Рік мовному закону. Румуни і угорці

Напередодні річниці дії нового мовного закону в розмові з BBC Україна керівники національних громад протилежно оцінили його наслідки.

10 серпня виповнюється рік з часу набуття чинності закону про основи державної мовної політики.

BBC Україна з’ясовувала, чи виправдав документ саме їх сподівання.Більшість політичних спекуляцій відбувалося навколо російської мови, хоча найбільше ухваленню закону раділи громади менш представлених в Україні національностей.

Напередодні парламентських виборів нове законодавство стало одним з козирів в передвиборчій кампанії Партії регіонів, а низка обласних та міських рад Сходу й Півдня України помпезно оголошували російську мову регіональною.

Законом було передбачено, що право на регіональну мову мали меншини, які складають 10% населення села, міста, району чи області й вважають її рідною. До "регіонального переліку" включили 18 мов.

(...)

Угорці: дороге задоволення

Керівник київського товариства угорців Закарпаття Тібор Вашш розповів BBC Україна, що громада позитивно сприйняла закон, проте його реалізація стала проблематичною.

Він визнає, що реалізація мовного закону вимагає певних затрат, але коштів для цього не передбачили.

"На Закарпатті в нас давно своя, угорська, система освіти. Але останніми роками батьки все частіше віддають дітей в українські школи та класи. Закон про мови на це не впливає", - вважає Тібор Вашш.

 

Почесний голова Демократичної спілки угорців України Михайло Товт (очільником спілки є народний депутат від Партії регіонів Іштван Гайдош – Ред.) позитивно відгукується про закон.

Він стверджує, що ради не мають оголошувати якісь мови регіональними, а тільки інформувати населення, що якась мова згідно з законом є регіональною.

"Закарпатська обласна рада ухвалила дуже безглузде рішення. Нібито визнали регіональними три мови – румунську, русинську і угорську, але користі від цього ніякої", - вважає пан Товт.

Як юрист він стверджує, що окремим рішенням рада може вирішити, чи має регіональна мова бути на печатці, вивісках і документах.

"Такі рішення ухвалили більшість сільських рад, де переважно проживають угорськомовні громадяни. На районному рівні такі рішення прийняли Виноградівська, Берегівська та Ужгородська ради", - розповів BBC Україна Михайло Товт.

При цьому він уточнив, що майже всі передбачені законом механізми імплементували в Берегівському районі, де 80% - угорськомовні.

"Проте в реальному житті району нічого не змінилося, адже використання угорської в адмініструванні, вивісках, спілкуванні з громадянами було й до ухвалення закону", - констатував юрист.

В планах громади - добитись написання імен в паспортах згідно угорського правопису та дубляжу документів про освіту угорською мовою.

Румуни оцінили по-різному

"На основі цього закону на територіях компактного проживання румунів Чернівецької області місцеві ради ухвалили рішення щодо регіональної мови", - розповіла BBC Україна Ауріка Божеску, секретар міжрегіонального об’єднання "Румунське співтовариство України".

Головою об’єднання є народний депутат від Партії регіонів Іван Попеску.

Зокрема, румунська регіональна була визнана в Герцаївському районі, а також селах Сторожинецького, Глибоцького й Новоселицького районів.

Пані Ауріка задоволена дією закону.

"За останній рік в нас з’явилися назви вулиць румунською мовою. Таблички на в’їзді в населені пункти також встановлені двома мовами", - повідомила вона BBC Україна.

"Румуни й раніше мали освіту рідною мовою, тому нового фінансування на це не треба. Щоб виготовити табличку з назвою вулиці чи населеного пункту теж багато не потрібно", - резюмувала Ауріка Божеску.

Хоча голова соціально-культурного товариства румунів Закарпаття Василь Йовдій настроєний не настільки оптимістично.

"У всіх румунськомовних селах ухвалено рішення про румунську регіональну. Хоча вважаю, що все це було зайвим, ми мусимо знати державну мову. Реальна двомовність в діловодстві – це дуже важка і складана річ", - зауважив в коментарі BBC Україна пан Йовдій.

Він розповів, що його зараз дуже часто запрошують бути перекладачем в суді чи міліції. Там майже ніхто не розуміє румунську, а грошей на перекладачів бракує.

"Ми поки не відчули ніяких позитивних змін. Такі важливі речі треба готувати серйозно, а так "бац" - і закон видали", - поскаржився Василь Йовдій.

Він нарікає, що політики допомагають громаді тільки перед виборами.

"Просили від нас інформацію, чи ми підтримуємо Партію регіонів чи когось іншого. А між виборами про нас забувають, принаймні на Закарпатті", - резюмував голова товариства румунів.

Багатонаціональне Закарпаття

Національний склад області згідно даних перепису населення 2001 року:

  1. Українці – 80,5%; 1,01 млн чоловік;
  2. Угорці – 12,1%; 151,5 тисяч чоловік
  3. Румуни - 2,6%; 32,1 тисяч чоловік
  4. Росіяни – 2,5%; 31 тисяча чоловік
  5. Цигани – 1,1%; 14 тисяч чоловік.

 

ВВС Україна

10 серпня 2013р.

Теги: регіональна, мова

Коментарі

Густі 11.08.2013 / 17:46:11
Цигане нині коло 3 відсотків.

НОВИНИ: Політика

01:05
У Кам’яниці рубають ліс під новий андезитовий кар’єр компанії Михайла Лаби та оточення нардепа, члена фракції ОП-ЗЖ Фельдмана
21:20
У Перечині товариство відшкодує 14,7 млн грн за забруднення ґрунтів
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
05:35
/ 3
В угорщині допустили відновлення консультацій з Україною щодо меншин
04:23
/ 5
угорщина скасувала заплановані в Ужгороді переговори з Україною щодо нацменшин
10:30
/ 3
У відповідь на дії будапешта Україна висилає двох угорських дипломатів, з яких один – консул з Берегова
22:34
/ 7
Угорський журналіст: спецслужби орбана шпигували за Україною ще кілька років тому
13:34
/ 12
На Закарпатті викрили агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка з'ясовувала реакцію на введення тамтешніх "миротворців" Відео новина
00:59
/ 4
Суд "за давністю" закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана
00:57
/ 4
За наполяганням СБУ мер Андріїв відсторонив від виконання обов'язків свого заступника Плавайка
12:07
/ 12
Ужгородські депутати очікувано провалили звільнення заступника мера Плавайка, якому СБУ відмовила в доступі до держтаємниці
15:39
/ 8
Угорець з Ужгорода з вершини Говерли закликав угорців в угорщині сказати "Так" вступу України до ЄС Відео новина
14:17
/ 9
У вівторок на позачерговій сесії Ужгородської міськради на підставі листа СБУ з посади заступника мера планують звільнити людину Пересоляка Плавайка
20:57
/ 12
Посол "Угорщини в Угорщині" Шандор передає в українські села угорські книжки
17:02
/ 15
Дружина закарпатського нардепа-"слуги" Лаби за 583 грн купила дві ділянки у курортному Пилипці
03:28
/ 5
Депутат-"слуга" Берегівської райради виїхав у відрядження за кордон через митний пост, очолюваний батьком, і не повернувся Фото новина
02:44
/ 3
Вперше на Закарпатті з робочим візитом перебуває Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Фото новина
17:46
/ 6
Голова Хустської райради Н.Павлій "за власним бажанням" подав у відставку і "пішов далі"
15:05
/ 10
Дружина керівника БЕБ у Закарпатській області купила новий будинок з землею
01:31
/ 21
На третій рік війни мер Ужгорода Андріїв увійшов до четвірки мерів України з найбільшими зарплатами (ІНФОГРАФІКА)
14:52
/ 5
Голова земельної комісії Ужгорода, "слуга" Мильо задекларував $340 тис., 1,7 млн грн і влаштувався "завгоспом" у лікарню
03:53
/ 7
Після публікації ЦПК в Міноборони звільнили ексголову Закарпатської ОДА Олексія Петрова з посади керівника скандального "Спецтехноекспорту"
01:11
/ 6
На Закарпатті за розпалювання релігійної ворожнечі священника УПЦ МП оштрафували на 3400 грн
18:43
/ 17
Ужгородського депутата від ОПЗЖ Маєрчика суд визнав корупціонером, його мають внести до Реєстру корупціонерів (ДОКУМЕНТ)
13:38
Директор угорської опери посперечався з послом Шандором через виступ пропутінської Нетребко
» Всі новини