Російсько-угорська угода з будівництва двох енергоблоків атомної електростанції в місті Пакш заблокована Євросоюзом, повідомляє газета The Financial Times з посиланням на свої джерела. Після цього Угорщина повинна або укласти новий договір на постачання палива, або оскаржити прийняте Єврокомісією рішення.
Раніше Європейська спільнота з атомної енергії відмовилося погодити імпорт Угорщиною ядерного палива з Росії. Влада Угорщини оскаржили рішення, однак, як зазначає видання, 28 комісарів країн - членів ЄС у ході зустрічі, що відбулася минулого тижня, підтримали позицію Євроатому. Подробиці переговорів були засекречені.
Раніше газета писала, що ЄС може накласти вето на цю угоду - дві комісії з'ясовували, наскільки російсько-угорське повідомлення відповідає принципам єдиної Європи. Як повідомляли тоді джерела видання в Брюсселі, під сумнів поставлено як технічну, так і фінансову сторони контракту.
Європейських чиновників збентежив той факт, що «Росатом» отримав контракт без конкурсу. Крім того, Угорщина не отримала схвалення на підписання договору від європейського агентства, що займається питаннями атомної енергії. При цьому угода з Росією викликала суперечки і в самій Угорщині, де опозиція заявила про те, що контракт не тільки занадто дорогий, а й посилює залежність Будапешта від Москви.
Однак угорський прем'єр Віктор Орбан зайняв жорстку позицію - він відкинув всі звинувачення. За словами прем'єр-міністра, США хотіли взяти участь у будівництві нової угорської АЕС і «болісно» сприйняли, що угода дісталася не їм. «Вони хочуть втягнути нас в конфлікт, який нам не принесе нічого доброго. Відносини між США і Росією набувають форм холодної війни, і ми не хочемо брати в цьому участь», - заявив тоді Орбан.
3 березня 2015 угорський парламент схвалив закон, за яким на 30 років будуть засекречені ключові положення контракту з «Росатомом» на добудову єдиної в країні АЕС.
Контракт на будівництво двох нових блоків атомної електростанції «Пакш» в Угорщині було підписано «Росатомом» на початку грудня. Це єдина діюча АЕС в Угорщині, яка дає більше 42% електроенергії, що виробляється в країні. Для оплати контракту Москва домовилася надати Угорщині кредит у розмірі до € 10 млрд, який Будапешт почне погашати після введення блоків в експлуатацію.