Закарпаття: Часлівецька школа-інтернат стала рідним домом

Так, в Часлівецькій школі-інтернаті панує та сама атмосфера, що і в сім'ї: тепло, затишно, смачно годують. Скажу відразу, що в дітей, які волею долі опинилися тут, цього всього і не було б, в їх рідних родинах, бо таких подекуди взагалі нема. їх матері ще в пологовому будинку письмово засвідчили, що відмовляються від своїх дітей.
Родіону Донову з Ужгорода, Маргариті Горват з Берегова, Ігорю Кузьменку з Виноградова так і не пощастило зазнати материнської ласки. Ті з легким серцем віддали їх під опіку держави.

Що ж, держава опікується такими дітьми, і непогано. Директор школи-інтернату Михайло Михай-лочко розповів, що на кожну дитину на харчування тут виділяється 16 гривень. Діти забезпечені всім необхідним. Школу обслуговує штат - 87 осіб, 20 з них вихователі.

Сам Михайло Іванович працює тут вже 26 років, 7 з них - директорує. Спеціаліст високого класу, добра та чуйна людина, він близько до серця сприйняв долю кожного вихованця школи. 75 відсотків їх - діти ромів. До всіх ставиться, як рідний батько. Розуміє, що як би добре не буЛо в школі-інтернаті, в рідній сім'ї дітям мало б бути краще. Звичайно, якщо це порядна сім'я. Схвалює Михайло Іванович створення сімейних будинків. Болить йому лише те, що на дітях дехто робить бізнес.

Якщо названі батьки переслідують лише бізнесові інтереси, то не хотів би віддати своїх вихованців у такі сімейні будинки.

Педагогічний колектив школи постійно працює над удосконаленням змісту освіти і виховання, розвитком в дітей мотивації інтересу до навчання і праці. З цією метою вівся пошук інноваційних підходів, запроваджувалися нестандартні уроки, виховні заняття. Виготовлено різноманітний дидактичний матеріал і картки, таблиці, схеми, алгоритми, кросворди, чайнворди, тести, технологічні карти.

Дітей у школі-інтернаті організовано на пошукову діяльність, поглиблення знань з додаткових дру-кованихта інформаційних джерел, довідників, газет, журналів, художньої літератури.

Діти називали нам педагогів Мар'яну Каршаї, Етелу Куліс, Катерину Стрижак, Тетяну Артемовську, Олену Яцків, Оксану Спасюк, Василя Гецка, Еміла Товта, Олену Крайниковець, Марію Соханич, Ліну Гон-дорчин та інших, з якими їм дуже цікаво вчитися і спілкуватися. А Михайла Івановича, свого директора, називали всі без винятку.

У школі-інтернаті створено затишне середовище: тепло, багато квітів, сучасний інтер'єр, панує доброзичлива атмосфера, хороший психологічний клімат. Вочевидь, дуже важливо, що відсутня плинність кадрів. Протягом останніх років всі

випускники закладу влаштовані на роботу. Через благодійні фонди більшість з них забезпечуються соціальним житлом. Жодна дитина не залишається без допомоги і підтримки. Але, якщо правду казати, то лише поки вчиться у школі.

Діти поступають сюди різні. З деякими треба добряче попрацювати логопеду і психологу. У початкових класах робота спрямована на виправлення звуковимови. Вже у 5-6 класах більша робота проводиться з розвитку практичного вміння використовувати набутий словниковий запас.

Ми не раз були на різних святах, які в школі-інтернаті проводяться дуже цікаво. Це і свято Першого дзвоника, День учителя, День здоров'я, спортивне свято, Різдвяний вертеп тощо. Часлівецька школа-інтернат - не якийсь закритий заклад. Діти тут вільно ходять по селу, спілкуються з ровесниками, беруть участь у різних сільських заходах.

Учнівська художня самодіяльність - хор, сольні виступи, тріо, квартет відомі далеко за межами району. Вихованці школи стали призерами Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Звичайне диво», а також в огляді-конкурсі художньої самодіяльності шкіл-інтернатів та дитячих будинків області, що проходив під девізом «Твоя доля - в твоїх руках».

Не обійшовся без цих самодіяль-них артистів і районний огляд

художньої самодіяльності. Йосип Горват, Руслан Горват, Руслан Гога, Шандор Ковач виступали на огляді за село Часлівці.

Все у школі-інтернаті добре, але директор стурбований тим, що все таки слабий соціальний супровід дітей далі, після школи. Нема соціального гуртожитку. Якщо потрапить випускник такої школи у місця позбавлення волі, то повернувшись, йому ніде йти. В області це проблемне питання. Потім ще одне. Дивує, що в таких школах-інтернатах гості здебільшого нетрадиційної віри, з різних сект. А чому не приходять з православної, греко-католицької, римо-католицької церков?

Турбує директора і статус його вихованців. Вони вважаються повноцінними, не інвалідами. Отже, ніяких пільг, пенсій не мають. Але коли влаштовуються на роботу, то до них ставляться як до розумово відсталих. Проблем у таких дітей дуже багато, і лише до повноліття ними опікуються, як належить, у школі-інтернаті.

Перед вчителями, вихователями Часлівецької школи-інтернату треба, як то кажуть, зняти капелюха. Школа замінила дітям сім'ю. А в директора Михайла Михайлочка є і своїх двоє дітей. Син Михайло пішов батьковою стежкою, закінчує Київський національний університет ім. Драгоманова. Стали для директора рідними і діти, які виховуються у школі-інтернаті, яку він очолює.

Марія Підгорна, "Вісті Ужгородщини"
01 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:51
/ 1
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини