Гамора. Історія водяної кузні

Існує твердження, що вік водяної кузні в Лисичеві складає більше 300 років. Це невелике дослідження покликане відкрити деякі цікаві факти про кузню та розвіяти черговий міф про Гамору, яка перейшла під покровительство Гефеста тільки в середині XIX століття.

Гамора, як паперова мануфактура

Достеменно не відомо, коли саме була заснувана водяна кузня в Лисичеві. У 1760-х роках на цьому місці діяла потужна паперова фабрика (папірня) графа Ласло Телекі (László Teleki de Szék). Тоді вперше було використано силу води, яка обертала дерев'яні колеса та приводила в рух молоти.

Паперова мануфактура. Старовинна гравюра

Паперова мануфактура. Старовинна гравюра

Технологія виготовлення паперу в XVIII ст. була досить складною та трудомісткою. Процес виробництва починався з вимочування ганчірок, після чого їх подрібнювали молотами в спеціальних коритцях. Перемелену суміш висипали в чан з водою. На наступному етапі воду з чана вичерпували, користуючись формою у вигляді дерев'яної рами з натягнутою на неї тонкою дротяною сіткою. Розчинені у воді часточки та волокна осідали на сітці, ущільнювались при висиханні, формуючи тонкий шар паперу. Ще вологі листи паперу ставили під прес, потім знімали з сітки і просушувли на відкритому повітрі. Операція вичерпування, від якої залежала якість паперу, потребувала надзвичайно високого досвіду та майстерності. Зважаючи на той факт, що продукція лисичівської папірні користувалась надзвичайним попитом у свій час, можна зробити відповідний висновок про кваліфікацію лисичівських робітників.

На карті Марамороського комітату 1782 р. Гамора позначена, як

Гамора на карті 1782р..  "Pap. m." — скорочення від "Papiros malma" (паперовий млин)

Про деякі деталі виробництва свідчить листування між графом Телекі та управляючим довжанської домінії — Ласло Каллошем (Kallós László) протягом 1751-1780 років. Зокрема, відомо, що паперову фабрику допомагав будувати підприємець з Польщі. Папірня мала 3 вали та 3 корита для подрібнення сировини. Збереглися відомості, що у 1772 році мануфактурою в селі Лисичево виготовлено 164 зв'язки паперу різної якості: 104 зв'язки паперу першого гатунку, 12 зв'язок другого гатунку та 50 зв'язок паперу низької якості. Вже у 1773 році було виготовлено тільки 45 зв'язок першого гатунку, 8 зв'язок другого, а низької якості  — 56. Управитель на питання графа, чому виробляється так мало паперу, відповідав, що майстер не мав змоги отримати відповідну кількість копит для виготовлення клею і, взагалі, не вистачає сировини. 

Граф бачив, що з фабрикою не все в порядку. Він, як добрий господар та підприємець, звертається до вчителя свого майстра з питанням, скільки зв’язок паперу в рік може дати фабрика на 3 вали та 3 корита? Той відповів, що залежно від року — від 400 до 600 зв’язок. А папірня Телекі не давала навіть 200. В листах граф пише управителю, що фабрика при великих видатках не тільки не отримує прибутки, але й не покриває затрати. Граф наказував, щоб управитель тиснув на майстра, щоб той більше виробляв паперу, краще працював та завчасно дбав про копита для клею.

Управитель Довжанської домінії часто писав графу в листах, що русини не горнуться до ремесла та уникають роботи на паперовій фабриці. Насправді, ця антипатія легко пояснювалась. Русини боялися, що коли вони вивчаться та опанують якесь ремесло, граф забере їх до себе в чужий край – до Ерделю (Трансільванії).

Філігрань, датована 1812 р.

В період з 1793 по 1811 роки паперовою справою керував майстер Іґнац Ланг (Ignátz Láng), який був звільнений через пияцтво.  На лисичівському виробництві в цей час працювало вісім чоловік.

Протягом 1780-1825 років на папір наносять філіграні(спеціальні водяні знаки) з родинним гербом графа Телекі та літерами "G" і "T" - "Grof Teleki". Ці філіграні засвідчуються навіть у 1841 році. Щоб виготовити папір з філігранями, на сітки паперової форми прикріпляли букви, цифри чи емблеми, вигнуті з тонкого мідного дроту. Там, де паперова маса лягає на дріт, її шар робився тоншим, і в готовому аркуші на просвіт було видно тонкі лінії.

У 1795 році угорський дослідник Андраш Вальї (Vályi András) у своїй книзі «Magyar Országnak leírása» («Опис країни Угорщини») засвідчує в Лисичеві паперовий млин — «papiros-malma». 

