Кирило Євсеєв, кореспондент:
- 4 червня для Угорщини особлива дата. І вже точно не святкова, а, радше, траурна - саме в цей день у 1920-му країна втратила дві третини своєї території. У тому числі і Закарпаття. За Тріанонським мирним договором, який став результатом Першої світової. Дивно, пройшло майже 100 років, а в країні досі сумують, як тут кажуть, за тією Великою Угорщиною.
- У багатьох людей тут є велике бажання, щоб країна була знову такий як раніше.
- Все угорці ненавидять той договір, яким поділили нашу країну. Це жахливо для нас.
Довгий час 4 червня називали днем національної скорботи.
І нехай зараз жителі Закарпаття - ні приєднуватися до Угорщини, ні від'єднуватися всередині України не хочуть, і навіть відмовляються спілкуватися на такі теми.
Адам Варга, житель села Яноші, угорець:
- Я не рекомендую автономію, мені не сподобається шось ні Угорщина, ні Україна, думаю, шо не хочуть це.
Однак для Будапешта допомога угорцям, які живуть за межами країни, разом з ностальгією - якийсь символ об'єднання нації. Наклейки або значки із зображенням великої Угорщини разом із Закарпаттям - звична справа для прилавків будапештських сувенірних магазинів. Такими настроями активно користуються місцеві політики .
Іштван Саваї, член парламенту, фракція Йоббік:
- З часу заснування нашої політичної сили вважаємо нашим боргом - захист угорців за кордоном. Угорці мають отримати всі права автономії в Україні . Але ми не говоримо про поділ вашої країни.
Спогади про кордони позаминулого століття допомогли партії Іштвана Саваї отримати на виборах до парламенту підтримку 20% виборців. Така популярність налякала прем'єр-міністра країни. Тому він і його однопартійці зараз теж почали порушувати делікатне питання про сусідні території.
Жолт Немет, секретар міністерства закордонних справ Угорщини, депутат парламенту:
- В Україні живе велика угорська діаспора. І про них повинна подбати новий уряд Угорщини. І ми говоримо тільки про демократичну автономії.
При цьому обидві партії клянуться в любові і дружбі Україні, запевняють, що проти сепаратизму. Але ідею автономію просувають активно. Особливо показово це виглядає на тлі потепління відносин Угорщини з Москвою.
Антиросійські марші в Угорщині не зупинили місцевих політиків. Вони з легкістю взяли у Росії 15 млрд доларів. Але самі запевняють - кредит від Москви і заяви про автономію в Україні - це так... всього лише дивовижний збіг обставин.
Кирило Євсеєв, Марина Коваль, телеканал " Інтер"