Пластикові пляшки, яких на Ужі чи не найбільше, за словами доцента кафедри зоології Федора Куртяка, не становлять прямої небезпеки її фауні. Вони, як і батарейки, не розчиняються у воді. Однак, з них виділяється хімічна речовина етанол, котра є небажаною для живих організмів, тим більше, у такій мірі. «Всі ці предмети в комплексі: папір, скляні, пластикові пляшки, залізо фізично засмічують водне середовище. Деякі з них перегнивають, з деякими цей процес відбувається століттями. Засмічується дно і водні шари. У результаті, збіднюється видовий склад живого населення водойм, його кормова база і, зрозуміло, які з цього наслідки».
Тому по всій Україні активістами організовуються спеціальні пункти збору цих предметів, інформація про які є чи не в усіх ЗМІ та Інтернеті. До речі, завтра, 20 квітня, на екологічній акції «Зробимо Україну чистою!» можна буде долучитися до прибирання берегів водойм міста і заразом дізнатися, де в Ужгороді знаходяться пункти збору різних відходів.
Найбільшу пряму небезпеку для фауни водойм становлять речовини побутових відходів: пральних і посудомийних порошків, косметичних засобів, шампунів тощо. Ємностей від цих речовин теж немало на Ужі. «Колись ми на біофаці проводили дослідження: мили пральними засобами якийсь предмет і під мікроскопом видивлялися, чи є залишки засобу на поверхні. Речовина залишалася і після десятого полоскання предмету. А на річці, зазвичай, плавають непрополоскані, а то й напівповні пляшки. «Побутова хімія – поверхнево-активні речовини: формують одномолекулярну плівку на поверні води. Якщо її ковтає риба, її зябра повністю обволокуються цією речовиною. Таким чином виникає задуха. Ця плівка осідає і на кишечнику водних тварин», – розповідає зоолог.
Про неменшу небезпеку сміття для водних пернатих розповідає орнітолог Олександр Луговий. Часто неуважні, а то й просто байдужі рибалки залишають на берегах чи у воді волосінь. Вона діє, як сітки, в які потрапляють водоплавні птахи, такі як лебеді. Волосінь обвиває їхні ноги і крила або обмотується навколо шиї. Це і призводить до гибелі пташок.
"На пляжі наших водойм птахи можуть заплутатися в пластикових кільцях для перенесення банок з напоями. Ці кільця обвивають дзьоб і голову птаха так, що він уже не може їсти". Якщо в такому кільці застрягне нога або крило птаха, він відчайдушно намагається звільнитися. Знесилена жертва, навіть якщо їй вдасться звільнитися, травмує собі тіло.
Тож, перш ніж викидати сміття у природу, подумайте, до яких наслідків це може призвести. На кон поставлені життя тих, хто хоч найменшим чином має відношення до тієї чи іншої місцевості. Найперше, це стосується і самої людини.
васман 2013-04-21 / 15:03:08
бидла вистачає всюди, як в селі, так і в місті.хто лишає за собою гори сміття в зоні відпочинку в Камяниці? хіба не "городське" бидло, котрому, здавалося б, нічого не вартує прибрати за собою, кинути кульок зі сміттям в багажник і по дорозі викинути в перший контейнер?
до речі, культурна людина ніколи не скаже таке ,,В селах Закарпаття відсутня культура. Вона знищена, і не факт, що колись була"
Ужгородець 2013-04-20 / 20:51:21
Думати? Хто буде думати? Бидло думати не буде. В селах Закарпаття відсутня культура. Вона знищена, і не факт, що колись була. Просто додалися пляшки, кульки і інший мотлох, що потрапляє в річки. Усе навкруги в селах, містах, лісах, полях куди сягає око загаджене непотребом. Ось де треба вводити утилізаційний збір - на пет-пляшки, на кульки, на скляні пляшки. Щоб був стимул не використовувати екологічно небезпечні пакування. А в даній ситуації крім суботників - по суті рабська праця нічого не придумали.