Владу просять не чіпати ужгородську площу Народну

Визнані фахівці у сфері архітектури та мистецтва, члени обласної архітектурно-художньої та містобудівельної рад звернулися з відкритим листом до влади Закарпаття та обласного центру з проханням зупинити плани щодо "облаштування" серця "чеського" кварталу Ужгорода – площі Народної. Звернення відкрите для підписання.

Владу просять не чіпати ужгородську площу Народну

На сьогоднішній день Ужгород – сумна ілюстрація того, як не можна ставитися до міста, його історії, давньої забудови, зелених насаджень тощо. Це також ілюстрація невмілого, некультурного, непрофесійного керування будівельними процесами. Замість тонкої виваженої модернізації необхідного – безцеремонне втручання в усі історичні квартали. Замість архітектурного смаку, такту й міри – вульгарний наступ, гвалтування історичних архітектурних зон.

Інтерес вульгаризаторів докотився нарешті і до "чеського" кварталу, який є найбільш цілісним архітектурним ансамблем міста, його гордістю, і не має аналогів у інших містах України. Відразу серцем цього кварталу – площею Народною, яку деякі чиновники в міру свого розуміння називають футбольним полем, а на мові архітектури це – партер, еспланада – розкішний архітектурний елемент, яким також похваляться небагато міст. Замість цього врівноваженого зеленого прямокутника, що максимально відповідає композиції площі, чітким лініям архітектурної забудови 1930-х років, пропонується "облаштування" – прямокутник збираються прорізати доріжками з бордюрами, лавочками, ліхтарями і ощасливити групою фонтанів. Тобто Ужгород може отримати черговий кітч на місці найдосконалішого архітектурного ансамблю. І все заради самовтіхи владних мужів, які ігнорують суспільну думку, виражену в рішеннях обласної архітектурно-художньої ради, що не скликається вже майже рік. А ще ходять чутки, що площу Народну вилучили зі списку пам'яток архітектури, а ще говорять, що одна з найдавніших пам'яток містобудування – складські приміщення 1781 р. біля мерії (охоронний номер 1107) зацікавили можновладців, а також про те, що колишній кінотеатр "Ужгород" з його розкішним фасадам у стилі "баугауc" і не менш розкішним інтер'єром буде радикально перебудовано. І цьому всьому віриться, адже найбільш неприпустимі для цивiлізованого суспільства речі вже сталися в нашому місті.

Чи можуть ужгородці врятувати своє місто, в якому всі ми тимчасові гості, і зберегти його красу для нащадків? 

Закликаємо представників влади припинити експерименти з містом, пригасити власні творчі амбіції, а також проникнутися священною повагою до історичної забудови Ужгорода і не спотворювати обличчя міста. Адже визначальна риса будь-якого європейського міста – незмінність і, відповідно, впізнаваність його обличчя, його, кажучи англійською, бренд. Невже брендом Ужгорода має бути вульгарність, що прозирає з усіх покалічених вулиць у старій частині міста?   

Обласна архітектурно-художня рада:

В. Гецко, Е.Джумурат, І.Кліса, Б.Кузьма, В.Лезу, В.Микита, З.Мічка, М.Приймич, В.Роман, М.Сирохман, В.Скакандій, В.Сідак, Т.Сопко

Містобудівна рада:

О.Андялоші, Є.Асталош Я.Балог, І.Броді, В.Ганзел, А.Жига, П.Сарваш


Юрій Ажнюк, Олег Диба, Антон Симкович, Максим Тулай, Марія Вовк, Наталка Майстренко, Олег Олашин, Андрій Німець

 

Ви можете долучити свій підпис до цього листа, надіславши його на електронну адресу інтернет-видання Закарпаття онлайн, або просто залишивши його в коментарях до цього матеріалу, зазначивши можливість контакту для перевірки достовірності підпису.

06 жовтня 2012р.

Теги: площа Народна, архітектура

Коментарі

Павлей - Градостроителю 2012-11-25 / 19:04:41
Шановний Градостроителю, завжди прислухаюсь до порад колег, коли поради варті того, аби прислухатись. Щодо моєї кар'єри та підтримки колег - у Вас недостовірна інформація.)
Ще Вам скажу, що дивно мені читати поради від аноніма - градостроителя, який не має мужності підписатись під своїми порадами, а збирається вчити мене мужності.)
Так само і з архітектурою. Приймаю зауваження від колег, у компетенції котрих не сумніваюсь. Не маю намірів вислуховувати будь-які поради від колег, котрі причетні до спотворення архітектурного обличчя Ужгороду - впродовж останніх двадцяти років, а тепер записались в праведних ревнителів та оберігачів архітектурної спадщини. Наберіться мужності і Ви, і порадійте гарному рішенню та проекту. Ви ж навряд чи здатні щось подібне зробити?) По крайній мірі - я не пам'ятаю такої якості презентації і вирішення жодної з проблем Ужгорода та жодним архітектором Ужгорода - за всі роки мого членства у містобудівельній раді Ужгорода. Тож не давайте мені поради, а самокритично подивіться на себе і свою творчу діяльність.
А проблеми Народної вирішаться - я так думаю - і без Ваших порад.

жур-т 2012-10-17 / 10:37:03
Що двадцять? Вчора протягом короткого періоду було зібрано півсотні підписів. Їх тут наразі нема.

Ужгородка 2012-10-17 / 10:30:57
аж двадцять. це журналісти і чотири студенти, яких зловили на набережній. надіюсь, їх кавою хоч пригостили?

Lemak 2012-10-15 / 21:56:46
А скільки підписів уже зібрано і чи правильно я зрозуміла треба надсилати за цим лінком http://zakarpattya.net.ua/sendmessage.php
?

