Про це 27 березня під час літературознавчих обговорень у Львові сказав літературознавець Андрій Дрозда.
Літературознавець Віктор Неборак зазначив, що романи Дочинця «Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії» та «Горянин. Води господніх русел», за які він цьогоріч отримав Шевченкіську премію – це своєрідні книги мудрості. Вони є дидактичними. Через них автор передає усе, що знає, своїм читачам.
Він нагадав, що Мирослав Дочинець став популярним письменником недавно, коли у 2010 році у світ вийшов його роман «Многії літа. Благії літа. Заповіді 104-річного Андрія Ворона – як жити довго в щасті і радості», у якому він ділився своєю мудрістю. Потім був «Вічник» – роман-біографія мудреця Андрія Ворона.
На думку Віктора Неборака, популярність Дочинця пов’язана з тим, що люди потребують у книгах порад від земляків, як треба жити, як ставитись до природи, як поводитись.
«Горянин» і «Криничар» – це своєрідні книги мудрості. Роман «Горянин» – це вдала спроба написати книгу про звичайну людину, карпатського лісоруба, який має свій особливий світ, пов’язаний із місцем, де він живе. Все його життя – це спроба вкорінитися міцно в те, що підмивається часом, смертністю людини», – розповів Віктор Неборак.
За його словами, література останніх десятиліть мало цікавилась героями-селянами. Вважалось, що в українській літературі занадто багато сільського, тому почали шукати інший тип героя – жителя міста. А Дочинець повернувся до селянина.
«Це не дуже комерційний підхід. Книга позбавлена гострих колізій, хоча можна знайти у романі якісь новели, що досить цікаво читати. Але у романі найголовніше те, що плин оповіді нагадує течію ріки, яка поводиться, як їй хочеться», – зазначив В. Неборак.
На противагу цього роману Дочинець написав «Криничара», який збудований на принципі комерційного зацікавлення.
«Якщо розібратися, то цей роман не так про те, як знаходити воду, а про те, як ставитись до грошей. «Криничар» написаний у формі історичного роману. Події розгортаються у першій половині XVIII ст. Герой не прив’язаний до одного місця. Він потрапляє і в Єгипет, і у Відень, і мандрує з військом запорозьким. У різних ситуаціях він намагається здобути щось корисне для себе і вкінці стає найбагатшою людиною Мукачівської домінії», – розповів Неборак.
ZIK
точно 2014-04-10 / 22:20:56
Олег, Берегово, щоб скласти уявлення про Коельо, Ви обрали далеко не найкращий варіант. Він підірвав світ "Алхіміком", все інше можна не читати.
Аттіла Коприва 2014-03-31 / 00:19:19
Я думаю, що пан Дочинень не взявся би обговорювати майстерність слова пана Неборака - поета і прокуратора угрупування бу-ба-бу або когось іншого з письменників.
Вважаю, коли колега паплюжить іншого колегу це принижує його самого!
Андрій 2014-03-29 / 21:58:44
Я ніц про "майстерність слова" не казав. На сайті варіанти.нет в понеділок буде відеозапис обговорення.
Олег, Берегово 2014-03-29 / 00:51:14
Читав у Коельо лише "11 хвилин". Якщо всі інші його твори такі ж, то про майстерність слова говорити не доводиться - примітивне "жіноче" чтиво. Не знаю, чому критик вирішив порівнювати Дочинця саме з Коельо.
А чому не з Фаулзом чи там Г.Г. Маркесом?
аматор 2014-03-28 / 16:53:12
Цікаво, а читав літературознавець А.Дрозда Коельйо в оригіналі?
Чи про "майстерність слова" можна судити і по перекладу?
Повний песец 2014-03-28 / 14:07:37
А Коельо бракує майстерності слова, яким володів Чехов... І що??? Висунемо Чезова і Коельо на Шевченківську премію? Задовбали ці псевдо-мистецтвознавці!