Через засміченість закарпатських водойм гине їхня живність

Сміття довкола шкодить всім живим організмам: за підтвердженням біологів, тваринний світ масово гине від людської звички кидати що завгодно і де завгодно.

Через засміченість закарпатських водойм гине їхня живність

 

Проїждаючи транспортиним мостом Ужгорода, неможливо не помітити, якою забрудненою є наша річка Уж. Тут плавають чи не всі предмети людського використання: пластикові пляшки, папір, ємності від побутових відходів, залізні вироби... Найбільше їх було в період підняття рівня води на Ужі, коли дощі «змили» все це сміття з берегів річки. Біологи розвовіли про наслідки такої людської аморальності для тваринного світу нашої водойми.

Пластикові пляшки, яких на Ужі чи не найбільше, за словами доцента кафедри зоології Федора Куртяка, не становлять прямої небезпеки її фауні. Вони, як і батарейки, не розчиняються у воді. Однак, з них виділяється хімічна речовина етанол, котра є небажаною для живих організмів, тим більше, у такій мірі. «Всі ці предмети в комплексі: папір, скляні, пластикові пляшки, залізо фізично засмічують водне середовище. Деякі з них перегнивають, з деякими цей процес відбувається століттями. Засмічується дно і водні шари. У результаті, збіднюється видовий склад живого населення водойм, його кормова база і, зрозуміло, які з цього наслідки».

Тому по всій Україні активістами організовуються спеціальні пункти збору цих предметів, інформація про які є чи не в усіх ЗМІ та Інтернеті. До речі, завтра, 20 квітня, на екологічній акції «Зробимо Україну чистою!» можна буде долучитися до прибирання берегів водойм міста і заразом дізнатися, де в Ужгороді знаходяться пункти збору різних відходів.

Найбільшу пряму небезпеку для фауни водойм становлять речовини побутових відходів: пральних і посудомийних порошків, косметичних засобів, шампунів тощо. Ємностей від цих речовин теж немало на Ужі. «Колись ми на біофаці проводили дослідження: мили пральними засобами якийсь предмет і під мікроскопом видивлялися, чи є залишки засобу на поверхні. Речовина залишалася і після десятого полоскання предмету. А на річці, зазвичай, плавають непрополоскані, а то й напівповні пляшки. «Побутова хімія – поверхнево-активні речовини: формують одномолекулярну плівку на поверні води. Якщо її ковтає риба, її зябра повністю обволокуються цією речовиною. Таким чином виникає задуха. Ця плівка осідає і на кишечнику водних тварин», – розповідає зоолог.

Про неменшу небезпеку сміття для водних пернатих розповідає орнітолог Олександр Луговий. Часто неуважні, а то й просто байдужі рибалки залишають на берегах чи у воді волосінь. Вона діє, як сітки, в які потрапляють водоплавні птахи, такі як лебеді. Волосінь обвиває їхні ноги і крила або обмотується навколо шиї. Це і призводить до гибелі пташок.

"На пляжі наших водойм птахи можуть заплутатися в пластикових кільцях для перенесення банок з напоями. Ці кільця обвивають дзьоб і голову птаха так, що він уже не може їсти". Якщо в такому кільці застрягне нога або крило птаха, він відчайдушно намагається звільнитися. Знесилена жертва, навіть якщо їй вдасться звільнитися, травмує собі тіло.

Тож, перш ніж викидати сміття у природу, подумайте, до яких наслідків це може призвести. На кон поставлені життя тих, хто хоч найменшим чином має відношення до тієї чи іншої місцевості. Найперше, це стосується і самої людини.

20 квітня 2013р.

Теги: сміття

Коментарі

васман 21.04.2013 / 15:03:08
бидла вистачає всюди, як в селі, так і в місті.хто лишає за собою гори сміття в зоні відпочинку в Камяниці? хіба не "городське" бидло, котрому, здавалося б, нічого не вартує прибрати за собою, кинути кульок зі сміттям в багажник і по дорозі викинути в перший контейнер?

до речі, культурна людина ніколи не скаже таке ,,В селах Закарпаття відсутня культура. Вона знищена, і не факт, що колись була"

Ужгородець 20.04.2013 / 20:51:21
Думати? Хто буде думати? Бидло думати не буде. В селах Закарпаття відсутня культура. Вона знищена, і не факт, що колись була. Просто додалися пляшки, кульки і інший мотлох, що потрапляє в річки. Усе навкруги в селах, містах, лісах, полях куди сягає око загаджене непотребом. Ось де треба вводити утилізаційний збір - на пет-пляшки, на кульки, на скляні пляшки. Щоб був стимул не використовувати екологічно небезпечні пакування. А в даній ситуації крім суботників - по суті рабська праця нічого не придумали.

НОВИНИ: Соціо

09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 5
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
» Всі новини