму місці, кожний зайнятий ділом, чітко розуміючи, що і як йому робити! Навколо мене - відповідальні і професійні люди, на яких можна покластися і які не підведуть.

- Усе ж, нині, погодьтеся, медицина, а особливо – сфера, якою опікуєтеся Ви, потребує серйозних реформ. Ми ж про них продовжуємо лише говорити…

- Не можу погодитися на всі 100%... Але дієві і дійсні реформи потрібні. Що потрібно зробити, якщо говорити про, як Ви кажете, «мою сферу»? Створити потужний інсультний центр. Ми зробили певні кроки у цьому напрямку, продовжуємо підготовку приміщення. І нині пацієнти обласного центру нейрохірургії та неврології мають можливість отримати адекватне діагностування та лікування згідно світових протоколів. Не секрет – до нас звертаються пацієнти чи не з усієї країни! 

- 2015 рік був значимим для УжНУ. Як Ви, як ректор, оцінюєте розвиток провідного закарпатського вузу?

– Почну з того, що був прийнятий новий «Закон про вищу освіту». З усіх реформ в Україні, освітня, мабуть, єдина, яка реально проведена. Реформа дає широку автономію університетам. Це означає, що УжНУ має право створювати власні освітні програми. Буде більша кількість елективних (на вибір – ред.) курсів. Матимемо більшу свободу й у фінансовій діяльності. Кошторис складається із загального і спеціального фондів. Загальний – це те, що ми отримуємо від держави на функціонування університету. Спеціальний – те, що ми заробляємо на освітніх послугах та інших видах діяльності. Іншими словами, ми отримуємо абсолютно нову ситуацію з точки зору самостійності університету.

З 2016 року кардинально зміниться система вступу до вишів. Буде загальнонаціональний список місць по спеціальностях з конкретним зазначенням місць державного замовлення в конкретних вузах, і в залежності від кількості балів, студенти зможуть обрати той чи інший університет для навчання. Сьогодні перед Ужгородським національним університетом стоїть непросте питання – як вивести наш заклад на національний і міжнародний рівень. Університети, які замикаються лише на окремому регіоні, сьогодні великої перспективи не мають. Тому, нам необхідно зробити все, аби УжНУ реально був одним з кращих вишів країни. 

– Ще одна Ваша діяльність – це політика. Не було у Вас вагань щодо того, чи варто нею займатися, зважаючи на те, що українська політика далека від ідеалів?

– Політика - це для мене новий виклик у житті. Хоча, це рішення було для мене непростим. Такі зміни не дозволяють тобі «заснути», бо коли ти довго працюєш на одній посаді, від рутини нікуди не дітися. А так – ти завжди «у тонусі», це один з важливих стимулів.

Знаєте, коли я балотувався в народні депутати, то провів чимало зустрічей. На них приходили різні люди, їх ніхто не відбирав. Це була зовсім інша аудиторія, з якою я раніше не мав досвіду спілкуватися, як зі студентами, викладачами, медиками чи пацієнтами.

Я щоразу переймався, чи не встане хтось з людей, і не дорікне мені, насамперед, за роботу хірурга, адже в мене були випадки, коли не вдавалося допомогти пацієнту, як би ти не старався. Такого не було на жодній із зустрічей, хоча на одну з них прийшли дружина та донька пацієнта, якого нам не вдалося врятувати.

Спілкуюся з людьми з чистим сумлінням. Більше того, бачу, що мені вдається донести власні переконання, представити світогляд. Це додає мені впевненості та досвіду, як політику.

– Тобто Ви плануєте й надалі нею займатися?

– Так, я маю інтерес. Якщо є якісний досвід в житті, то його треба застосовувати не тільки у вузькопрофесійних сферах, якою є нейрохірургія, а й в публічній, громадській сфері. Тоді є можливість бути більш корисним.

Зрештою і час зараз такий. Дві революції довели, що приказка, мовляв, для українців їхня хата скраю, вже не актуальна. Ні, не скраю. Наші люди готові докладати зусиль, жертвувати навіть своїм життям заради країни та кращого майбутнього.