 

Гамора, як частина Довжансько-Лисичівського залізоробного заводу

В якості кузні Гамора почала функціонувати з 1850 року, коли граф Телекі засновує Довжансько-Лисичівський залізоробний завод — «Dolha-Rókamezői vasgyár». В сучасному розумінні це був металургійний холдинг, до складу якого і входила лисичівська Гамора. Спочатку сировину для потреб виробництва доставляли із сусідніх комітатів. Але транспортування виявилось настільки дорогим, що завод став збитковим. Було прийнято рішення шукати залізну руду на місці виробництва. Тривалі геологорозвідувальні роботи на околицях села Довге не увінчались успіхом. Проте, невдовзі наполегливість директора заводу, Моріца Пріградні, була винагороджена сповна — на околиці сіл Білки та Ільниця знаходять значні поклади якісної залізної руди. Видобуток сировини проводився переважно відкритим способом. Залізну руду, яка надходила до Лисичева та Довгого дробили за допомогою сили води, що приводила в рух важкі молоти. Потім руду переплавляли в купольних печах на залізо, яке в подальшому оброблялось ковалями.

Кар'єр по видобутку залізної руди. Фото 1920-х рр.

Кар'єр по видобутку залізної руди. Фото 1920-х рр.

В середині XIX столітті в Австро-Угорщині виникає значний попит на вироби з чавуну. Для розуміння ролі цього матеріалу у ХІХ столітті важливо враховувати, що за своєю дешевизною та розповсюдженістю його можна порівняти з сучасними пластмасами. Внаслідок першої промислової революції у ливарній справі (поява високих доменних печей на кам’яному вугіллі) чавун став дешевим замінником дорогих металів — бронзи, латуні, нестача яких гостро відчувалась в Європі після наполеонівських війн початку століття. В зв’язку з підвищенням попиту на чавун, граф Телекі вирішує розширити виробництво та освоїти його виплавку.

У 1853 році розпочинається будівництво високої доменної печі на довжанській дільниці заводу. Піч будувалась за проектом інженера Іоанна Мюллера та під керівництвом директора заводу Пріградні. Будівництво тривало досить довго і ускладнювалось сильними дощами, які постійно затоплювали конструкцію основи домни та систему водогону. На початку 1854 року граф Шандор Телекі бере будівництво під особистий контроль, щоб прискорити роботу. 16 вересня 1854 року під час урочистої церемонії доменна піч при залізоробному заводі була офіційно запущена в експлуатацію. Висота доменної печі складала 8,5 метрів. Вона була розрахована на щорічну виплавку від 12 до 14 тис. цнт металу. Із запуском довжанської домни, виробництва в Лисичеві та Довгому стають більш диференційованими. Довжанська частина заводу спеціалізується здебільшого на художньому литві з чавуну, а лисичівська – переважно на утилітарній продукції з металопрокату, який оброблявся в кузні.

Згодом граф Телекі віддає Довжансько-Лисичівський залізоробний завод в оренду підприємцю Едмунду Прігадні (Prihradny Ödön), що займався цим виробництвом до 1899 року. Після цього аж до 1913 року підприємство орендував будапештський підприємець Дюла Сзейбела (Szájbely Gyula).

Довжансько-Лисичівський залізоробний завод. Село Довге, 1908 рік

Довжансько-Лисичівський залізоробний завод. Село Довге, 1908 рік

Відомості про об’єм та деякі деталі виробництва містяться в угорському довіднику з гірничої справи, який щорічно виходив в Будапешті впродовж 1881-1914 років. З цього джерела відомо, що у 1879 році на підприємстві було вироблено 120 тис. лопат та мотик – цифра вражаюча навіть у наш час. У 1891 році на об'єднаному підприємстві було виплавлено 9271 центнерів металу на суму 52935 флоринів. Щоб забезпечити такий обсяг виробництва, на обох частинах підприємства було задіяно в загальній кількості 29 різноманітних печей, серед яких: 1 доменна піч, 2 купольні печі, 2 конвертерні печі, 2 ковальські горни та 22 спеціальні печі для мотик та лопат.

У 1900 році на заводі працювало 305 робітників. Підприємству належали 5 будівель та 23 кар’єри по видобутку залізної руди, на яких працювало 40 робітників. Для транспортування сировини функціонувала залізна дорога протяжністю 2 км, на якій використовувалось близько 40 вагонеток. На кузні в цей час працювало п’ять водяних коліс потужністю вісім кінських сил. За допомогою цих коліс приводили в дію не тільки молоти, а й міхи для нагнітання повітря у залізоплавильну піч, а також механізми, що подрібнювали залізну руду.  Молоти обслуговували 15 ковалів  у три зміни.   У них було стільки ж помічників, а також інженер, управитель, обліковець і комірник. Загалом — близько 40 працівників.

Лисичівська Гамора. Фото 1920-х рр.

Лисичівська гамора. Фото 1920-х рр.

