"Моя весна": Пам’яті закарпатського поета-патріота Івана Ірлявського присвячується

У Закарпатській області вшановуються імена видатних письменників, поетів, художників, композиторів, науковців та інших діячів різних напрямків життєдіяльності краю. З метою вшанування пам’яті нашого земляка, відомого поета-патріота Івана Ірлявського щороку організовується обласний конкурс українського художнього слова «Моя весна».

Іван ІРЛЯВСЬКИЙ.
Іван ІРЛЯВСЬКИЙ.
Народився Іван Ірлявський 17 січня 1919 р. у бідній родині в селі Ірлява Ужгородського району. Тут Іванко здобув початкову освіту, а горожанську школу закінчив в Ужгороді. Бідний селянський хлопчик ще у ранньому віці втратив матір і став сиротою. У таких складних економічних умовах формувався його світогляд, але справжнє патріотичне виховання він одержав під час навчання в Мукачівській торговельній академії у 1933–1938 рр.

Після навчання він вимушений був покинути свій рідний край і виїхав до Югославії. У 1941 р. добирається до Києва. Там в умовах жорстокої нацистської окупації він стає співучасником заснування підпільної письменницької організації, був її секретарем, працював у газеті «Укра-їнське слово».

У той час жорстоко переслідувались творчі сили. Тому вже 9 лютого 1942 р. його заарештовано гестапівцями, а 22 лютого розстріляно разом з іншими патріотами у Бабиному Яру. Тоді йому виповнилося 23 роки. Але вже на той час він здобув заслужене визнання. Однак із чиєїсь «легкої» руки йому було прикріплено ярлик українського буржуазного націоналіста. Цього було достатньо, щоб ім’я талановитого поета-патріота, активного учасника визвольної боротьби у рідному краї викреслено з літературного процесу.

Тільки в кінці 90-х рр. прогресивні сили України надали йому право на життя у вічній пам’яті українського народу. Про це засвідчує і меморіальна плита, встановлена на будинку сільської ради с.Ірлява.

Ось тому на його батьківщині у 2002 р. започатковано проведення обласного конкурсу українського художнього слова. У цьому змаганні беруть участь учні, студенти та дорослі шанувальники творчості І.Ірлявського. Традиційно це мистецьке творче змагання проводиться у дитячій школі мистецтв смт. Середнє наприкінці травня.

Нинішнє творче змагання відбулося 30 травня. Журі очолив заступник начальника управління культури облдержадміністрації Іван Канюка, а допомагали йому головний редактор видавництва «Закарпаття», член Національної спілки письменників України Галина Малик, головні спеціалісти управління культури облдержадміністрації Світлана Мендель та Оксана Дуринда, письменниця, лауреат обласної літературної премії ім.Ф.Потушняка Надія Панчук, провідний методист Закарпатського обласного центру народної творчості Наталія Юрковецька, завідувач цикловою комісією режисерських дисциплін Ужгородського училища культури Оксана Шип. У конкурсі взяло участь 34 виконавці. У номінації «Проза» переможцями стали учасниця студії «Чарівне слово» Ужгородського МБК Іванна Томчич та учениця Хустської школи мистецтв (естетичного виховання) Софія Курта; у номінації «Поезія» — студентки Ужгородського училища культури Оксана Судомир та Ганна Товт; у номінації «Гумор» — Іван Кешеля (Мукачівський р-н) та Василь Синитар (Іршавський р-н); у номінації «Власна творчість» — Наталія Булеца з Мукачівського району.

Приємно, що і в нинішньому святі взяли участь гості з-за кордону Евеліна Гвать та Ганна Бандурчинова у супроводі голови союзу русинів-українців Словацької Республіки Івана Лаби.
Василь СМОЖАНИК, заст. директора Закарпатського обласного центру народної творчості
18 червня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

10:18
/ 2
Провідного актора Закарпатського муздрамтеатру удостоєно звання "Заслужений артист України"
22:05
Фестиваль "Срібний Татош" цьогоріч скасували
15:38
Завершується прийом творів на Конкурс малої прози імені Івана Чендея
12:11
/ 1
Дерев'яні церкви Закарпаття – національна спадщина
16:04
Вийшов друком четвертий випуск наукового щорічника "Етніка Карпат"
02:23
/ 4
Не тільки Україна повинна вшанувати Уласа Самчука
11:33
Закарпатки, що проживають нині в Будапешті, влаштували поетичний флешмоб до дня народження Ліни Костенко
09:25
Письменниця Тетяна П’янкова презентувала в Ужгороді роман "Чужі гріхи"
11:11
Через карантин Мукачівський драмтеатр транслюватиме свої вистави онлайн
15:04
/ 2
В Ужгороді представлять нові видання про Карпатську Україну
11:36
У Зняцеві на Мукачівщині представлять книжку до сторіччя Юрія Гойди
02:51
Зірки балету Катерина Кухар та Олександр Стоянов везуть в Ужгород "Кармен-сюїту" і "Шехерезаду"
14:05
"Максимум хітів" презентували в Ужгороді
09:36
Виставу "Думи мої, думи" до Шевченківських днів показали в Ужгороді
09:23
Концерт до Міжнародного жіночого дня відбувся в Ужгороді
01:03
Ще п'ятеро закарпатських письменників стали членами НСПУ
02:56
У Виноградові відкрилася виставка художниці Гелени Матій
13:02
Дмитро Кешеля презентував школярам в Ужгороді свою нову книгу "Весільна феєрія"
10:44
/ 1
Закарпатську шевченкіану на сцені Закарпатського муздрамтеатру продовжить вистава "Думи мої, думи..."
09:16
В Ужгороді відкрили фотовиставку "Вона"
09:20
До ювілею Ужгородської дитячої музичної школи ім. Чайковського викладачі влаштували "весняний" концерт
18:06
206-у річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили сьогодні в Ужгороді концертом "У нашім раї на землі”
11:42
У скансені в Ужгороді відкрилася "весняна" виставка "Заквітчані"
11:17
/ 1
В Ужгород із концертом завітає Народна артистка України Людмила Марцевич
03:59
/ 1
В Ужгороді звучала "Весна на вулиці Волошина"
» Всі новини