- 25 жовтня відбудуться вибори, на які Ви йдете з командою Єдиного Центру. Як Ви оцінюєте хід цьогорічної виборчої кампанії?

- Хочу сказати одне: до яких би методів не вдавалися політичні сили, а дехто все ж використвує нечесні способи, люди самі вирішать, кому вірити, а кому - ні, й за кого віддати свій голос. Закарпатці – мудрі і оцінюватимуть кандидатів за конкретними справами. 

А ще хочу наголосити на тому, що на цих виборах надзвичайно важливо, щоб люди прийшли голосувати, незважаючи на буденні справи. Розумію, що багато людей зневірилось, але у наших руках - майбутнє країни, наших дітей та онуків. Тож ми маємо проголосувати так, аби потім не було соромно за свій вибір. Голосуйте за тих, кому довіряєте і хто вас не підведе. 

23 жовтня 2015р.

Теги: Володимир Смоланка, Єдиний Центр

Коментарі

Свалявчани 2015-11-02 / 18:06:25
Ми довіряли Микульці,а прйшов Ланьо! Де справедливість?

НОВИНИ: Політика

01:09
/ 8
Офіс Генпрокурора розпочав кримінальне провадження за фактом кнопкодавства закарпатського нардепа Поляка
23:09
/ 26
В Ужгороді на річницю Майдану антимайданівці вшанували загиблих бійців "Беркута"
19:07
/ 9
Посольство Латвії звільнило консула Ігнатка, затриманого із 3 валізами контрабандних сигарет
17:24
/ 8
Закарпатського нардепа Поляка зловили на кнопокодавстві, яке підпадає під кримінал
00:20
/ 13
Українське Закарпаття та область Боршод-Абауй-Земплен Угорщини підписали документ про співробітництво
16:59
/ 6
Зеленський призначив "смотрящим" по Закарпаттю Арістова
03:21
/ 3
Імперське рило лізе до ідентичности
04:28
/ 65
Голова сільради на Берегівщині спілкується з журналістами через перекладача, бо практично не користується українською
00:19
/ 2
Наступного тижня на черговій сесії Тячівської райради оберуть нового голову
16:04
/ 22
Поки Сійярто летів до Києва, Росія погодилася захищати угорську меншину Закарпаття
18:03
/ 32
Продюсер "Суспільного" на Закарпатті збирається пропагувати "русинство" всупереч фахівцям і Україні
09:09
/ 17
В Ужгороді за "круглим столом" говорили про подвійне громадянство
17:52
/ 8
Дворський іде з посади керівника Ужгородської РДА
13:59
/ 10
Зеленський звільнив Віктора Товстого з посади голови Іршавської РДА
19:45
/ 31
Будапешту вкотре доводиться "замирювати" розсварених лідерів угорців Закарпаття
23:32
/ 21
Шуфрич розповів російським пропагандистам, як воює в Раді за право росіян купувати українську землю
01:59
/ 9
"Да патаму, что украінскій язик нєуґоден Богу!"
23:42
/ 11
З ініціативи депутатів Закарпатської облради голова скликає позачергову сесію щодо криміногенної ситуації в області
23:35
/ 6
У Міносвіти по суті відкинули "мовні" пропозиції Сійярто щодо освіти угорців Закарпаття
15:17
/ 4
Угорщина передала МОН України свої пропозиції щодо навчання угорців на Закарпатті української мови
04:17
/ 5
Вікіпедія вже вказує Михайлюка чинним головою Закарпатської ОДА з січня 2020 року
02:13
/ 53
30 років тому угорські дипломати та спецслужби вже "працювали" на Закарпатті (ДОКУМЕНТИ)
23:40
/ 9
Відставлений Москаль прилаштувався захищати в суді інтереси мільярдера Ровта
22:27
/ 18
Валерія Мургу звільнено з посади начальника Закарпатського управління лісового та мисливського господарства (ДОКУМЕНТ)
22:18
/ 12
За новою декларацією, зарплата мера Хуста Кащука – майже як у президентів України та Польщі взятих разом
» Всі новини