Розпочався фестиваль, метою якого є ознайомлення закарпатців із музичними досягненнями земляків та залучення цікавих виконавців для збагачення мистецтва краю, незвичним концертом сучасної електронної музики «Fіlament». Як розповів організатор фестивалю, композитор і піаніст, заслужений діяч мистецтв України Віктор Теличко, у ХХІ столітті вагому роль займає електронна музика, вплив якої з кожним роком збільшується, тому вирішили представити на фестивалі наявний в краї серйозний пласт сучасної концептуальної електронної музики, тим більше, що є талановиті творці у цьому жанрі.
Тож для поціновувачів експериментальної музики на концерті вперше прозвучали твори ужгородських авторів Катерини Оленич та Антона Червоноокого. Композиції звучали в комп’ютерному записі, бо відтворити їх вживу на сцені практично неможливо. Випускниця Ужгородського музучилища ім. Д.Задора та Київської Національної музичної академії ім. П. Чайковського Катерина Оленич представила 2 свої твори - «1505» (навіяний життям у студентському гуртожитку, записаний під ретрозвучання) та «Коломийки» (авторське бачення традиційного жанру української фольк-музики у формі своєрідної гри з слухачами). У жанрі конкретної музики прозвучала композиція «Простір ліфту» молодого композитора Антона Червоноокого, який працює ще й в кінорежисурі та театральному мистецтві.
На цьому прем’єри на концерті не завершилися. Вперше на закарпатській сцені прозвучав твір Лео Браудера у виконанні випускника Ужгородського музучилища, а нині мешканця Угорщини гітариста Ференца Берната (акустична та електрогітара). Родзинкою вечора став виступ піаніста, композитора, винахідника, лауреата міжнародних конкурсів Максима Шоренкова. Автор музики до 20 фільмів та 30 театральних спектаклів представив мультимедійну композицію «Fіlament» для фортепіано та ниток Шоренкова, яка стала всеукраїнською прем’єрою.
Нитки Шоренкова – це запатентований автором новий спосіб звуковидобування на музичних інструментах. Різнокольорові нитки, на яких грає Максим, служать для яскравого втілення ідеї твору. Складені з них звукокольоровошумові комплекси-арокди є тією палітрою фарб, яка акустично і візуально розмикає усталені класичні форми. Шоренков вже 7 років співпрацює з закарпатським композитором Віктором Теличко. Тож на відкритті фестивалю прозвучала електронна фантазія молодого композитора на тему "Вокаліз" для мецо-сопрано і симфонічного оркестру закарпатського колеги.
У п’ятницю, 18 жовтня, о 19.00 у галереї «Ілько» у рамках фестивалю відбудеться концерт «Archi Virtuosi» Ансамблю солістів під керівництвом Олени Короленко. 20 жовтня о 16.00 у великому залі філармонії на глядачів чекає концертна програма «Образи Срібної Землі» із всеукраїнською прем’єрою, а 22 жовтня о 18.30 – «Musiсa inkognita».
Оксана Чужа для Закарпаття онлайн. Фото автора