Виставка священика та фотографа, уродженця закарпатського Королева Миколи Аврелія Керестені, зорганізована Спілкою фотохудожників Закарпаття у рамках 9-го фотопленеру "Карпат-фотопленер", розповів під час відкриття експозиції голова Спілки Володимир Ньорба.
За його словами, фотовиставку спілчани привезли для демонтрації на Закарпатті зі словацього Гуменного, де й побачили початково зібрані в одеу експозицію роботи Миколи Аврелія Керестені.
"Виставка цінна тим, що це ж - наш земляк, закарпатцеь: Микола Керестені народився на Виноградівщині, у Королеві. Цікава експозиція й тим, що завдяки фотороботам можна побачити побут, звичаї закарпатців 30-40-х років, тодішні портрети і настрій: що клали у кошики до святкування Великодня, чим і як орали землю, який одяг носили", - розповів голова Спілки фотохудожників Закарпаття Володимир Ньорба.
Довідка
Священик і фотограф Mикола Аврелій Керестені народився 24 червня 1910 року в селі Королево. Закінчив гімназію в Береговому та теологічну гімназію в Ужгороді та Пряшеві. Висвячений в Ужгородському Хрестовоздвиженському кафедральному соборі 28 липня 1935 року. Службу розпочав у селі Звала. У 1938 – 1950 роках служив капеланом в Гуменному, з якого регулярно, аж до 1950 року, добирався до села Сопковці.
Проводив Маріянську конрегацію греко-католиків в Гуменному та багато часу присвячував молоді. Вчив їх співати старослов’янські пісні, молитися тa, в скромному капеланському будиночку, репетирував з ними театральні спектаклі. Часто риболовив разом з ними на річках Лаборець та Ціроха. Великим його захопленням була фотографія. М.А. Керестені був членом фотогуртка при Клубі словацьких туристів і лижників, активно брав участь у різних змаганнях та виставках.
У грудні 1943 р. ,в Гуменному, була організована Перша фотовиставка словацьких фотоаматорів, у якій Mикола Аврелій Керестені взяв активну участь. Пізніше його фотороботи експонувалися також на виставках у Спишській Новій Всі, Кежмарку, Банській Бистриці, Братиславі.
Високою оцінкою його кропіткої роботи у царині фотографії стала нагорода «Золоте яблуко» на фотовиставці у Франції. Успіхи його виставкової діяльності оцінили редакції часописів, зокрема Місія. Саме фотографії М.А. Керестені були вибрані для оформлення чергового календаря.