Певну уяву про популярність продукції заводу, зокрема грубок та кухонних плит, дає перша сторінка каталогу виробів за 1907 рік. Продукція підприємства продавалася не тільки на внутрішньому ринку, але й експортувалася за кордон — до Сербії, Румунії, Угорщини. Всі безготівкові оплати за поставлену продукцію здійснювались через єдиний банк — «Escompte & Wechselbank» в Будапешті. У випадку недотримання термінів сплати замовником за поставлений товар завод нараховував пеню у розмірі 6% від вартості. Гербові збори з фактур та накладних покупець оплачував самостійно. Таке доволі суворе ставлення до покупця має тільки одне пояснення — сприятлива кон’юнктура ринку та хороший збут. В тому ж титульному листі йдеться про ще один важливий факт, який вже стосується конструктивно-технологічного рівня виробництва. Зокрема, замовник міг придбати виріб згідно власного креслення або наданого взірця. Це в свою чергу свідчить про високий технічний рівень інженерів, ливарників та дизайнерів підприємства.

Складні технології виробництва на залізоробному заводі потребували кваліфікованих працівників. Щоб вирішити цю проблему, для обслуговування заводу були запрошені німецькі фахівці з гірничої справи та металообробки. Їм надавались різні преференції, зокрема безкоштовне житло і земля. Більшість працівників залишилась жити в Довгому та Лисичеві навіть після закриття заводу. Тому тут і зараз зустрічаються німецькі прізвища — Шварц (Schwarz), Юнгвірт (Jungwirth), Юмбавер (Jungbauer), Реслер (Rössler), Гільперт (Hilpert), Шнельцер (Schneltzer) та ін.

Під час Першої Світової війни і до 1918 року виробництво було закрите. Після приєднання Закарпаття до Чехословаччини, завод передається товариству «Dovžansko-Lisičevské železárny a lopatárny Josef Melchner a dr.Oldrich Bukovansky». В цей період завод був модернізований та випускав вироби побутового та промислового призначення: кухонні плити, посуд, ванни, ємності для прання, литі частини для плугів, шестерні, каналізаційні люки тощо. Асортимент виробів свідчив про те, що підприємство перейшло на випуск виключно утилітарної продукції. Проте через економічні труднощі вже у 1927 році Довжансько-Лисичівський завод був закритий.

 

Кузня Гамора, як самостійна виробнича одиниця

Після розпаду Довжансько-Лисичівського залізоробного заводу лисичівська частина виробництва перейшла у формат звичайної кузні. Тут виготовляли здебільшого сільськогосподарський реманент. Також функціонувало валило, яке давало можливість обробляти вироби з овечої шерсті - вуйоші, штани, кептарі та ковдри. Кузня працювала практично без перерви майже до часів радянської колективізації.

В радянські часи кузня мала назву «Завод “Сила”» та підпорядковувалась місцевому управлінню промисловості. Директором заводу був Зейкан М.І. Тут виготовляли знаряддя для роботи на шахтах Радянського Cоюзу. На кузні працювало 40 чоловік. У 1947 році на Гаморі була встановлена перша гідроелектростанція, яка забезпечувала у вечірній час освітлення 70% житлових будинків Лисичева та повністю вуличне освітлення. Електростанція пропрацювала до 1963 року.

До 1972 року Гамора знаходилась на балансі Лисичівської сілської Ради. З 1972 до 1983 року кузня підпорядковується промкомбінату Іршавської РСС. З 1983 року — Лисичівському лісництву Довжанського лісокомбінату, як виробничий цех. Після утворення Довжанського лісомисливського господарства у 1989 році кузня переходить у відповідне підпорядкування.

Гамора працювала на повну потужність до 1990-х років, поки повінь 1998 року  не зруйнувала греблю, і кузня не зупинилася. Після повені кузню взяли в довгострокову оренду підприємці, подружжя Віктора та Ольги Петровці. Власними силами вони відновили греблю та зробили капітальний ремонт будівлі самої кузні. Сьогодні кузня продовжує функціонувати, виготовляючи дрібний сільськогосподарський реманент —мотики, лопати, заступи, тощо. Зрідка — сувенірні підкови для туристів.

 

P.S. Рішенням ОВК № 156 від 18 червня 1985 року кузні надано статус пам’ятки культурної спадщини місцевого значення та присвоєно охоронний номер 090052 58-М. Втім, теперішній охоронний статус кузні невідомий. Цілком можливо, що кузня була вилучена з Державного реєстру  нерухомих пам’яток України. Будемо сподіватись, що колись унікальний об’єкт технічної та історичної спадщини буде оцінено належним чином та внесено в перелік пам’яток національного значення.

