За історичний мур з понад 100-літньою історією, що "впав" в охоронній зоні Ужгорода, єпископу МГКЦ обіцяють припис (ФОТО)

На момент, коли історичний мур вже начебто самостійно «впав», на місці чергового акту вандалізму перехожі бачили будівельну техніку.

За історичний мур з понад 100-літньою історією, що "впав" в охоронній зоні Ужгорода, єпископу МГКЦ обіцяють припис (ФОТО)

В Ужгороді на вулиці Капітульній, одразу поблизу головного собору Мукачівської греко-католицької єпархії, «впав» історичний мур із понад віковою історією. Більш як століття мур, віднесений до нехай і своєрідних, але від цього не менш цінних, об’єктів культурної спадщини простояв, а нині вночі, раптом, упав. Саме в тому, що стіну не зруйнували навмисне, а вона впала сама, наполягають робочі, які проводять тут роботи із облаштування скверу перед греко-католицьким кафедральним собором. 

Прилеглу до вже діючого скверику Марії-Терезії територію почали облагороджувати тиждень тому. Згідно із проектом, тут мають облаштувати територію для споглядання краєвидів Ужгорода і зборів вірників Мукачівської греко-католицької єпархії з нагоди тих чи інших релігійних свят.

Довкола конкурсу на облаштування скверу Марії-Терезії свого часу вирували чималі пристрасті: фахівці у сфері архітектури та містобудування неодноразово закликали не порушувати на догоду особистим амбіціям простір, який є охоронюваною зоною. Серед іншого, наголошували на необхідності збереження недоторканим унікального муру з понад віковою історією, що мав би тягнутися уздовж планованого скверу. Згадуваний мур ще в далекому XIX столітті відділяв собор від будівлі колишнього монастиря сестер-василіанок, які через ворота в ньому виходили до собору на молитви.

Із урахуванням цінності згадуваного об’єкту, збереження його було передбачене під час розробки проекту з облаштування скверу ім. Марії Терезії. Як розповів Закарпаття онлайн керівник обласного органу охорони культурної спадщини Томаш Сопко, за проектом мур мав бути збережений в автентиці, як елемент історичного ареалу. Втім, нині зранку частина історичного муру була знищена: робочі, що працюють на об’єкті, стверджують, наче мур «зруйнувався» сам. Зі слів в.о. управління архітектури міської ради Михайла Івегеша, який побував на місці події, така ситуація справді могла мати місце. Бо ж історичній стіні вже багато років, її укріпленням увесь цей час ніхто не переймався, мур – не монолітній, а резонанс від проїжджаючих бруківкою автівок і при збільшені навантаження на об’єкт логічно могли потягти за собою руйнівні наслідки. 

Разом з тим, такі припущення в.о. головного архітектора міста робить зі слів робочих, які й стверджують про «самостійне падіння» муру, в той час, як перехожі зранку на місці події бачили спеціалізовану будівельну техніку. Про її застосування свідчать і погнуті металеві двері з цього муру.

В тому, що це, у будь-якому разі, акт вандалізму, упевнені і фахівці, обурені легковажним і халатним підходом до справи облагородження нового скверу із одночасним знищенням історичних архітектурних надбань. Апелюють: знаючи про унікальність об’єкту, про що згадувалося ще на етапі планування облаштування території скверу в 2013 році, у виконавців було достатньо часу, аби здійснити попередні кроки з убезпечення від «падіння» муру. 

«Ми будемо шукати можливість або вносити зміни у нинішній проект облаштування скверу, з врахуванням того, що сталося, або будемо думати, як і чи взагалі варто відновлювати зруйновану частину стіни», – розповів сьогодні під час перебування на об’єкті в.о. начальника міського управління архітектури Михайло Івегеш.

Тим часом, в органі охорони культурної спадщини Закарпатської ОДА налаштовані радикально: називаючи те, що сталося, вандалізмом, керівник структури Томаш Сопко обіцяє оформлення припису на ім’я єпископа Мукачівської греко-католицької церкви Мілана Шашіка. 

«На етапі погодження проекту нам клялися історичні об’єкти не чіпати, про те, що йдеться про роботу в охоронній зоні, були попереджені. Зараз, коли сталося це свинство, мені кажуть – єпископа нема, єпископ у від’їзді. Так це ж не означає, що може прийти якийсь "дядя Вася" і на власний розсуд робити те, що вважає за потрібне… Є Закон про охорону культурної спадщини, є навіть, зрештою, кримінальна відповідальність за її знищення… Завтра вийдемо на місце, робитимемо припис – іншого виходу тут немає», – обурювався Томаш Сопко.

Припис, виданий органом охорони культурної спадщини, зобов’язує виконавців проекту до здійснення термінових робіт для приведення об’єкту у відповідність до погоджувальної документації. В разі ж, якщо припис буде проігнорований, заява про вчинення карного злочину подається в прокуратуру – як от у випадку із порушенням кримінального провадження за здійснення шляхом службової підробки на набережній Незалежності п’ятиповерхового будівництва замість погодженого триповерхового

 
 
 
 
 
 
09 жовтня 2015р.

