В Ужгороді презентували мистецькі «Фрагментації»

В Ужгороді відкрили виставку, яка претендує бути зрізом стану сучасного мистецтва «нашої кухні». Експозицію «Фрагментації» художник і «мистецький гуру» Тарас Табака влаштував у якнайкраще підходящому для цього просторі – у «Галереї Ілько» і, за думкою багатьох, саме тут вона і вдалася як ніде інакше.

В Ужгороді презентували мистецькі «Фрагментації»

Елегантність і аристократичність – саме ці терміни, визначні для мети експозиції, Тарас Табака і озвучив на відкритті. До цього він уже був куратором сміливих проектів «Ідеаліст» та «Індиферента», й зізнався: зараз в Ужгороді якісного і свіжого мистецького матеріалу – не на одну виставку, та і для цієї було складніше не залучати, а відсіювати. «Матеріалу багато, є речі дуже хороші, були такі, які дуже подобалися, але вони із теми випадали. Широко я її визначаю так: як ми, українці, сприймаємо світ, що ми в ньому виділяємо, як себе почуваємо. Подивившись на себе в такий спосіб, ми можемо й зробити висновок, де ми помиляємось. Ми себе пропагуємо як європейське мистецтво, але, на жаль, поводимося не як європейці. Тому і наголошую на аристократичності, елегантності», - говорить куратор.

Великі полотна у середовищі, що не тисне, навіть просторові композиції та чимало фотографій - виставка «Фрагментації» дарує багато повітря і викликає багато оцінок, адже в ній зібрані 19 авторів. Їхнє світосприйняття куратор і намагався сполучити, узяв від кожного по фрагментові його бачення, відтак і збудував «Фрагментації» - не надто складну, але цікаву й амбіційну виставку, яка не шифрує, а швидше розкодовує, котра дійсно елегантна і де направду легко дихається. Чи нема «конфлікту» між «класичними» художниками – графіками і живописцями – і фотографами? Тарас Табака переконаний, що точно ні, і, крім того, кожен з фотографів сприймається інакше, як і творчість кожного художника. «Такі спілкування саме й важливі. Бо один бачить кадр, другий – чуттєвість, третій – ще щось інше, і саме паралелі і перетини у дисциплінах зараз просто необхідні», - каже Тарас.

Один з фотографічного фронту – Віктор Дьомін – поділився своїм враженням: «Коли я дізнався про кількість учасників, мені було цікаво: чи буде цілісність і водночас – чи будуть роботи різнобічні, адже обираються за певними правилами. Але і в попередніх проектах ми йшли за принципом відступу від правил. Мені подобається це правило – відходити від правил. І, знаєш, як на мене, виставка досить гармонійна». Водночас молодий фотограф відзначає: є роботи, які грають саме на контрасті, які сталися тут для того, аби вибиватися із загалу й тим творити загальне враження. І наголошує: бути тут надзвичайно приємно, адже галерея – просто взірцева, і варто радіти самій можливості тут виставитися.

Влад Габда, уже з касти живописців, говорить: так, це багатоголосся. «Але така й була задумка проекту, в основі якого є й ідея передачі «естафети» від старших митців до молодших. Я радий також, що ми не перевантажили виставку живописом… Молодці дітки! Мені особливо сподобалися молодший Іван Небесник та Володимир «Мок» Павлишин і Марина Бабич. Видно, що вдумливо працюють. От ти питаєш, чи оці чисті такі «стріт-фотографії», самі лише лінії, не надто формальні і холодні… Я думаю, що так воно і має бути – не повинне мистецтво лише викликати позитивні почуття. Так, тут відкритість, і серед фотографій нема такого, що «виривається»: добротний єдиний рівень».

Тарас Табака у кулуарах «Фрагментацій» зізнався: зараз у нього є ідеї на три не менш цікаві проекти; їх утілення залежатиме від обставин. Господар виставкової зали – Михайло, як і його батько, знаний художник Іван Ілько, із задоволенням вітав молодих талантів, і розповів: радий приймати в своїх стінах такий проект, а на часі – продовження активного життя Галереї. Уже в найближчі дні варто чекати на два незвичні для Ужгорода концерти, а між тим, очікуючи на нові виставки – варто не оминути увагою «Фрагментації». Для тих, кому може бути непросто поринути у світ найсвіжішого закарпатського мистецтва, буде підготовлено інформаційний супровід, обіцяє куратор, адже сучасний арт таки потребує сприйняття в контексті.

Алла Хаятова, uzhgorod.in

15 травня 2013р.

Теги: виставка, Табака

Коментарі

НОВИНИ: Культура

16:04
Вийшов друком четвертий випуск наукового щорічника "Етніка Карпат"
02:23
/ 4
Не тільки Україна повинна вшанувати Уласа Самчука
11:33
Закарпатки, що проживають нині в Будапешті, влаштували поетичний флешмоб до дня народження Ліни Костенко
09:25
Письменниця Тетяна П’янкова презентувала в Ужгороді роман "Чужі гріхи"
11:11
Через карантин Мукачівський драмтеатр транслюватиме свої вистави онлайн
15:04
/ 2
В Ужгороді представлять нові видання про Карпатську Україну
11:36
У Зняцеві на Мукачівщині представлять книжку до сторіччя Юрія Гойди
02:51
Зірки балету Катерина Кухар та Олександр Стоянов везуть в Ужгород "Кармен-сюїту" і "Шехерезаду"
14:05
"Максимум хітів" презентували в Ужгороді
09:36
Виставу "Думи мої, думи" до Шевченківських днів показали в Ужгороді
09:23
Концерт до Міжнародного жіночого дня відбувся в Ужгороді
01:03
Ще п'ятеро закарпатських письменників стали членами НСПУ
02:56
У Виноградові відкрилася виставка художниці Гелени Матій
13:02
Дмитро Кешеля презентував школярам в Ужгороді свою нову книгу "Весільна феєрія"
10:44
/ 1
Закарпатську шевченкіану на сцені Закарпатського муздрамтеатру продовжить вистава "Думи мої, думи..."
09:16
В Ужгороді відкрили фотовиставку "Вона"
09:20
До ювілею Ужгородської дитячої музичної школи ім. Чайковського викладачі влаштували "весняний" концерт
18:06
206-у річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили сьогодні в Ужгороді концертом "У нашім раї на землі”
11:42
У скансені в Ужгороді відкрилася "весняна" виставка "Заквітчані"
11:17
/ 1
В Ужгород із концертом завітає Народна артистка України Людмила Марцевич
03:59
/ 1
В Ужгороді звучала "Весна на вулиці Волошина"
15:28
У Міжгір'ї на початку липня відбудеться фестиваль "Рекітське сузір'я"
12:13
Закарпатський муздрамтеатр готує виставу про Тараса Шевченка
09:47
Коцертну програму "Вівальді та Моцарт" презентував камерний оркестр обласної філармонії в Ужгороді
15:12
У Чопі просто неба представлять виставку робіт Беати Куркуль, присвячених прикордонникам
» Всі новини