"Хрінове" життя

Невеличке село Нове Давидкове Мукачівського району здавна славиться цілими плантаціями хрону. Відколи пращури почали його вирощувати, не знають навіть найстарші жителі села. Але, кажуть, змалечку були привчені цінувати цю рослину. Був час, коли чи не всі місцеві родини жили за рахунок «хронових» грошей.

"Хрінове" життя

Марія Дудаш добре пам’ятає, як за радянської влади разом із односельцями їздила до Москви збувати хрін. Збиралося кілька сусідів, замовляли велику машину, вантажили її хріном і відправлялись у торговельну «подорож».

«У Москві ми жили у спеціальних готелях для селян (їх називали «будинками колгосп-ників»), які приїздили торгувати на тамтешні ринки. Ціна за ночівлю була, як для столиці, невисока — 5 карбованців, — згадує пані Марія. — Спочатку я їздила разом зі своєю бабусею. Тільки у нас хрону було не менше 800 кілограмів, а бувало, й більше тонни. Ми торгували на Бутирському ринку, інші односельці — на Центральному, Черьомушкінському та Ризькому. Хрін тоді неабияк цінувався: кілограм коштував три рублі — неабиякі гроші на той час. За місяць можна було наторгувати більше двох тисяч. За ці гроші ми з чоловіком побудували хату».

Що не відправлялось на базар, селяни здавали у заготконтору, що на той час працювала в районі. Тут за кілограм давали всього 50 копійок, але й ті гроші не були зайвими. Звідти хрін великими партіями відправляли за кордон, де з нього виготовляли соуси та ліки.

Зараз Марія Дудаш вирощує пекучий корінець тільки для власних потреб. У її родині його споживають щодня. Хрін смакує з м’ясними стравами, салом, додають його до варених буряків та картоплі.

— На кілограм варених буряків додаю 100-150 грамів натертого хрону та приправляю спеціями до смаку, — ділиться рецептом господиня.

Сусідка моєї співрозмовниці Марія Ладані теж вирощує хрін. Каже, що колись ця культура не потребувала особливого догляду: росла всюди і у великих кількостях. Та після паводків, спочатку у 1980-х, а потім у 90-х роках, коли все село заливало водою, врожаї хрону зменшилися. Довелося селянам висаджувати стратегічний продукт.

«Колись моя родина збирала майже тонну хрону, — каже пані Марія. — А тепер вирощуємо його лише між картопляними рядами. Восени залізними кілками робимо ямки, встромляємо в них невеликі корінці хрону і засипаємо ґрунтом. Але навесні перекопувати таку ділянку потрібно тільки лопатою, адже трактором можна пошкодити рослини. Увесь корінець не викопують — відрізають частину, а із «залишків» згодом виростає ще один урожай».

Вибирають хрін із землі спеціальним знаряддям, що називається сокирянка. Викопувати хрін треба щороку, інакше він здичавіє і втратить свій смак. Урожай селяни зберігають в ямах, які засипають піском, а зверху прикладають дерев’яними дощечками, аби зберігалося тепло.

Зазвичай Марія Ладані зі своїм чоловіком Василем збувають хрін заготівельникам по ціні 15 гривень за кілограм. А перед святами їздять продавати його на базарі: один корінець за 2-3 гривні, залежно від розміру. Сім’я Ладані продає і вже готовий до споживання тертий хрін, іноді за день збувають більше 5 кілограмів.

Терти хрін — робота не з легких, адже корінь дуже твердий та пекучий. Місцеві господині вже випробували і сучасну кухонну техніку, проте та не витримує міцності хрону — ламається.

На Закарпатті жителів Нового Давидкового здавна називають хріняшами. Ця назва настільки прижилася, що вже й село неофіційно почали йменувати Хріняші або Хріняшка. Селяни пишаються своїми «гіркими» заробітками. Кажуть, що тільки тут росте такий смачний та міцний хрін. І хоча сьогодні продаж приправи не «тягне» на основну статтю доходу, це все ж вагома надбавка до зарплат та пенсій.

Яна Корсюк, "Сільські Вісті"

26 лютого 2013р.

Теги: хрін, Нове Давидково

Коментарі

НОВИНИ: Світське життя

20:04
/ 8
"Сукня має бути яскравою і блискучою": як на Закарпатті виготовляють традиційне ромське вбрання
16:28
/ 6
Нетипова для Закарпаття: поблизу Ужгорода фермер Віктор Карабін вирощує гречку
13:51
/ 1
У Карпатах побільшало вовків і шакалів. Чи можуть вони бути небезпечними для людей?
11:26
/ 1
"Океан Ельзи" випустив першу пісню нового альбому – "Мукачево"
21:38
/ 3
Закарпатський розробник виробництва паперу з опалого листя отримав Європейську премію молодих винахідників
21:34
/ 2
340 млн переглядів у Youtube, 41 млн у Facebook: 17-річна закарпатка стала відомою, коли за 16 секунд розібрала та зібрала автомат
12:43
80-річний велоспортсмен з Мукачева долає по 200 кілометрів на день
20:09
/ 7
Стоянка первісних людей в закарпатському Королеві виявилася найстарішим людським поселенням Європи – 1,4 млн років
00:03
Мукачівець Сергій Кузьма здав 24,4 літри крові протягом 20 років
11:05
/ 1
Вина Срібної Землі. Як на Закарпатті малі винороби просувають свій продукт
18:21
/ 3
Родина з Нижньої Апші зробила вирощування тюльпанів сімейним бізнесом
19:27
Через COVID та війну равликовий бізнес на Закарпатті вимирає
10:20
"Винна мануфактура Штифко": винороб з освітою фізика відроджує виноградарські традиції на Закарпатті
17:31
Залізничник з Мукачева виготовляє металеві мініскульптури на підтримку ЗСУ
15:06
"Вина Срібної Землі": як на Закарпатті відроджують виноробську славу
15:02
/ 1
Кореєць Сонгджін, який 10 років жив в Ужгороді, переклав "Червону руту" на рідну мову
10:52
/ 7
Ужгородець відтворив старовинний струнний інструмент із фрески Горянської ротонди
10:18
Ужгородка виростила двометрові чорнобривці і потрапила до Книги рекордів
22:42
106-річний ужгородець Микола Деревляник сам готує, прибирає та пере одяг руками
20:46
На Закарпатті ветеранів війни та членів їх сімей професійно адаптують за кошти держави
10:17
Медик з Мукачева Валентин Вракін рятує поранених на передовій
14:11
На Закарпатті почали готувати собак-терапевтів для психологічної підтримки ветеранів
17:44
В Ужгороді волонтерки готують їжу для поранених військових, які лікуються в медзакладах
11:32
/ 2
На Рахівщині виготовляють морозиво із пива та сидру та варять варення із гострого перцю
10:57
У нацпраку "Синевир" на Закарпатті встановили фотозону з "портретом" хранительки лісу – Мавки
» Всі новини