Олександр Дворак – той, хто відроджує гончарство краю

Іршавщина дала світові багатьох талановитих митців, діячів культури, які зробили вагомий вклад у розвиток духовності не тільки нашого краю, але й України. Так склалося історично, що цей регіон споконвіку славився майстрами народних художніх промислів, високим розвитком аматорського мистецтва.

Олександр Дворак – той, хто відроджує гончарство краю

 Здавна там були поширені вишивка, ткацтво, гончарство, бондарство, лозоплетіння, різьба по дереву та інші види промислів, що були нерозривно пов’язані з народною культурою населення краю. Нині, в силу дії об’єктивних та суб’єктивних факторів, процесам, що є наслідками науково-технічного прогресу, глобалізації світу, спостерігається певний занепад  одних народних художніх промислів і відродження чи навіть поява інших.

Гончарство – прадавнє ремесло, що було поширене свого часу чи не  на всіх континентах, у багатьох країнах світу, а особливо в Україні. Зокрема, ще в недалекому минулому, на початку ХХ століття, Закарпаття славилося своїми майстрами-гончарями. Осередки гончарства були у містах Берегово, Виноградів, Мукачево, Ужгород, Хуст, селах Вільхівці, Сільце, Ком’яти та в багатьох інших населених пунктах краю. Далеко за межами України відомі гончарі Іван Малета, Іван Сідей, Василь Полянський, Федір Черницький, родина Галасів та десятки інших майстрів. На жаль, нині гончарство як вид народних художніх промислів – на межі зникнення. У краї залишилося десь із десяток гончарів. Один із них – молодий майстер, продовжувач традицій закарпатської школи гончарства, Олександр Дворак. Він неодноразово репрезентував мистецтво кераміки краю як удома – у містах Київ, Полтава, Чигирин, селі Опішня Полтавської області, так і за кордоном – у Румунії і Словаччині. Його творчість отримала гідну оцінку й підтримку Президента України. За свою активну творчість, спрямовану на відродження гончарства Закарпаття, у 2012 році він отримав президентську стипендію. На її здобуття  його висунув Закарпатський обласний осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Майстер переконаний, що народне мистецтво є фундаментом сучасного, основою національної культури. А збереження рідної національної культури дає можливість зрозуміти і не втратити духовну сутність та культурну самобутність народу України.

Олександр Володимирович Дворак народився 13 березня 1980 року в місті Іршава на Закарпатті. Середню освіту здобув в Іршавській середній школі № 1.

Гончарувати Олександр розпочав в 11 років у майстерні батька, який працював художником-керамістом в Іршавському промкомбінаті Закарпатської облспоживспілки. Учителем Володимира Дворака був відомий гончар, заслужений майстер народної творчості України Михайло Іванович Галас.

Дитячі мрії стати художником спонукали Олександра вступити до Ужгородського коледжу мистецтв імені Адальберта Ерделі, де він навчався на відділі кераміки. Там займався рисунком, живописом, скульптурою, вивчав історію мистецтв, філософію тощо. Його викладачами з фахових дисциплін були Павло Балла, Михайло Михайлюк, Михайло Сирохман, Михайло Приймич, Ірина Ерфан. У 2001 році він закінчив коледж і повернувся у рідне місто, розпочав роботу у власній керамічній майстерні. У тому ж році влаштувався на роботу в Іршавський будинок дитячої творчості на базі середньої школи № 1, де в окремо облаштованому приміщенні викладав дітям декоративно-прикладне мистецтво.

 
 
 

Володимир Мишанич для Закарпаття онлайн

15 травня 2015р.

Теги: Олександр Дворак, гончарство

НОВИНИ: Культура

11:08
Закарпатська філармонія запрошує на концерт "Музичне мереживо бароко"
05:09
У коледжі мистецтв ім.А.Ерделі провели конкурс дитячого малюнку
17:34
/ 1
В Ужгороді відбудеться "вуличний" поетичний марафон
20:11
До Дня Валентина в Ужгороді відбудеться романтичний вечір "Любов в опері"
03:44
/ 2
Кошиці, Пряшів і Михайлівці
11:06
У Румунії вийшла книжка про князя Корятовича
18:00
В Ужгородському замку "камерно" виставили "Художню спадщину Імре Ревеса на Закарпатті"
17:48
/ 2
"Жадан і Собаки" відвідають Ужгород і Мукачево в межах Благодійного зимового туру
20:28
/ 9
Дмитро Кешеля презентує у Мукачеві свій новий роман "Доживемо до зеленої травички"
22:04
В Ужгороді відбудеться виставка живописця Сергія Глущука
19:05
У п'ятницю відбудеться Різдвяний концерт хору "Кантус" для дітей та батьків
20:32
У Мукачеві презентують книгу "Ми діти преславної України: вибрані етнографічні та історичні праці Анатолія Кралицького"
16:39
Карпатський біосферний заповідник зобов'язали укласти з ОВА охоронний договір для збереження печерної стоянки доби палеоліту
17:41
Ужгородець Олександр Гаврош став лауреатом міжнародної премії імені Пантелеймона Куліша
13:30
/ 2
Закарпатські фотохудожники представили 24-у в цьому році фотовиставку "Українська світлина. 15 кроків" (ФОТО, ВІДЕО)
10:23
До ужгородського скансену повертається свято "Коляди у старому селі"
10:56
В Ужгороді відкрилася традиційна різдвяна виставка закарпатських художників
10:50
В ужгородському скансені відкрилася персональна виставка Ольги Уманець "Тобі, моя Україно"
10:44
В Ужгороді відбудеться виставка новодруків
09:52
У понеділок в Ужгороді презентують закарпатську різдвяну повість Олександра Гавроша
13:48
В Ужгороді відкрилася фотовиставка "Відображення світла"
09:48
Золота анкета життя
00:34
Маріупольський театр в Ужгороді прем'єрно і святково покаже "Листонош святого Миколая"
23:26
/ 1
Художник із Ужгорода Юрій Білей став переможцем Премії Войтека Фалецького у Польщі
18:19
В ужгородському скансені відкрилася виставка закарпатських ліжників
» Всі новини