Градостроитель - до пана Павлея 2012-10-14 / 15:23:19
Шановний Архітекторе, змушений вам нагадати, що по даному проекту у Вас немає жодного замовника, адже власник площі - громада міста Ужгорода, - нічого у Вас не замовляла! Громаді міста Ужгорода однаково, що наприкінці кар"єри Вам захотілося увійти в історію міста будь-яким чином: чи-то спотворивши площу Народну, чи кінокомплекс "Ужгород". Розумію, що кожна людина має свій смак, розумію, що Вам це творіння подобається, але майте мужність відступити, якщо колеги Вас абсолютно не підтримують. Якщо ж Ви не зважаєте на думку колег, більшість з яких Вас не підтримує (мабуть навіть всі), то цим Ви принижаєте свою професію, а відтак і себе самого. Наберіться мужності вислухати думки інших людей та відмовитися від проекту, а не відбріхуватись в інтернеті. Адже Ваша поведінка в рамках обговорення на цьому сайті мені здається неприпустимою, невічливою, недостойною фахівця, яким ви і являєтеся. Тож наберіться мужності, а ще і поваги до себе!

MIkeN 2012-10-13 / 00:38:51
А також існуючу ситуацію :-(
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=289234437843896&set=a.188820544551953.30318.100002720275905&type=3&theater

MIkeN 2012-10-13 / 00:24:35
Для жвавішого обговорення рекомендую побачити сам обєкт: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=289238181176855&set=pb.100002720275905.-2207520000.1350076559&type=1&theater

Читач 2012-10-11 / 11:37:43
В нормальних країнах в історичних частинах міста плюнути зайвий раз не дозволено, а в тих будівлях без дозволу цвях вбити в стіну не дадуть! А тут чергова вакханалія чергового придурка архітектурного - не побудували новий нацбанк, то побудуємо ще якусь дурню! Руки геть від площі!!!!
А Погорєлов бруківку вже продав. В минуле кадентство він вже бруківку продавав... хочу бачити вже ті тротуари! А бруківка цінна, старовинна, німці гроші відвалять круті....

Тамара 2012-10-11 / 08:52:52
Тут ника ??? интересует почему снимают брусчатку на Швабской. Вроде бы она пойдет на тротуары. Возможно, что часть ее и пойдет туда. НО,уже ходят слухи, что брусчатку продадут немцам. Надо бы сравнить площадь дорожного покрытия тротуаров и площадь дороги с которой снимают брусчатку. И все станет ясно.

О.Д. 2012-10-11 / 00:54:00
Про це, якраз, мова...

Андрій Німець 2012-10-11 / 00:02:56
Я взагалі би ввів мораторій на будь які нові проекти в архітектурі міста, особливо в центральній, поки ще місто існує. Доти, доки влада не стане прозорою та відкритою до громадян, бо перетворимось у село.
Але так не буває... всі чомусь хочуть, щось робити. Таке враження, що останній рік живуть.
Зупинилися би і подумали - так ні, "надо шото дєлать"... :) ...навести порядок в тому, що є - тоді придумовувати нове.

П.С. ...без особистостей...

Ольга Йонаш 2012-10-09 / 16:39:51
Підписуюсь

наталія волошина 2012-10-09 / 16:02:58
під листом підписуюсь

Виборець 2012-10-08 / 21:03:41
Ага ми вже отримали деревяну церкву білья адміністрації навпроти економічного факультету, розрита ділянка та груда сміття. Там тоді теж "прожект" був

Виборець 2012-10-08 / 20:46:01
Це нова ідея губернатора щоб підвищити рейтинг регіонів. Таке враження що партія регонів не помічає, що диверсанти в її рядах пробралися до вищих ешелонів влади.

арх-р 2012-10-08 / 20:34:01
Круто, навіть попередній головний архітектор області Жига підписався. Тепер зрозуміло, чому його конюх "посунув" - бо не виконував слухняно вказівки, як нинішній

Оксані 2012-10-08 / 16:21:20
А чому теперішня влада не облаштує систему поливу, щоб цей тризуб не був жалюгідним? Знову винуваті "папереднікі"?

Оксана 2012-10-08 / 15:48:31
Насправді, Балога в пору свого губернаторства спотворив цю площю, зробив з неї колгоспне поле, вирізавши розкішні шаровидні кущі, яким був не один десяток років, а ще раніше тут буяли трояндові кущі, на старих світлиних ще можна полюбуватися.А зараз тут вирощують жалюгідний тризуб із чорнобривців, який в середині літа уже стоїть сухий.

??? 2012-10-08 / 15:45:58

а за вказівкою якого недоноска знімають бруківку на вул. Швабській ???

цим історичне обличчя міста не руйнується ???

це нікого не цікавить ???

Проект будівлі на пл.Кирила і Мефодія 2012-10-08 / 01:07:35
"...Шановна громадо - ПОЦІКАВТЕСЯ - яке ЧУДО МЕГА-АРХІТЕКТУРИ
ощасливить ВЗОРИ УЖГОРОДЦІВ біля України та навпроти МЕГА-ШЕДЕВРА зодчого СИДОРА?)
Вимагаю ВСЕНАРОДНОГО ОБГОВОРЕННЯ!..."

Якщо п.Павлей вимагає всенародного обговорення, то давайте зробимо це. Ось проект будівлі, який розробив Володимир Павлей. Як Вам такий "шедевр", ужгородці?

http://i.piccy.info/i7/b99336ffb586cc035b550d8bee5de39b/4-47-184/25766089/340379_191284664305541_1898498336_o.jpg

НОВИНИ: Соціо

18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 5
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату