За словами науковців, народ у своїх прогнозах не помилився. Ще осінь не настала, а деякі птахи уже збираються летіти. Пернаті, перед котрими дорога найдальша, відлітають із Закарпаття уже з липня. Саме тому у нас уже й не чути спів солов’їв. «Скоро їх, практично, уже й неможна буде побачити в нашій області, – каже орнітолог Михайло Січкар. – Солов’ї та деякі болотні птахи зимують аж на півдні Африки або оселяються в Центральній Європі. Першими покидають наші краї ті пернаті, котрі прилетіли до нас останніми: стрижі, ластівки, жайворонки. Це явище пов’язано з температурним та харчовим режимом. Не варто забувати і той факт, що вкінці літа з’являється багато молоді. Вони ще не звикли до різких змін температури, тому відліт до настання сильних холодів для них дуже важливий».
Одні з перших покидають нашу область ластівки. «Ці птахи до часу перельоту встигають виростити два, інколи і три виводки, – розповідає орнітолог Людвіг Потіш. – Форма тіла ластівки, вигнуті вузькі крила допомагають долати їм великі відстані. Набагато складніше великим птахам, наприклад, лелекам».
Поки що не поспішають збиратися у дорогу водоплавні птахи та ті, котрі оселяться не так далеко. «Щодо перших, то це пояснюється тим, що температура водойм довше тримається вищою. Тому тут пернаті можуть не боятися холоду та голоду. Ближні мігранти, або, як їх ще називають, кочівні птахи долають всього кількасот кілометрів. Тому і не квапляться покидати свої домівки. Це журавлі, деякі види голубів та синичок, вони летять недалеко, у сусідні країни».
Ольга Білей, Зелене Закарпаття