17 березня Закарпатська обласна рада затвердила регламент, яким фактично обмежується доступ громадян до засідань ради. Трохи більше, ніж за тиждень потому, 25 березня, головою Закарпатської обласної ради затверджено Порядок реєстрації осіб, які бажають бути присутніми на пленарних засіданнях обласної ради. А вже 14 квітня Ужгородською міською радою планується затвердження регламенту, яким також планується обмеження доступу громадян до засідань ради.
"Що поєднує названі події? Це намір місцевих рад обмежити участь громадян у місцевому самоврядуванні, а відтак монополізувати його. Громада позбавляється можливості бути присутньою на засіданнях рад за критерієм місця реєстрації або кількості вільних сидячих місць у залі.
Якщо Вам пощастило потрапити у зал засідань, то: 1) Забороняється вносити та використовувати плакати, лозунги, гучномовці. Розміщення будь-яких плакатів, банерів із закликами, тощо, на трибуні також забороняється. 2) Заборонено користуватись персональними засобами зв'язку. Заборонено здійснювати та приймати телефонні дзвінки.
Очевидним є те, що ці заборони поза законом. Однак, не має жодного сумніву в тому, що охоронні підрозділі поліції будуть керуватись вказівками рад і зі скандалами перешкоджатимуть громадянам у доступі до самоврядування", - констатують обурені владними намірами громадські діячі.
11 квітня виповнюється друга річниця з часу, коли громада на хвилі перемоги Майдану пожвавилась та виборола дієві механізми участі у самоврядуванні, а саме Положення про громадську раду (консультації з громадськістю); Положення про місцеві ініціативи; Положення про громадські слухання. За два роки громада та місцеві ради не стали партнерами. Діалог не склався, майданчики для консультацій згортаються.
"Громада почала використовувати сесійну залу (публічне місце) для волевиявлення та протесту. Як наслідок, частішають випадки повідомлення про замінування під час розгляду радами незручних питань. Проводяться де-факто закриті засідання під прикриттям поліції. 5 квітня 2016 року та 9 листопада 2015 року - найбільш резонансні випадки. Для всіх є очевидним, що ради починають закриватись від людей та згортати здобутки Майдану", - упевнені активісти.
Разом з цим, нещодавно соціологічною групою «Рейтинг» було презентовано результати муніципального опитування жителів усіх обласних центрів. І, згідно з ним, участь громади у процесі прийняття рішень владою важливою вважають 94% ужгородців. А відтак вони готові також долучатися до розробки пропозицій для міської ради (3-е місце з 24). Разом з тим, зафіксовано повну недовіру до всіх місцевих владних інститутів.
В ситуації спроби інвалідизації усіх механізмів участі у самоврядуванні та обмеженості діалогу, найефективнішим засобом захисту громадянських та соціальних прав громади залишається мирний протест. Будь-які обмеження та посягання на свободу зібрань неприпустимі, і мають отримати гідну відсіч, вважають небайдужі містяни.
А відтак - збираються захищати базові цінності та свободи, як от свободу мирних зібрань; гарантії місцевого самоврядування – участь у прийнятті рішень, доступі до публічної інформації, врахування інтересів громади.
10:00 | Благодійний футбольний турнір I Believe In U Ужгород, СК "Юність" |
13:00 | Протестне віче проти владних спроб обмежити права людей на місцеве самоврядування Ужгород, пл. Театральна |
14:00 | Відкрита екскурсія, присвячена археології, історичним міфам та пригодам угорських племен Ужгород, пл. Театральна (поблизу скульптурки Миколайчика) |
15:00 | Концерт камерно-інструментального ансамблю "Угорські мелодії" Закарпатської обласної філармонії Виноградів (будинок культури) |
17:00 | Концерт "AERIAL FANTAZY" естрадно-духового оркестру в рамках IV Міжнародного фестивалю "Музика без кордонів" Закарпатська обласна філармонія |
19:00 | VISUAL MUSIC Львів, арт-кав'ярня "Квартира 35" (вул. Вірменська, 35) |