Закарпаття: Слово з нагоди ювілею Марії Пеняк-Найпавер

8 жовтня відзначила етапну дату життя дослідниця народної культури Закарпаття, просвітянка і педаґоґ Марія Пеняк-Найпавер. Ювілярка останні понад 38 років, працюючи на відповідальних наукових посадах у Закарпатському музеї народної архітектури і побуту, віддала збиранню, вивченню, охороні і популяризації пам’яток народного будівництва і побуту краю.

Народилася Марія в Ужгороді у багатодітній і працьовитій родині Івана Пеняка. Серед вихідців з цієї відомої сім’ї варто згадати брата ювілярки Степана Пеняка – знаного українського археолога, історика, музеєзнавця і пам’яткознавця.

Після закінчення середньої школи і філологічного факультету Ужгородського державного університету, з наміром сіяти серед рідного народу розумне, добре, вічне, за покликом серця, Марія Пеняк їде вчителювати на Верховину, працює у селах Міжгірського, Великоберезнянського і Перечинського районів, у тому числі на відповідальній і нелегкій посаді директора школи. Тут, незважаючи на не завжди сприятливі, а іноді і важкі побутові умови, десять років сповна віддається навчанню і вихованню дітей.

Знайомство з традиційною сільською культурою, здобуті знання, життєвий досвід і загартування, що їх набула Марія Іванівна під час учителювання – все це стало їй у пригоді, коли у 1969 році вона перейшла в Закарпатський музей народної архітектури і побуту в Ужгороді, очоливши в складний період створення цього унікального наукового і культурного закладу відділ фондів – дуже відповідальну ділянку роботи.

У період будівництва і становлення згаданого музею автор цих рядків працював у ньому старшим науковим співробітником, завідувачем науково-експозиційним відділом, заступником директора з наукової роботи і з відстані часу може оцінити діяльність колективу музею кінця 60-х – початку 70-х років ХХ ст. і в наступне за ними 10-річчя. Це була справді епопея по створенню музею народної дерев’яної архітектури, мистецтва і побуту минулих століть. Ентузіазму і енергії наукових працівників не було меж. Пригадую чисельні експедиції і відрядження по селах області, у яких, у важких умовах, по горищах, коморах, стодолах, стайнях збиралися дорогоцінні реліквії народної творчості ХVІІІ–ХХ століть, їх придбання і перевезення (часто-густо без спеціального транспорту) в музей, створення інтер’єрів хат, господарських і технічних будівель. Все робилося з любов’ю, без будь-якої особистої вигоди, досвід і професійні знання набувалися під час роботи. Серед цих подвижників була і Марія Іванівна Пеняк-Найпавер – головний охоронець фондів. Нині із здивуванням і прикрістю думаю: чому забуваються творці музею, чому воліють замовчувати їх імена, а то й викреслювати з історії музею? Люди, які це чинять, забувають перевірену історією народну мудрість: „Якщо ти вистрілиш у минуле з пістолета, – майбутнє вистрілить у тебе з гармати!”

Марія Пеняк особисто зібрала для музею понад 500 цінних експонатів – зразків народного одягу, вишивки, гончарства, бджільництва, предметів побуту, здійснювала облік, систематизацію, наукову обробку фондових зібрань, яких нині нараховується понад 15 тисяч. Крім цього, вона дослідила ряд тем, присвячених різним ділянкам народної культури Закарпаття: традиційну весільну обрядовість українців і угорців краю, історію розвитку гончарства, виноградарства і пасічництва області, знаряддя обробки ґрунту, архітектурні стилі та ін. До її активу слід зарахувати також розробку оглядової і тематичних екскурсій по експозиції музею і проведення за період своєї роботи сотень екскурсій для різних категорій відвідувачів музею.

Словом, зроблено ювіляркою багато, але й чимало ще хочеться зробити. Тож побажаємо шановній Марії Іванівні – у здоров’ї і плідній праці – ще многії і благії літа!

Павло Федака, етнограф, кандидат історичних наук
11 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

14:26
"Галерея однієї картини" відкрита в Чинадіївському замку "Сент-Міклош" Фото новина
11:25
В Ужгороді стартував V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури" Фото новина
13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
23:53
В ужгородському скансені презентують книжку Михайла Марковича "Ватра в Карпатах"
21:11
В Ужгороді проходить ІІ-й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
00:34
/ 1
В Ужгороді відкрилася традиційна обласна виставка "Графічне Закарпаття" Фото новина
00:00
В Ужгороді відбудеться ІІ-Й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
14:42
У п’ятницю в Ужгороді представлять антологію української художньої прози "Наша Перша світова"
23:41
До Дня української жінки в ужгородському скансені говоритимуть про жінку в традиційній культурі українців Закарпаття
» Всі новини