У Києві говорили про букові праліси Карпат як об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (ФОТО)

На круглому столі в Києві обговорили практичні аспекти управління українськими об’єктами Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

У Києві говорили про букові праліси Карпат як об

Насамперед треба нагадати, що з України до переліку об’єктів Всесвітньої культурної Спадщини ЮНЕСКО занесено  Собор Святої Софії та  Києво-Печерська Лавра з прилеглими монастирськими спорудами (в 1990 р.), Ансамбль історичного центру Львова (в 1998 р.), Геодезична дуга Струве (в 2005 р.), Резиденція митрополитів Буковини і Далмації ( в 2011 р.), Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора (в 2013 р.) та Дерев’яні церкви Карпатського регіону в Польщі та Україні (в 2013 р.). А до переліку Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО з України включено лише один об’єкт – Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини. Поряд з цим ще 15 об’єктів увійшли до Попереднього списку, які претендують до включення до цього надзвичайно престижного Всесвітнього «клубу обраних». Серед них такі відомі історико-культурні та природні пам’ятки як «Могила Тараса Шевченка» та Канівський історико-природничий музей-заповідник (з 1989 р.), біосферний заповідник «Асканія Нова» (з1989 р.), Бахчисарайський палац Кримських ханів (з 2003 р.), історичний центр портового міста Одеса (з 2009 р.), Дендрологічний парк «Софіївка» ( з 2000 р.) тощо.

Важливо знати, що відповідно до Конвенції про охорону Всесвітньої культурної і природної спадщини Україна взяла на себе зобов’язання забезпечити їхнє збереження. А в нинішніх реаліях, як відомо, це дуже не просто. Тому на Круглому столі, який відбувся 18 вересня ц.р. на базі Національного заповідника «Софія Київська» за участі Національної Комісії України у справах ЮНЕСКО, Міністерства культури України та представників інших зацікавлених сторін, обговорено загальну проблематику управління об’єктами Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Україні та досвід й проблемні аспекти з підготовки номінаційних досьє, розроблення Планів управління та завершення другого циклу періодичних звітів до Комітету Всесвітньої спадщини.

Генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Олена Сердюк, Національний координатор з питань підготовки періодичних звітів з виконання положень Конвенції про охорону Всесвітньої культурної та природної спадщини Марія Буюклі, начальник профільного управління Міністерства культури Лідія Карпенко, представник Львівської обласної державної адміністрації Володимир Геревич, проректор Чернівецького національного університету, професор Тамара Марусик та інші  говорили про досвід та проблеми в охороні, організації досліджень та популяризації цих унікальних українських цінностей Глобального значення. Окремо обговорено питання вдосконалення нормативно-правової бази у сфері охорони об’єктів Всесвітньої спадщини, зокрема презентовані Міністерством культури законопроекти щодо збереження культурної спадщини.

Виступаючи на круглому столі, автор цих рядків, поділився досвідом роботи зі збереження українсько-словацько-німецького природного об’єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини». Підкреслено, що для виконання рекомендацій Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та інтегрованого менеджмент плану реалізовано цілий ряд міжнародних проектів. Президенти України видавали в 2009 та 2013 роках окремі Доручення, а Кабінет Міністрів у 2009 та 2014 роках затвердив плани заходів щодо збереження української частини букових пралісів та сталого розвитку прилеглих до них гірських населених пунктів у Закарпатській області. Між Міністерствами охорони довкілля України, Німеччини та Словаччини підписано Спільну Декларацію щодо охорони та управління цим Об’єктом. Розроблено проект будівництва на базі Карпатського біосферного заповідника Міжнародного навчально-дослідного центру букових пралісів та сталого розвитку. В селі Мала Уголька Тячівського району відкрито інформаційно-туристичний центр «Букові праліси – Всесвітня спадщина ЮНЕСКО», а по периметру Об’єкту розгорнуто мережу інформаційних пунктів та межових знаків. Крім того, підписано Меморандуми між адміністрацією Карпатського біосферного заповідника та Тячівською і Рахівською районними державними адміністраціями й головами місцевих рад зацікавлених територіальних громад з питань взаємодії в організації охорони букових пралісів, як об’єкту Всесвітньої спадщини, та сталого розвитку прилеглих населених пунктів тощо.

