В ужгородській "Ґражді" вийшла друком монографія про історію волейболу на Закарпатті

У видавництві «Ґражда» побачила світ монографія С. Поляка та О. Тріфана «М’ячеві ігри на Закарпатті. Волейбол». Автори книги – відомі серед істориків та шанувальників спорту, як і у власне спортивному середовищі, за попереднім виданням «Волейбол Закарпаття» (2007) та окремими публікаціями.

В ужгородській "Ґражді" вийшла друком монографія про історію волейболу на Закарпатті

Поляк Степан Степанович – кандидат фізико-математичних наук, доцент,  професор кафедри інформаційні управляючі системи і технології УжНУ. Тріфан Олександр Миколайович – старший викладач кафедри фізичного виховання УжНУ. 

І сьогодні найавторитетнішим виданням з історії становлення та розвитку спорту на Закарпатті залишається книга В. В. Федака «Закарпаття у спортивному вимірі». Автори пропонованої книги, віддаючи належне науковому доробку свого попередника, ставили собі за мету ширше з'ясувати питання про корені м'ячевих спортивних ігор на Закарпатті (футбол, гандбол, баскетбол та волейбол), які з часу їх появи у нашому краї стали найбільш популярними видами спорту серед населення. Історії процесів започаткування, становлення та розвитку цих ігор є тісно пов'язаними і переплітаються між собою. Спочатку ці процеси автори розглядають у футболі, гандболі та баскетболі, а далі провадять їх поглиблене детальне вивчення у волейболі.

Видання складають шість фундаментальних розділів: «Сторінки історії фізичної культури та спорту на Закарпатті», «Історія волейболу Закарпаття: перший етап – започаткування (1907-1944)», «Історія волейболу Закарпаття: другий етап – становлення (1945-1990)», «Історія волейболу Закарпаття: третій етап – розвиток (1991 – сьогодення)», «Сторінки історії волейболу Закарпаття у фотографіях».

Окремої уваги заслуговує «Розділ VІ. Сторінки історії волейболу Закарпаття в особах: майстри спорту, визначні волейболісти, тренери та організатори волейболу в Закарпатській області». Тут подана детальна інформація про видатних Закарпатських спортсменів-волейболістів, а це 21 персоналія: Скрябін Іван Іванович, Котобей Емеріх-Золтан Іванович, Нікіфоров Володимир Дмитрович, Герій Роман Романович, Даскалюк Андрій Михайлович, Сафронов Олександр Володимирович, Неймет (Бецанич)Ганна Іванівна, Букович Дмитро Михайлович, Гайдош Адальберт Іванович, Зарева Іван Іванович, Іванко Василь Володимирович, Керча Юрій Юрійович, Ковач Арпад Степанович, Кравець Володимир Іванович, Лисюк Михайло Сергійович, Мартин Віктор Іванович, Панков Володимир Андрійович, Пентя Іван Дмитрович, Русин Павло Павлович, Скукіс Василь Францисович, Шкрипецький Бертолон Бертолонович

Список використаних джерел та літератури становить 265 позицій. Тут раніше не публіковані матеріали Державного архіву Закарпатської області: Фонд № 28 Реферат Освіти Підкарпатської Русі в Ужгороді, Фонд Р-165 Закарпатский областной Отдел народного образования, Фонд Р-168 Областной Отдел здравоохранения Министерства здравоохранения УССР, Фонд Р-545 Ужгородский государственный университет, Фонд Р-1211 Комитет по делам физической культуры и спорта при исполкоме Закарпатского Совета депутатов трудящихся; річні звіти про роботу гімназій Ужгорода, Мукачева, Берегова, Хуста та Державної торговельної школи в Ужгороді; Матеріали архіву Ужгородського державного університету: накази ректора, особові справи; матеріали архіву Закарпатської обласної Федерації з волейболу, архуву Хустської райміськфедерації волейболу.

Авторами прискіпливо опрацьовано й опубліковані на сьогодні матеріали, зокрема: публікації в періодиці, особові справи волейболістів, проекти, листи, свідчення і, звичайно, фахові монографії, посібники, статті. 

У передмові до книги науковці зазначили, які нові матеріали про започаткування, становлення та розвиток волейболу на Закарпатті їм вдалося відшукати в 2007-2013 рр. Без сумніву, результати проведених пошуків поповнили відомості з історії волейболу Закарпаття. Однак не можна стверджувати, що вже не залишилося питань, вартих продовження дослідження. Авторам відомо, що в 1931 році волейбольна команда «Сокіл» (Ужгород) брала участь в чемпіонаті Словаччини, чемпіонаті Чехословаччини, що в 1933 році в Сваляві існувала команда волейбольного клубу ім. О. Духновича, у селі Нижнє Селище Хустського району в 1932, 1933 роках грала волейбольна команда вчителів. Варто б зайнятися пошуком документів про інші, ще невідомі команди на Закарпатті, які в тридцяті роки минулого століття разом із згаданими командами грали у волейбол. На Закарпатті таких документів поки що не виявлено. 

Є ще одна проблема: внаслідок певної безсистемності невдовзі важко буде знайти якісь документи і про волейбол сьогоднішній. Науковці роблять цілу низку пропозицій щодо форм збереження інформації про сьогоднішні волейбольні змагання на районному та обласному рівнях, зокрема наголошують, що без розширення переліку документів суворої звітності це питання вирішити не вдасться. 

Рецензували наукову працю Попик Ю. В., доктор фізико-математичних наук, професор, професор кафедри фізики напівпровідників УжНУ, чемпіон СРСР з волейболу серед професорсько-викладацьких команд вищих навчальних закладів Радянського Союзу та Тарасюк В. Ю., кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри журналістики УжНУ, член Національної спілки журналістів України. 

Кнугу рекомендовано до друку Вченою радою УжНУ.

Автори сподіваються, що пропоноване видання сприятиме не лише популяризації в нашому краї спортивних ігор з м'ячем, але і їх поступальному розвитку, а Федерація волейболу Закарпаття висловлює свою щиру подяку всім добродіям за сприяння у виданні книги.

 
03 вересня 2014р.

Теги: волейбол, книга, історя

НОВИНИ: Культура

01:05
Вийшла друком нова книга Петра Мідянки "Посланія від Петроса"
10:50
На Закарпатті вийшов у світ черговий номер журналу "Культурологічні джерела"
14:52
У підземному переході під транспортним мостом ім. Томаша Масарика в Ужгороді облаштовують пандус
02:21
/ 1
Рік без Дмитра Кременя
11:55
/ 1
У Хусті працюють над створенням театру під відкритим небом на Замковій
02:48
Закарпатський муздрамтеатр поступово відновлює роботу
14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
/ 1
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
16:46
В обласному краєзнавчому музеї в Ужгороді запропонують оглянути народні музичні інструменти та артефакти середньовічної церкви
03:56
/ 5
В Ужгороді відбулася акція на підтримку представників креативних індустрій
11:13
На Закарпатті визначили переможців дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва "Легенди Карпат"
» Всі новини