Назва, яку важко перекласти російською чи будь-якою іншою мовою. Адже тоді губиться все: і дитяча безпосередність, і любов, і взагалі трактування того прадідного світу, який живить художника й досі. У фільмі також використано і архівні матеріали – зустріч із матір’ю. Це їй колись син присвятив вірша, але, на жаль, мати вміла читати тільки латиною. Тому синові доводилося придумати інший подарунок. І тоді він намалював її портрет. Хтозна, чи виріс би Володимир Микита у знаного літератора. Але саме ця картина стала знаковою для творчого утвердження митця.
Сьогодні Володимир Микита – чи не найтитулованіший серед художників. Шевченківська премія, звання академіка, низка нагород, премій – все це присутнє в його житті. Але на внутрішньому світі, а не на званнях та регаліях наголошують автори фільму. А це сценарист Дмитро Кешеля, режисер Світлана Томорі, оператори Володимир Дуда і Наталія Панько.
До того ж, у автора сценарію Дмитра Кешелі та головного персонажа стрічки Володимира Микити багато спільних точок дотику до світу. Обидва народилися на Мукачівщині, обидва не зрадили патріархальному світу дитинства. Обидва шукають символів у прадавніх шарах історії.
Тому народна символіка у фільмі – не декорація, вона присутня у всьому. І в облаштуванні власної майстерні, і в картинах, і в способі мислення митця. І побут в народному стилі тут не презентаційний. Кінокамера не відокремлює художника від життя. Здається, і поза нею Микита той самий – з неодмінною люлькою, на лаві, застеленій покрівцями, біля справжнього дерев’яного столу. І говорить ніби ті ж самі речі, які б міг сказати кожному з нас.
Останніми роками закарпатський живопис осиротів на корифеїв. І тому такий важливий портрет Володимира Микити, з іменем якого пов’язують це поняття сьогодні далеко за межами Закарпаття. Фільм дуже актуальний зараз, коли точаться дискусії про закарпатську школу живопису, про те, чи має вона перспективи, чи потрібна вона сучасникам.
Влад 2013-01-09 / 22:47:04
фільм творить образ Микити, що неймовірно далекий від реального,ідеалізує його...
мамка 2013-01-09 / 12:52:36
Микита і Кешеля - русинський цімборшаґ