Парафіян церкви в Ужку налякав статус ЮНЕСКО (ВІДЕО)

Шістнадцять дерев’яних церков в українських Карпатах і Польщі внесли до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Серед них і дві з Закарпаття. Струківська церква Вознесіння Господнього в селищі Ясіня має дзвіницю, яку за архітектурні та художні якості вважають однією з найдосконаліших витворів закарпатської народної архітектури. А церква Собору Святого Архангела Михаїла в Ужку збудована без жодного цвяха. Однак, отримавши новину, мешканці Ужка занепокоїлися: чи не відберуть тепер у них храм і чи не зроблять з нього музей? Фахівці ж говорять: церкви треба рятувати від непрофесійної реставрації й втручання селян.

Парафіян церкви в Ужку налякав статус ЮНЕСКО (ВІДЕО)

Чим далі від Ужгорода, тим дорога до села Ужок стає гіршою, рятує її хіба те, що вона – міжобласного значення. На в’їзді в село на пагорбку видніється чорна дерев’яна церква. Покрівля зроблена зі шинглів – спеціально вирізьблених дерев’яних дощечок, завдовжки з 30 і завширшки з 10 сантиметрів. Їх кожні два роки покривають спеціальною речовиною, аби не гнили, не пропускали воду. Завдяки дбайливому догляду громади Ужка Михайлівська церква й збереглася так довго, каже сільський голова Михайло Лешко.

«Унікальність цього собору полягає в тому, що йому понад три сотні років, – наголошує він. – На тому місці, де побудований храм, там і зберігся. Храм був побудований без жодного цвяху. Собор ніби вітає всіх приїжджих у Закарпатську область».

Поряд із собором – дзвіниця, яка потребує ремонту. Для збереження свого часу її обшили металом, зараз їй планують повернути первісного вигляду (вкрити деревом)

Поряд із собором – дзвіниця, яка потребує ремонту. Для збереження свого часу її обшили металом, зараз їй планують повернути первісного вигляду (вкрити деревом)

За словами сільського голови, Михайлівська церква у своєму роді унікальна. Вона – одна з найцікавіших споруд бойківського стилю. Всередині збереглися ікони та стародруки 17-го століття, вівтар – 18-го. У храмі досі функціонує дзвін, який старший за споруду на сто років.

Мешканці бояться, що церкву відберуть і зроблять у ній музей

Однак мешканці села не зраділи звістці про внесення місцевої пам’ятки до переліку спадщини ЮНЕСКО – вони побоюються, що церкву відберуть і вона не діятиме.

«Селяни віднеслися до інформації насторожено. Оскільки подавалася заявка на внесення до списку ЮНЕСКО зверху і не було погодження парафіян, то й виникла така настороженість. Люди бояться, що це буде музей, але ми переконуємо, що церква як була, так є і буде діюча», – каже сільський голова Михайло Лешко.

Над входом до церкви написи про те, хто й коли її будував

Над входом до церкви написи про те, хто й коли її будував

Закарпатська влада вірян переконує: церкву ніхто не відбиратиме, цінність її якраз у тому, що вона діюча. Не розуміє прихожан і дослідник дерев’яних церков Закарпаття, мистецтвознавець Михайло Сирохман.
 
«Напевно треба людям якось пояснювати, а цього не робиться, що почеснішого немає на планеті Земля, ніж внесення до списку культурної спадщини ЮНЕСКО. Це свого роду нобелівська премія як для Михайлівської церкви в Ужку, так і для Струківської церкви в селищі Ясіня», – каже Михайло Сирохман.

Дзвін Михайлівського собору досі діє, старший за саму церкву на сто років

Дзвін Михайлівського собору досі діє, старший за саму церкву на сто років


Дерев’яні церкви треба рятувати від пластику й металу

Церкву забирати ніхто не буде, а ось ремонтувати її треба. Головний спеціаліст управління культури Закарпатської облдержадміністрації з питань охорони культурної спадщини Томаш Сопко каже, якщо Ясінянська церква збереглася непогано, то Михайлівська в Ужку потребує реставрації. Експерти ЮНЕСКО з цього приводу зробили зауваження – храм зсередини обшитий пластиком. Дерево під ним не дихає, псується, каже Томаш Сопко.

«Громади, не розуміючи цінності, втручаються, роблять нехарактерні речі, оббивають бляхою (металом), – зазначає він. – Якщо брати церкву на Ужку – там теж багато внесено нехарактерного. Жаліються ті прихожани, котрі живуть в населеному пункті, що їм було холодно, задував сніг, тому й обшили пластиком церкву зсередини. Є новітні технології утеплення дерева, ми доведемо при допомозі фахових реставраторів цю справу. Але, певна річ, за погодженням з місцевою громадою».

