2010 року мешканка мікрорайону Радванка звернулася до БТІ Ужгорода для виготовлення технічного паспорту будинку, де, крім неї, проживали її чоловік і семеро малолітніх дітей. Потреба у виготовленні техпаспорту виникла через необхідність легалізації будинку та реєстрації в ньому малолітніх дітей.
Технічний паспорт на будинок було виготовлено, але працівники підприємства надіслали листа до Ужгородської міської ради з проханням прийняти рішення про знесення будинку на тій підставі, що його було зведено на земельній ділянці, яку не було виділено для будівництва. Ужгородський міськрайонний суд у серпні 2012 року задовольнив позов міської ради й постановив знести будинок.
Після цього жінка звернулася по правову допомогу до Центру правової інформації та консультацій в Ужгороді. Від її імені було подано апеляційну скаргу на рішення суду. Крім того, юристи Центру Володимир Навроцький і Мирослав Горват надіслали низку звернень до Ужгородської міської ради, прокуратури Ужгорода й виконавчого комітету міськради з метою зібрати докази на підтвердження обґрунтованості вимог, викладених в апеляційній скарзі.
Юристи наголошували, що звернення жінки про надання містобудівних умов у 2011 році було залишено без належної відповіді, а звернення про виділення їй земельної ділянки під уже зведеним будинком, яке було подано всередині лютого 2013 року, було залишено без розгляду. Крім того, фахівці звернули увагу на наявність мораторію на виділення земельних ділянок через те, що у місті немає генерального плану.
Юрист Центру представляв інтереси жінки в суді. Під час розгляду справи в Апеляційному суді Закарпатської області було надано документи, які свідчили, що громадянка добросовісно намагалася узаконити власне будівництво, але не змогла це здійснити через незалежні від неї обставини. При цьому юристи наголошували, що знесення будинку передбачає виселення малолітніх дітей, чим погіршаться їхні житлові умови, що є неприпустимим.
9 квітня 2013 року Апеляційний суд дійшов висновку, що рішення місцевого суду про знесення будинку підлягає скасуванню, а в задоволенні позову Ужгородської міської ради про знесення будинку слід відмовити.
Юристи Центру й надалі надаватимуть родині правову допомогу для отримання нею земельної ділянки й легалізації будинку.
Карпатське агентство прав людини “Вестед”