 

 

Джерела та література:

 1. Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství : Adreßbuch der Čechoslovakischen Republik für Industrie, Gewerbe, Handel und Landwirtschaft. Seznam adres: Země Moravskoslezská, Slovensko, Podkarpatská Rus. Sv.2. Praha, 1925
 2. Bogdán István. Magyarországi papiripar törtenete (1530–1900). Budapest, 1963
 3. C. von Ernst, H. Hofer. Berichte über gewerkschaftliche Bergbaue und Unternehmungen. Das Dolha'er Eisenwerk.// Oesterreichische Zeitschrift für Berg - und Hüttenwesen, III. – Wien, 1855
 4. Die Österreichisch-ungarirche Monarchie in Wort und Bild: Ungarn. V.B. (2 Abteilung). Wien, 1900
 5. Dolha-Rokamezoi vasgyar es vaso-kapa hamor reszvenytarsasag verkaufs-bedingungen / Budapest, 1907
 6. Eisenwerk zu Dolha im Marmoroser Komitat. // Oesterreichische Zeitschrift für Berg- und Hüttenwesen. II. Wien, 1854
 7. Iványi Béla. A római szent birodalmi széki gróf Teleki-család gyömrői levéltára. Szeged, 1931
 8. Fényes Elek: Magyarország geográfiai szótára, Pesten, 1851
 9. J. C. von Thiele. Das Königreich Ungarn: Ein topographisch-historisch-statistisches Rundgemälde, das Ganze dieses Landes in mehr denn 12,400 Artikeln umfassend . Kaschau, 1833
 10. Hermann Ignaz Bidermann. Die ungarischen Ruthenen: Ihr Wohngebiet, ihr Erwerb u. Ihre Geschichte. Statistik, Geo- und Ethnographie. Wagner, 1862
 11. Kovács László - Vas- és acélöntödék Magyarországon a II. világháború előtt . Budapest, 1998
 12. Magyar bánya-kalauz. Budapest, 1881
 13. Mittheilungen aus dem Gebiete der Statistik. K. K. Statistische Central-Commission. T.13. Wien, 1867
 14. Montan-Handbuch des Österreichischen Kaiserthums Für 1867. Wien, 1867
 15. Oesterreichische Monarchie // Allgemeine Zeitung. № 308. November 4.  Augsburg, 1855
 16. Vályi András. Magyar Országnak leírása. Budapest, 1796
 17. Pallas Irodalmi és Nyomdai Rt.:  Pallas nagy lexikona, 1893-1897
 18. Taubinger István. A visszatért Felvidék mai gazdasági helyzete. Budapest, 1939
 19. Ильницький Александеръ: Графъ Василій Телеки и его доминія въ Марамороши (1751-1780) (Gróf Teleki László és dominiuma Máramarosban (1751-1780). // Зоря – Hajnal. Унгвар, 1941. - Рочникъ I.. – № 1-2.
 20. История городов и сёл Украинской ССР. Закарпатская область. - Киев, 1982
 21. Мацюк О.Я. Папір та філіграні на українських землях (XVI – початок XX ст.). К., 1974
 22. Мільчевич Сергій. Становлення та розвиток дизайну побутових ливарних виробів на Закарпатті періоду 40-х рр. ХІХ – 20-х рр. XХ століття: культурологічний аспект. // Вісник Прикарпатського університету. Мистецтвознавство. - Ів.-Франківськ, 2009–2010. - Вип. 17–18.
 23. О. Маркуш та М. Шпіцер. Підручник географії Підкарпатської Руси. 1926
 24. Філіп Г. Побут. та художнє литво на Закарпатті ХVІІІ - поч. ХХ ст. // Науковий збірник Закарпатського краєзнавчого музею. - Ужгород, 1995. - Вип.1. 

 

29 листопада 2012р.

Теги: Гамора, кузня, Лисичево

Коментарі

влад 2012-12-03 / 19:49:03
щороку намагаюсь бути на святі Гамора. це свято має якийсь особливий шарм. однак ходять слухи, що певні люди накинули оком на цю історичну памятку і хочуть її прихватизувати. на мою думку, це було б непоправною втратою для закарпатської культурної спадщини та історії. хочеться вірити, що прогресивні закарпатці не дозволять такого беззаконня.

Мадяр 2012-12-03 / 00:36:14
У мене у Матесалці знакомий дохтор є, тоже го звати László Teleki. Пропоную наступне дослідження, чи не його це родич.

Олег 2012-11-29 / 20:44:36
Невідомо, чи занесена кузня в Державний реєстр нерухомих пам’яток України. На веб-сайті Мінкультури у відповідному розділі знаходиться тільки 1 пам'ятка місцевого значення із всієї Закарпатської області. І це не Гамора...

коваль 2012-11-29 / 12:07:28
Сильна стаття - на монографію тягне. А взагалі що там з музеєм-кузню Гамора ? Про неї тільки чути коли фестиваль - а зараз що?
Вона занесена до реєстру памяток ?