Теги: мур, припис, єпископ

Коментарі

до Смішно! 2015-10-09 / 21:20:38
Смішно буде, коли, відповідно до закону, будеш відповідати за цей вандалізм. За власні кошти церква, як і інші суб'єкти, може щось робити там, де дозволено. А там, де не можна чіпати, церкві треба поводитися так, як і всім іншим.

Ужгородець шо втiк в Росiю 2015-10-09 / 19:59:16
менi все було интересно шо там за тим забором, було б набагато гарнiше якби там стояв бiльш прозорiший забор з видом на сад...думаю тот забор ся строив шоб вiдгородитись вiд трущобок якi були в тi часи, сам по собi забор страшненький...чи варто було його валити - вже залежтьб вiд того шо там типирь на тому мiсцi буде

Смішно! 2015-10-09 / 19:42:01
Мур столітньої вартості! Оце цінність для Ужгорода! Та довкола нищаться справжні памятки мистетва і культури, які влада навіть не помічає. Вочевидь, церква упорядковує сквер, який має стати загальноміським надбанням. І робить це за власні кошти, як і всі реконструкції.

володимир 2015-10-09 / 19:37:37


Флуд і тролінг. Коментар видалено. Адмін


Адмін 2015-10-09 / 16:56:46


Балоги тут до чого?

І яким чином ремонт собору і резиденції виправдовує вандалізм по відношенню до історичного муру?


простий 2015-10-09 / 16:52:29
впав мур - трагедія, зрада, вандалізм! а те , шо МГКЦ реставрує і впорядковує кафедральний собор, резиденцію ( згадайте, якою обшарпаною її передали) і оточуючі території, цвинтарі ні слова. чи просто балоги до московського патріархату більш прихильні?

Копча 2015-10-09 / 16:06:31
Не здивуюся якщо в Ужгороді повториться недавній Львівський прецедент коли Садовий за в угоду попам з УГКЦ звільнив начальника Управління культури Львівської міськради Ірину Магдиш.

О.Д. 2015-10-09 / 16:02:22
Судячи з того, що, як бачимо на фото, розпочалися роботи по спорудженню огорожі, частині муру таки допомогли впасти. Чи це робилося, виходячи з власного розуміння якогось там "дяді Васі", чи за вказівкою керівництва МГКЄ, значення не має. За чиєю вказівкою працюють робітники, той має і нести відповідальність. Бо це в будь-якому разі ВАНДАЛІЗМ.

НОВИНИ: Соціо

14:22
Суд в Ужгороді відклав розгляд апеляції щодо площі перед драмтеатром
14:20
Торік за рахунок обласної програми видано 17 книг закарпатських авторів
12:41
/ 2
В Ужгороді вшанували подвиг учасників Революції Гідності та Героїв Небесної Сотні
12:37
Ужгород – одне з кращих міст України у рейтингу індексу інтеграції переселенців
12:05
В Ужгороді затримали трьох імовірних грабіжників
11:57
В Ужгороді презентували стенд "Загиблі воїни Закарпаття"
10:47
Понад півтори сотні закарпатців з інвалідністю мають офіційний статус безробітних
10:42
Відомий український журналіст Сергій Тихий презентував у Мукачеві свою книгу "Перемагають лише переможці"
10:38
У Нижньому Бистрому, на Хустщині відновлюють 200-літню кам’яну церкву
10:33
На Ужгородщині у державну власність повернули майже 1 га земель, незаконно переданих у приватні руки
09:49
/ 1
"Укрзалізниця" обіцяє у червні запустити потяг Мукачево-Кошиці
09:12
На Закарпатті щороку стається близько 3 тисяч інсультів
03:45
Пільговий період розмитнення автомобілів закінчиться цієї п’ятниці
19:58
/ 2
В Ужгороді тестуватимуть "щільніший" графік руху автобуса №20 (РОЗКЛАД)
18:01
/ 1
Ямковий ремонт на Шумній в Ужгороді мають зробити до кінця тижня
17:49
Суд в Ужгороді розгляне апеляцію забудовників по зеленій зоні перед облмуздрамтеатром
16:34
/ 1
У Тячеві дітей без відповідних щеплень не зараховуватимуть до шкіл і дитсадків
15:24
/ 1
Понад 4 мільйони дерев цьогоріч буде посаджено у лісфонді Закарпаття
14:58
Індекс прозорості бюджету Ужгорода обговорили за "круглим столом"
12:37
/ 31
Родина закарпатського екс-прокурора витрачає на "ювелірку" та елітні курорти в рази більше задекларованого
10:18
У ході деклараційної кампанії про свої статки заявили 33 мільйонери
10:15
У Мукачеві оголосили тендер на реконструкцію дитячо-юнацької спортивної школи
09:56
Заборону невакцинованим дітям відвідувати навчальні заклади Мукачева відтермінували до 1 квітня
09:34
Реєстрація учасників на фестиваль "Варишська палачінта-2019" у Мукачеві триває
09:17
/ 1
У Мукачеві позапланово вакцинували 99% дітей віком від 7 років
» Всі новини