Михайлівську церкву для утеплення вірячи обшили пластиком, через що вона втратила первісний вигляд

Михайлівську церкву для утеплення вірячи обшили пластиком, через що вона втратила первісний вигляд

Томаш Сопко розповів, що цьогоріч із бюджету Закарпаття виділили понад 2 мільйони гривень на охорону культурної спадщини, в тому числі на ремонти в Ясінях та Ужку. Але наразі необхідно ремонтувати не тільки храми, але й налагоджувати супутню інфраструктуру та дороги до них. Інакше туристи нових об’єктів із переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО так і не побачать.

Надія Петрів, Радіо "Свобода"

02 липня 2013р.

Теги: церква, Ужок, ЮНЕСКО

Коментарі

ужочанин 2014-01-12 / 14:05:37
Прочитал о том, что такие большие деньги были выделены на ремонт церквей. Я ни разу не слышал, что на ремонт Ужоцкой церкови приходили какие-нибудь деньги. Интересно, где они. Содержание и поддержание церкви в нормальном состоянии полностью лежит на простых людях (которые часто действовали практически последние деньги). Им говоритьнужно всегда только спасибо, а не нравоучения разные. В чем будет польза для простых людей внесение церкви в список ЮНЕСКО, которые желают только помолиться и и разные политические решения им не понятны.

горянка 2013-07-02 / 23:05:06
"Храм був побудований без жодного цвяху" доки наші журналісти будуть писати цю безглузду фразу. А для чогов зруб бити цвяхи?А для чогобуло в інщі конструкції бити дороге залізо, якщо його прекрасно замінювали деревяні кілки....
Панове журналісти доки писатимете штампами?
Насправді сучасне нове покриття покрівлі реконструйованого даху точно прибите цв'яхами як і сам перероблений і спохаблений реконструкцією дах теж,найімовірніше, збитий цв'яхами, як прибите гвіздками дешеве розп'яття та ікони прямо поверх старовинного надпису на одвірку.

НОВИНИ: Культура

23:09
/ 1
На Львівському форумі видавців представлять нову дитячу книжку Олександра Гавроша "Фортель і Мімі"
20:36
В Ужгороді відбудеться арт-презентація нематеріальної культурної спадщини Закарпаття
20:36
В Ужгороді стартував Міжнародний фестиваль театрів ляльок "Інтерлялька – 2024" (ПРОГРАМА)
15:18
/ 2
В Ужгороді презентували виставку сучасного мистецтва "Бункер"
11:35
/ 1
У замку "Сент-Міклош" у Чинадієві відкрили виставку "Сакральні пам'ятки мистецтва Тисянської долини"
13:17
В Ужгороді відбудеться концерт органної музики "Всесвіт у звуках"
18:51
/ 1
В Ужгороді відкрилася виставка художниці Наталії Сіми-Павлишин
15:31
В Ужгороді за участі мовного омбудсмена Тараса Кременя презентують найновіші книжки Дмитра Кременя
21:04
У п'ятницю в Ужгороді розпочнеться 5-й Карпатський Гірський Міжнародний Кінофестиваль (CMIFF)
04:00
Дрогобич
11:16
В Ужгороді відкрили персональну виставку творів майстрині декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва Андреї Прислупської
11:15
Сон і олень
14:28
Чоловічий день
04:16
Жінка з кошенятами
07:44
Фріда
19:36
/ 2
В Ужгороді стартує міжнародний театральний фестиваль моновистав "Монологи над Ужем"
15:55
Книжка ужгородця Олександра Гавроша увійшла до Почесного списку Міжнародної ради з книг для молоді (IBBY)
07:46
88 плюс-мінус
18:59
/ 1
На Закарпатті нагородили переможців VI Всеукраїнського конкурсу малої прози імені Івана Чендея
12:37
Закарпатський театр ляльок "Бавка" урочисто розпочав 44-й театральний сезон
15:12
В Ужгороді відбудеться відкриття VI Міжнародної виставки "Натхненні лялькою"
14:06
В ужгородському скансені відкриється виставка народної майстрині Марії Купарь "Відлуння традицій"
03:11
На Закарпатті відбудеться чотриденний "Чендейфест 2024"
02:39
В Ужгороді Національний президентський оркестр запрошує на концерт "Симфонія Криму. Повернення"
15:01
В ужгородському скансені відкрили виставку пісочної анімації "Light line"
» Всі новини