Ця знахідка здивувала фахівців NASA. Фото були зроблені під час дослідження ровером виходу на поверхню гірської породи під назвою Кірквуд (Kirkwood) на західному краю кратера Індевор (Endeavour Crater).
Знайдені утворення відрізняються від інших кулястих структур, вперше виявлених у місці посадки марсохода у 2004 році, які одержали назву "чорниця" (blueberries). Діаметр кульок не перевищує три міліметри. Попередній аналіз показав, що на відміну від "чорниці" вони не містять великої кількості заліза.
За словами головного дослідника проекту, вчені раніше не бачили нічого подібного.
Ця знахідка свідчить про наявність вологи у ранній історії Червоної планети. На мікрофотографіях куль Кірквуда, зроблених спеціальною камерою, видно, що деякі з них зруйновані вітром, завдяки чому проглядається їхня структура. Марсохід також досліджував склад об'єктів за допомогою рентгенофлуоресцентного спектрометра альфа-частинок (APXS).
Вони здаються вкритими крихкою оболонкою і м'якими всередині, - говорить Скайрес. – За концентрацією, складом, структурою та поширенням вони відрізняються від усього, що ми знаходили раніше. У нас є кілька робочих гіпотез про їхнє походження, але потрібен час, щоб вирішити цю геологічну головоломку".
Після завершення аналізу загадкових куль Opportunity розпочне вивчення ще одного цікавого для науки місця на поверхні Марса. Великі відкладення, пофарбовані у бліді тони, були помічені з орбіти у районі мису Йорк. Вчені вважають, що там можуть бути глинисті мінерали.
Місія Opportunity триває вже вісім років, замість запланованих 90 діб. Його брат-близнюк Spirit, перервав зв'язок із Землею через шість років успішної роботи, але, можливо, досі справний.
Корреспондент