Захід проводиться з метою вшанування пам’яті та популяризації літературної спадщини видатного поета, публіциста Івана Рошка (1919–1942) (псевдонім Ірлявський).
Творчість нашого земляка, талановитого поета, уродженця села Ірлява, що на Ужгородщині, особливо актуальна в умовах неоголошеної війни Росії проти нашої країни, що стає на шлях демократичного розвитку.
Іванові Ірлявському належить чільне місце як у громадському та суспільному житті Закарпаття, так і всієї України 30-х – початку 40-х років минулого століття. Він рано пішов із життя. Прожив усього 23 роки, але звершив багато. На тернистий шлях творця Іван Ірлявський ступив ще підлітком. Перша його книжка вийшла друком, коли був дев’ятнадцятирічним юнаком. За життя видав три книжки – «Голос Срібної Землі» (1938), «Моя весна» (1940), «Вересень» (1941). Четверта – «Брості» (1942) – побачила світ після його смерті. Усі видрукувані у Празі.
Збірки явили самобутнього поета-патріота, чий патріотизм щедро живився пам’яттю батьківського порога, надзвичайно природно вбираючи в себе безоглядну любов до Соборної України.
У передмові до книжки «Брості» відомий літературознавець Дмитро Федака писав: «Голос Івана Ірлявського – голос його Срібної Землі, – природний, без надривів і фальшу, як життя трударя-закарпатця мужнів від книги до книги й раптово обірвався на крутій висхідній до верховини». Пам’яті талановитого поета 2003 року в смт Середнє, що неподалік його рідного села Ірлява, започатковано обласний конкурс українського художнього слова імені Івана Ірлявського «Моя весна».
Ідея його проведення належить відомим письменникам краю Галині Малик та Олександрові Гаврошу. Засновники конкурсу – управління культури Закарпатської облдержадміністрації, Обласний організаційно-методичний центр культури, відділ культури Ужгородської райдержадміністрації, Середнянська дитяча школа мистецтв; співорганізатор – асоціація творчих жінок Закарпаття «Нова форма».
У конкурсі беруть участь декламатори культосвітніх установ області, учні та студенти середніх та вищих навчальних закладів, автори-виконавці, учасники поетичних студій та аматорських театральних колективів.
Вони змагатимуться у номінаціях: «поезія», «проза», «гумор», «власна творчість». Особливістю конкурсу є те, що згідно Положення цьогоріч потрібно виконувати твори письменників Закарпаття.