Ентузіазм та бажання, все що зараз тримає на плаву фермерів, які займаються вівчарством на Закарпатті. Змінити ситуацію та знайти комплексний підхід до вирішення проблемних питань взялась обласна влада, Одна з головних проблем, яка прозвучала на нараді, – реалізація продукції цієї галузі.
Зараз у Рахівському районі зареєстровано більше тридцяти тисяч голів овець, у Тячівському близько 65 тисяч. На розвиток вівчарства на цей рік лише з бюджету Рахівського району виділено 70 тис. грн. Та коштів на придбання необхідного обладнання для переробки молочної продукції в районі нема. Сьогодні на Рахівщині переробкою займається лише одне фермерське господарство.
Для підтримки тваринництва в обласному бюджеті закладений найбільший за останні роки ресурс для надання субвенцій. Відвідавши після наради фермерське підприємство заступник голови обласної адміністрації зазначив, що ці кошти будуть спрямовані тільки тим фермерам, які зацікавлені в створенні кінцевого продукту.
За підсумками зустрічі, управління отримали відповідні доручення щодо сприяння розвитку вівчарства. І в першу чергу це стосується створення бренду, адже закарпатський сир та бринзу хоч і знають далеко за межам України, однак офіційно бренд лише на словах.