Директора Музею української культури в Свиднику удостоєно найвищої музейної нагороди Словаччини

Доктор філософії Мирослав Сополига, доктор історичних наук, довгорічний науковий працівник та директор Словацького національного музею – Музею української культури в Свиднику належить до знаменитих та авторитетних вчених в галузі історії, етнології та музеології не лише в Словаччині, але і далеко за її межами. Здобув міжнародне визнання авторитетного вченого в закордонних наукових колах. Він бере активну участь у рішенні багатьох музейних проблем загальнословацького характеру, у міжнародних наукових конференціях, які проводяться не лише в Словаччині, але й в Польщі, Угорщині, Чехії, Україні, Сербії, Фінляндії, Румунії, Канаді та США, на яких виступає з цікавими доповідями про народне будівництво, культуру і побут українців Східної Словаччини у ширшому народознавчому аспекті.

Директора Музею української культури в Свиднику удостоєно найвищої музейної нагороди Словаччини

Він - є автор ідейного заміру та проекту етнографічної експозиції просто неба – скансену – одної з експозицій СНМ – МУК, в яку під його фаховим доглядом було переміщено понад 50 зразків – пам'яток народної будівельної культури нашого народу. Саме ця експозиція сьогодні належить до найцікавіших та найбільших атрактивних експозицій цього типу в Словаччині.

М. Сополига має величезні заслуги в організації та влаштуванні мистецько-історичної експозиції – Галереї ім. Дезидерія Миллого як філіалу Музею української культури (відкрита в 1983 р.).  Був творцем та головним координатором по підготовці та реалізації нової, надзвичайно цікавої, своєрідної і науково обґрунтованої головної культурно-історичної експозиції Музею української культури, урочисте відкриття якої відбулося в червні 1991 року за участі науковців  18-ти країн світу. Колективу сценаристів під його керівництвом була присуджена Перша премія Словацького етнографічного товариства при Словацькій академії наук.
 
Науково-дослідна діяльність М. Сополиги не обмежується лише проблематикою народного будівництва. Він намагається комплексно вивчати проблематику традиційного способу життя русько-українського населення Східної Словаччини: традиційне заняття населення, одяг, народну кулінарію, культові споруди в контексті з іншими проявами народної культури та мистецтва, аналізуючи ці прояви з аспекту ширших міжетнічних відносин з акцентом на українсько-словацькі взаємини.
 
Він - автор та співавтор понад 30-ти книжкових публікацій, понад 700 наукових та науково-популярних робіт (студії, рецензії, статті, сценарії, проекти і т. п.).  Є головним редактором та упорядником Наукового збірника Музею української культури – тт. 15-25.  Він - автор та співавтор народознавчих виставок та музейних експозицій, співавтор чотирьох документальних фільмів про історію та культуру русинів-українців Східної Словаччини. СНМ –МУК  в Свиднику під його керівництвом здобув загальноєвропейський резонанс і став членом загальнословацької музейної мережі.

В цьому році СНМ – МУК, в часі 57-го Свята культури русинів-українців Словаччини, відзначатиме 55-річчя від дня свого заснування. Мирослав Сополига працює в цій найстаршій і найвизначнішій інституції етнічних меншин в Словаччині безперестанку майже 45 років, з того 25 років стоїть на чолі цієї інституції як її директор. Має великі заслуги у розбудові та розвитку цієї єдиної в Словаччині української інституції.

За наукову, публікаційну, експозиційну, культурно-організаційну та культурно-виховну працю Мирослав Сополига отримав багато вітчизняних   та закордонних нагород.

19-го травня 2011 року міністром  культури Словацької Республіки Даніелом Крайцером було надано „Dr. h. c., PhDr. Miroslavovi SOPOLIGOVI, DrSc. najvyššie vyznamenanie v oblasti múzejníctva – Cenu Andreja Kmeťa za vynikajúce výsledky v oblasti výskumu, dokumentácie a prezentácie histórie a kultúry ukrajinskej národnosti na Slovensku".

Щиро поздоровляємо і бажаємо нових творчих успіхів.

Йосиф Вархол, Свидник, Словаччина

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Блоги
02 червня 2011р.

Теги: музей, Сополига, Свидник, Словаччина

Музей української культури вже 60 років є перлиною міста Свидник у Словаччині
/ 22У Пряшеві за участі Глави УГКЦ відбулася архиєрейська хіротонія та інтронізація Глави Словацької греко-католицької церкви
/ 5Архиєпископом і митрополитом Пряшівським іменовано ігумена Святоуспенської Унівської лаври УГКЦ
На Пряшівщині втридцятьдруге пройшли туристично стежками будителя Олександра Павловича
Свято "перогів" пройшло у музеї української культури у Свиднику
Пласт відзначив 95-ту річницю перших гуртків на Пряшівщині таборуванням
Український народний хор із Кошиць завершив цикл різдвяних концертів
Через проблеми з фінансуванням у Пряшеві можуть закрити клас для українських дітей в місцевому дитсадку
Після річної перерви у Кошицях у рамках Днів України відбувся концерт хору "Карпати"
Табір "Карпати-2022" у Словаччині знов приніс дітям і молоді багато знань і забави
Музей української культури у Свиднику запрошує на "рекордні" та антивоєнні "Вишиті обійми"
У музеї української культури у Свиднику пройде День народних традицій зі змаганням у приготуванні вареників
У таборі Пласту "Карпати 2021" у Словаччині знов зустрілася майже сотня дітей і молоді
/ 2Микола Мушинка. Боротьба за "минуле"
/ 1Миколу Мушинку з Пряшівщини нагороджено найвищим орденом України
Після довгих місяців в Кошицях прозвучав традиційний концерт хору "Карпати"
/ 1На Пряшівщині на 89 році життя відійшов у вічність професор Юрій Бача
Ювілей визначного україніста. До 90-ліття Михайла Романа з Пряшівщини
/ 1Перший лемко, творчість якого визнали в Європейському Союзі
/ 335 років відзначає хор "Карпати" у Кошицях
У Кошицях вітали з ювілеєм Левка Довговича
/ 3Левко Довгович – "Заслужений діяч мистецтва України" та лауреат "Премії Пам’яті народа"
/ 2Зеленський зустрівся з українською громадою Словаччини
Українці Словаччини зберуться на День народних традицій та "Пероги-2020"
У Кошицях молодь знову зустрілася на ювілейному 25-му літньому таборі "Карпати 2020"
» Всі записи