Велику зацікавленість викликала й презентована нами робота із розширення українсько-словацько-німецького об’єкта за рахунок давніх букових лісів інших європейських країн. Національний координатор з підготовку звіту до ЮНЕСКО, висловила вдячність начальнику відділу розвитку Департаменту заповідної справи Мінприроди України Григорію Парчуку за своєчасну та якісну подачу матеріалів щодо збереження в Україні природної спадщини.

В учасників Круглого столу знайшло також підтримку  запропоноване мною доповнення до проектів Законів, які розроблені Міністерством культури, щодо законодавчого врегулювання комплексу проблем збереження й об’ктів Всесвітньої природної спадщини в Україні. 

Федір Гамор, професор, заслужений природоохоронець України, заступник директора Карпатського біосферного заповідника, для Закарпаття онлайн

22 вересня 2014р.

Теги: букові праліси, ЮНЕСКО

НОВИНИ: Соціо

15:51
/ 5
30 бангладешців уже оформлюють візи для працевлаштування на Закарпатті
10:55
/ 1
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Максимом Євдокимовим
06:16
/ 1
Кілька вражень про цьогорічних лауреатів премії Михайла Лучкая
15:33
/ 1
У Мукачеві в середу попрощаються з полеглим Героєм Валерієм Сідором
14:27
/ 1
На війні з росією поліг Мека Яшкович з Ужгорода
14:13
Пошуки 74-річного ужгородця, що тривали з кінця грудня, завершилися констатацією непоправного
20:01
/ 4
Петиція про запровадження мораторію на будівництво вітряків на гірських територіях Карпат, попри технічні збої, достроково зібрала необхідну кількість голосів
01:29
/ 1
Надходження загального фонду місцевих бюджетів Закарпатської області за 2024 рік зменшилися відносно 2023 року на 4,1%
17:31
/ 1
На війні з росією поліг Юрій Голінка з Ужгородщини
15:05
У Мукачеві в п'ятницю прощатимуться з померлим захисником Русланом Цибарем
14:32
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Русланом Капальчиком
20:39
/ 4
У День Соборності України два береги Ужа з'єднав "Живий ланцюг"
20:07
/ 2
Міндовкілля зупинило розгляд документів з ОВД щодо забудови полонини Руна вітряками (ДОКУМЕНТ)
18:51
"Укрзалізниця" в лютому запускає нові нічні сполучення Закарпаття зі Львовом та Києвом
11:46
/ 1
На війні з росією поліг Роман Козар з Рокосова Хустської громади
21:48
/ 1
Мукачівські пластуни запрошують доєднатися до ланцюга єдності на честь Дня Соборності
18:16
В Ужгороді сьогодні підписали контракт на постачання місту 9 нових низькопідлогових електробусів
15:15
/ 1
На війні з росією поліг прикордонник Сергій Фомін із Верхнього Коропця на Мукачівщині
20:53
У грудні 2024-го ціни на Закарпатті зросли на 1,2%
20:25
/ 1
За минулий рік на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 14,1%
17:29
У День Соборності України в Ужгороді організують "Живий ланцюг"
16:46
/ 1
У середу в Мукачеві попрощаються з полеглим на війні з росією Олександром Поповичем
15:20
/ 3
ВІДЕОФАКТ. Ужгородець за допомогою ШІ оживив мініскульптурки, Бокшая і Ерделі та минуле Ужгорода
14:34
/ 6
На війні з росією поліг вчитель з Ужгорода Василь Габрусь
13:57
/ 3
На війні загинув рок-музикант з Ужгорода Андрій Матейко
» Всі новини