Міністр-"нашоукраїнець" Арсеній Яценюк підписує надзвичайно важливий для закарпатців документ
Укладення цього документу з Угорщиною – першою серед сусідніх країн Євросоюзу – є особливо важливим у контексті приєднання цієї країни з 1 січня 2008 року до Шенгенської зони.. Понад 150 тисяч — саме стільки угорців за останнім всеукраїнським переписом мешкає у Закарпатті і майже всі вони мають родинні зв’язки в Угорщині, а тому вже давно переймаються єдиними питанням: як спілкуватимуться із закордонними родичами після вступу Угорщини у Шенген.
«Українці вперше отримали можливість вільно пересуватися в межах п’ятдесятикілометрової прикордонної зони на угорській стороні, і це є передумовою того, що в недалекій перспективі всі українці зможуть користуватися безвізовим режимом, що й задекларовано між Україною та Євросоюзом», — зазначив Арсеній Яценюк.
За словами міністра, положеннями підписаної угоди передбачається безвізове здійснення руху через спільний кордон громадянами України та Угорщини, які проживають у прикордонній зоні (50 км від кордону) на підставі дозволів на спрощений перетин кордону та перебування у прикордонній зоні держави іншої договірної сторони. Ці дозволи видаватимуться консульствами сторін на термін до 5 років і коштуватимуть всього 20 євро. «Коштуватиме такий дозвіл 20 євро, але пенсіонери, інваліди, діти та студенти отримуватимуть його безкоштовно», — сказав Арсеній Яценюк. Єдина умова отримання дозволу – громадянин повинен проживати на Закарпатті не менше трьох років.
За словами пані Кінги Гьонц, подібних прецедентів щодо таких розширених умов перетину кордону на умовах малого прикордонного руху в Євросоюзі не існує, так само як і досі не існувало у Європі такого поняття, як „місцевий прикордонний рух”. Зазвичай країни обмежуються 30-ти, а то й десятикілометровою зоною. Але Угорщина наполягла саме на таких умовах і вони були прийняті. «Зараз у зону дії угоди включено 384 українських та 244 угорських населених пунктів», — додає міністр Арсеній Яценюк.
За словами Арсенія Яценюка, протягом місяця переговори щодо підписання аналогічних угод українські дипломати розпочнуть зі Словаччиною і Польщею.
У ході зустрічі міністри двох дружніх держав-сусідок також обговорили міждержавні відносини, відзначивши позитивну динаміку двосторонніх політичних взаємин, схвально оцінили стан українсько-угорського торговельно-економічного співробітництва, зазначивши, що обсяги українсько-угорського товарообігу зросли вдвічі і досягли рекордного за останні 15 років рівня, наблизившись до 2 млрд. дол. США. Йшлося і про результати самміту Україна – ЄС. Арсеній Яценюк та Кінга Гьонц обговорили питання розвитку національних меншин, прикордонного співробітництва, зокрема, будівництво нового пункту пропуску на спільному кордоні Дідове – Берегдароц, щоб відкрити його до проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року, та розбудову існуючих пунктів пропуску на спільному кордоні.
Міністри закордонних справ України та Угорської Республіки Арсеній Яценюк та Кінга Гьонц поклали вінки до меморіальної дошки угорським героям і жертвам революції та визвольної боротьби 1956 року, а також квіти до пам’ятника Тарасу Шевченку.
Опісля Арсеній Яценюк зустрівся із професорсько-викладацьким складом Ужгородського національного університету та поспілкувався зі студентами. Міністра закордонних справ України супроводжував голова облдержадміністрації Олег Гаваші.
Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА
19 вересня 2007р.
Теги: