Просинається закарпатська "соня"

Мешканець Перечинщини з великим подивом спостерігав як по його дачному помісті лазить маленька симпатична звірина, схожа не то на білку, не то на мишу. Це прокинулася від довгої зимової сплячки наша гризунка «соня».

Просинається закарпатська "соня"

 

«Чому їх часто можна побачити у наших будівлях? Справа у тім, що вони полюбляють зимувати на горищах. Там досить сприятливі для них умови: є захист від зовнішніх небезпек (сов, хижих птахів) і температура не є зовсім низькою»,– розповідає доцент кафедри зоології УжНУ Федір Куртяк

Любительки довго поспати прокидаються лише з настанням стабільного тепла (ці звірки проводять у сплячці близько 7 місяців у році). Наприклад, на Кавказі соні починають свою активну життєдіяльність лише у червні, а то й у липні. То ж, коли на закарпатських дачах проводяться активні сільськогосподарські роботи, наша соня і прокидається.

Соні – одні з найдревніших гризунів, які існують на планеті. «Вони населяють Євразію і Африку. На інших територіях вони не зустрічаються. В Африці є 6 видів. Всього науковці налічують 20-30 їх видів»,– зазначає пан Федір. На Закарпатті серед цих гризунок можна зустріти соню-полчок, горішникову, лісову та садову соню. Зважаючи на середовище існування, у наших деревяних будинках та дачах живуть саме соня-полчок та садова.

Зоолог розповів як їх вирізняти між собою: «Садова соня і полчок діаметрально протилежні за морфологічними ознаками. Полчок найбільший за розміром – до 20 см і дуже схожий на білку. Відрізняється від останньої лише відсутністю китиці на вухах. Садова соня найменша – приблизно до 14 сантиметрів. Між ними стоять лісова за розмірами – до 15-16 сантиметрів».

Соня-полчок

Садова соня

Лісова соня

Основна їхня їжа – жолуді та горіхи. Відповідно, ареалом поширення цих гризунів є букові та дубові ліси. Більшу частину Закарпатської області займають ці рослинні покриви, то і сонь у нас немало. Оскільки люди масово почали будувати мисливські, дачні хатини у цих лісах, то ж і соні навідуються до них в гості, та й на зимову ночівлю, нерідко. Це ще одна причина, чому цю гризунку часто можна побачити у людській оселі.

Інколи дачники навіть скаржаться на своїх «симпатичних» гостей: садові та й соня-полчок любительки поласувати яблуками, грушами, виноградом, сливами. Звірина їсть лише стиглі фрукти і ягоди, тому під час годівлі спершу куштує плід і недостатньо зрілий викидає на землю. Робить це вночі, оскільки веде нічний спосіб життя, то ж часто на ранок господарі можуть побачити кругом своїх девер багато понадкушуваних плодів.

До речі, соня-полчок – улюблениця римлян.Вважають, що першопочатковий їхній ареал був якраз Західна Європа і Південна Європа, а звідти їх вже римляни завезили в інші країни. Цей народ вирощував сонь з метою споживанння в їжу: це був для них дорогоякісний делікатес. Його масово продавали по тамтешніх ринках, і далеко не кожен міг дозволити собі його придбанння.

Зоолог застерігає не ловити і не намагатися «одомашнити» цих гризунок. «Це тварина, нормальна життєдіяльність якої проходить лише в природньому середовищі. Соні у неволі не стають ручними і при необережному поводженні можуть вкусити».

Ольга Борсук, Зелене Закарпаття

20 квітня 2013р.

Теги: соня, гризун

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 5
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
» Всі новини