Інструменти закарпатця Івана Петровція звучать у оркестрах різних країн світу

Іван Петровцій з закарпатського Мукачева, про якого нещодавно писали «Новини Закарпаття», не тільки вмілий городник, який умудряється вирощувати на дачі екзотичні фрукти, а ще й вправний майстер-скрипаль. Своєму захопленню він віддав 20 років життя.
Майстерня скрипаля знаходиться на тій же ж відомій дачі по вулиці Севастопольській. Тут, в однокімнатному старенькому будиночку народжуються скрипки, альти, віолончелі, контрабаси, які майстер дарує людям. Іван Яношович завжди у роботі. Цікавлюся, як інженер-хімік став скрипковим майстром.

—  Першу скрипку я зробив батькові до його 70-річчя, — каже Іван Яношо-вич. — Він був учителем математики. При чехах усі педагоги мусили мати ще й музичну освіту. Батько любив скрипку, грав в оркестрі Мартона.

Спочатку Іван Яношович скрипки робив усе-таки, як кажуть, по книзі. Інструменти мали непоганий звук, але робота була, як сам зізнається, «корявою». Коли Петровцій одного разу вирішив поїхати до Угорщини до сестри Марії, яка мешкає у Будапешті, то познайомився з майстром Іштваном Боложем. Він і став першим скрипковим учителем Івана Яношовича.

—  Пригадую, як уперше я потрапив до його майстерні, — примружує очі майстер. — У мене аж дух перехопило: побачив справжні інструменти, про які в той час міг лише мріяти. Спочатку

зробив з нуля столярну скрипку. А коли навідався до нього вдруге — Іштван навчив мене правильно покривати інструменти лаком.

У 1989 році на виставці музичних інструментів у Києві закарпатського майстра помітили й запросили працювати до художньо-виробничого центру «Культура». Та на початку 90-х підприємство розпалося. Втім, Петровцій не залишився без роботи. Він почав майструвати музичні інструменти вдома. Хоча виготовлення скрипок - справа не дешева. У наш час дерево виросло в ціні, а для таких інструментів потрібен явір кучерявий та резонансна смерека. Чорне дерево для грифа привозять із-за кордону. Струни майстер також купує.

— Коли знайомі чи друзі розбирають де-небудь стару хату чи будівлю, я шукаю шматки смереки, - каже Іван Яношович. - Ото недавно знайшов шматок геренди, якою перекривали хату. їй не менше, а то й більше ста років...

Аби виготовити одну скрипку, Івану Петровцію потрібно не менше трьох місяців.

— Але було й таке, що зробив інструмент за десять днів. Та так виснажився, що після того півроку відпочивав. Одного разу, наприклад, я працював з мініатюрною скрипкою. Подарував її талановитій дівчинці. Дитина з бідної родини, і батьки не мали коштів, щоб купити інструмент. Ви не уявляєте, яке мав задоволення, коли дитина вперше зіграла на цій скрипці.

Інструменти Івана Петровція сьогодні є в різних країнах.

— Ще в 1989 році заслужений артист Михайло Медвідь повіз до Мексики чотири скрипки, які я зробив спеціально для нього, — каже скрипковий майстер. — Молодий музикант киянин Богдан Дениско, який викладав у національній консерваторії, теж замовляв багато інструментів для себе та своїх студентів. А сьогодні разом із родиною він виїхав до Німеччини. Повіз із собою кілька моїх альтів.

Свого часу Іван Петровцій робив інструменти і для Львівської консерваторії. А в цілому майстер має секрет: за освітою він хімік-органік, тож смоли і лаки змішує сам. А із-за кордону замовляє манільський копал, сандарак.

— І все ж таки мрію коли-небудь зварити бурштиновий лак, — каже Іван Яношович, — Але для цього потрібно дістати спеціальну колбу, в якій розплавлятиму янтар.

А нещодавно до Івана Петровція завітали музиканти з Угорщини. Привезли пошкоджені дві деки від скрипки, якій понад 150 років. Тамтешні майстри відмовилися реставрувати, списуючи проблему на те, що тріснула пружина верхньої деки. Та мукачівський скрипаль справився і з цією недугою інструмента. Він уперше розробив метод реставрації пошкодженої пружини.

І нині його інструменти грають в оркестрах різних країн світу.

Сніжана Русин, "Новини Закарпаття"
23 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

10:52
Сьогодні, у четвер, в Ужгородському скансені відкриється виставка Мирослава Ясінського "Карби"
17:49
В ужгородському скансені відкриється виставка "Світ писанки"
05:49
У квітні в Ужгороді пройде VIII Міжнародний фестиваль "Музика без кордонів"
00:16
У середу в Хусті стартує IІ Всеукраїнський театральний фестиваль "FantaziaFest"
13:31
У скансені в Львові завершують масштабну реставрацію садиби з закарпатської Іршавщини
05:50
Із безодні
22:26
"Закарпатську" "Маріупольську драму" з успіхом показали в Києві
17:55
У Хусті відбулися нагородження переможців і гала-концерт ХІІІ Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
15:41
Відвертий щоденник чи казка для європейців: як читати "Війну з тильного боку" Андрія Любки
15:09
У Хусті відбудеться нагородження переможців та гала-концерт Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
14:25
Закарпатський облмуздрамтеатр розповів про свої найближчі події
14:26
У суботу в Хусті зіграють прем’єру вистави про Августина Волошина
15:11
Як відомі українські письменники хотіли поселитися на Закарпатті
08:20
/ 1
Обережно, любов
11:16
/ 1
Автор споруд ПАДІЮНу і "Едельвейсу" представив в Ужгороді виставку акварелей
22:08
/ 1
"Маріупольську драму" покажуть в Ужгороді та Києві
10:12
/ 1
У четвер відбудеться концерт Закарпатського народного хору "Загуди ми, гудаченьку"
11:08
Закарпатська філармонія запрошує на концерт "Музичне мереживо бароко"
05:09
У коледжі мистецтв ім.А.Ерделі провели конкурс дитячого малюнку
17:34
/ 1
В Ужгороді відбудеться "вуличний" поетичний марафон
20:11
До Дня Валентина в Ужгороді відбудеться романтичний вечір "Любов в опері"
03:44
/ 2
Кошиці, Пряшів і Михайлівці
11:06
У Румунії вийшла книжка про князя Корятовича
18:00
В Ужгородському замку "камерно" виставили "Художню спадщину Імре Ревеса на Закарпатті"
17:48
/ 2
"Жадан і Собаки" відвідають Ужгород і Мукачево в межах Благодійного зимового туру
» Всі новини