Василь Шкіря. Письменник, який усе спрямував на творення добра

«Чорна кішка з червоною пов’язкою і порожнім відром» — три символи, поєднані в одній назві. Таке може тільки Василь Шкіря — письменник, який усі свої здібності та зусилля спрямував на творення добра, на виховання підростаючого покоління, яке б шанувало працю та свободу.

Василь Шкіря. Письменник, який усе спрямував на творення добра

 До книги увійшли роман-фентезі «Про Василька, Марсіяну і НЛО» та три повісті: «Чупакабра», «Забавні пригоди Андрійка Незгоди» й та, що дала назву книзі. Саме ця повість чи не найяскравіше представляє стиль автора, його філософську та творчу концепцію, його неординарний світ.

«Було це не в сиву давнину і не за царя Гороха, а в теперішні часи, коли вже людина і велосипед винайшла, і в космосі встигла побувати, і підсніжники взимку навчилася вирощувати». Так починається ця історія. Чи це казка з елементами реалізму, чи реалізм з вкрапленнями фентезі, чи наше життя, що чудернацьким чином переплітається і з казкою, і з фантастикою, і з містикою, і з речами, здавалося б, несумісними із здоровим глуздом.

Письмо знаного казкаря у цій книзі набуло нової якості. Воно органічно і плавно вимальовує ситуацію за ситуацією і дарує нам відчуття присутності. Події ніби відбуваються поруч з нами. Такого ефекту не кожному письменникові вдається досягти. А у Василя це виходить ніби між іншим.

Закарпатський хлопець прагне утвердитися у житті, стати міцно на ноги. Дівчина приглядається до юнака, який викликає у неї симпатію. Аж тут втручаються чари. Стара ворожка прагне керувати подіями, й сама втрапляє у власну пастку. Вона вже стара і не дуже вправна. А ще до неї навідується смерть. Ворожці вдається перетворитися на чорну кішку й обдурити стару з косою. Але смерть не звикла здаватися...

Я читав повість і ніби переселявся у дитинство із неймовірними розповідями, почутими довгими зимовими вечорами. У тих історіях теж були і чорні коти, і велетні, і песиголовці, і смерть із косою та без обличчя. Ми, малі, потім довго не могли заснути. Схожі відчуття навідують і при читанні книги Василя Шкірі. Щось світле, чисте і, водночас, щемливе і трохи страшне. Але... Все закінчується добре. Бо історію пише чоловік, який любить життя і все справжнє у ньому.

А почалося все це у письменника, певно, ще зі школи. Творами Гоголя Василь захопився змалку. Перечитав усі твори класика, які знайшов у сільській бібліотеці. Тоді мало хто в селі мав телевізор, ще була жива культура усних оповідей, люди вірили в нечисту силу, перевертнів, відьом-босоркань, часто зверталися до знахарок і ворожбитів. Увібравши увесь цей народний досвід, письменник творчо опрацював його і майстерно використовує у власних авторських казках. Він — мастак побачити у звичайному незвичайне. Є у нього таки щось гоголівське... Я назвав би напрям, у якому працює автор, казковим реалізмом. Бо він дає відчуття реальності та привносить у це відчуття чудову казку, у якій хочеться жити. Чи можливо це? Думаю, з книгами Василя Шкірі можливо все!

Василь Кузан, "Голос України"

17 жовтня 2015р.

Теги: Василь Шкіря, казка

НОВИНИ: Культура

16:00
/ 3
Закарпатському адвокатові, який за хабарі незаконно сприяв військовослужбовцям у звільненні зі служби, "світять" 10 років тюрми Фото новина
14:07
На виставці-ярмарку в ужгородському скансені можна побачити близько 700 писанок, 300 з яких можна придбати Відео новина
13:46
Закарпатський народний хор презентує Пасхальний концерт у поєднанні з пісочною анімацією
21:35
/ 4
В Ужгороді презентують книжку Романа Офіцинського про Августина Волошина
20:27
/ 1
У суботу в Ужгороді представлять "гуцул-фентезі" Олександра Гавроша
14:26
"Галерея однієї картини" відкрита в Чинадіївському замку "Сент-Міклош" Фото новина
11:25
В Ужгороді стартував V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури" Фото новина
13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
/ 1
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
23:53
В ужгородському скансені презентують книжку Михайла Марковича "Ватра в Карпатах"
» Всі новини