Їм не цікаво, як я. Їм цікаво, чи можна вакцинуватися і чи виживуть вони, – Степан Карабиньош

Лікар обласної інфекційної лікарні Степан Карабиньош – перший, хто отримав вакцину від COVID-19 на Закарпатті. Нагадаємо, 14,5 тисяч доз вакцини індійського виробництва Oxford/AstraZeneca (CoviShield) в область доставили 25 лютого. Того ж дня в краї зробили щеплення першим десятьом працівникам обласної інфекційної лікарні. Через годину після щеплення Стапан Карабиньош розказав, що все пройшло типово і почувається добре. Кореспонденти Суспільного поспілкувались із лікарем-інфекціоністом наступного дня після вакцинації та розпитали про його досвід та деталі про вакцину.

Їм не цікаво, як я. Їм цікаво, чи можна вакцинуватися і чи виживуть вони, – Степан Карабиньош

– Як почуваєтесь? Чи є якісь реакції на вакцину?

У мене все окей. Я почуваю себе задовільно. У мене не було ніяких проявів. Трошечки відчувається місце введення. Але мені здається, це нормальна реакція і в мене боліло більше після вакцинації від дифтерії і гепатиту B. У моїх колег дехто відмітив підвищення температури до 38 градусів. У більшості вона пройшла за 24 години. Тобто приблизно 15-16 година наступного дня. У декого вона зберігається, але це теж типова реакція на вірусні вакцини. Тому що це є реакція імунітету. Це типово. У мене був такий підйом температури після щеплення від грипу.

– Якою була реакція інших людей на той факт, що ви вакцинувались?

Мені написало стільки людей у фейсбуку, месенджері, вайбері. Всі цікавляться, чи я живий. Смішно, що пишуть навіть люди, з якими я не спілкувався десятками років уже. І мені здається, це така наша ментальна риса: їм не цікаво як я, а їм цікаво, чи можна вакцинуватися і чи виживуть вони.

Той день був дуже сповнений емоціями. В понеділок цього тижня від COVID-19 помер мій дуже близький друг. І того дня я був на похованні вранці. Дізнався про вакцинацію, будучи на похованні. Я приїхав і емоційно ще не встиг навіть адаптуватися, як тут уже вакцинація, брифінг. І тому ввечері мені вже було навіть не до того, щоб комусь відписувати.

– Чи були якісь обмеження після вакцинації? Можливо треба було відпочивати?

Не було ніяких обмежень. І зараз не до обмежень. Цього тижня просто навала пацієнтів. У нас лікарня заповнена на 110%. Захворів рентген-лаборант, тому треба робити знімки. Було багато позаштатних моментів, які потрібно було вирішувати. І мені ще довелося сьогодні консультувати чотирьох пацієнтів, які лікуються вдома. День був насиченим. Немає часу на відпочинок.

– Коли починає діяти вакцина і виробляється імунітет?

В принципі імунітет виробляється вже одразу після введення. Вакцина потребує ще одного введення, як правило через 4 або 6 тижнів. Чим раніше вводиться друга доза, тим потужніший та стійкий вважається імунітет. Хоча в принципі це поки не встановлено. І ця вакцина лише проходить третю фазу клінічних досліджень. Тому відносно того, як надовго буде зберігатись цей імунітет – будемо сподіватися, що, як завжди, на 10 років. Адже здебільшого вакцинація дає захист на 10 років. Це не означає, що ми не будемо заражатися цією інфекцією. Але однозначно буде легший перебіг.

Так само, як це стосується будь-яких інших вірусних захворювань, як кір, грип. Це ж не означає, що перед вами титановий щит і він нічого не пропустить. Ви заражаєтесь цими хворобами. Але вони протікають фоново і ви не відчуваєте ніяких симптомів, або відчуваєте тільки легкі. Після введення другої дози вважається, що вона формує 95% імунітету. Тобто ефективність цієї вакцини 95%.

Їм не цікаво, як я. Їм цікаво, чи можна вакцинуватися і чи виживуть вони, – Степан Карабиньош

– Чому ви погодились на вакцинацію?

Друг і близька людина, який помер цього понеділка, – лікар. І кількість лікарів, які захворіли і які загинули від COVID, дуже велика. Ми перші, хто має з цим справу. Тому для мене важливо бути захищеним і знати, що навіть якщо я захворію, принаймні перебіг буде легшим.

Другий момент, чому я вважаю, що вакцинуватись потрібно: так само, як і колись була віспа та інші захворювання, їх вдалося подолати за рахунок щеплення. І чим більший буде колективний імунітет, тим стійкіше буде наша нація до цього інфекційного захворювання. Повірте, що дуже недешево лікуватися. Якщо пацієнт має легкий перебіг, то в середньому обійдеться близько кількох тисяч гривень. Лікування ускладнень COVID і пневмоніту коштує до 70, а то й 100 тисяч гривень. Є препарати, які коштують 50 тисяч гривень. Тому є два варіанти: можна себе захистити, а можна не захищати.

– Чи виникали у вас сумніви стосовно вакцинації конкретно препаратом CoviShield?

Якби був вибір… Обіцяють іншу вакцину. Та чи буде вона – ми не знаємо. Якщо AstraZeneca індійського виробництва є у мене ось тут у приміщенні – то я зроблю вибір на неї, а не чекатиму якусь гіпотетичну вакцину, яку мені обіцяють.

Щодо індійського виробництва: а чому ніхто не задається питанням, що антибіотики індійського виробництва? Ліків індійського виробництва, якими ми користуємося, набагато більше, ніж ви можете собі уявити. Пам’ятаєте такий умовно реальний спалах дифтерії, який був кілька років тому в Ужгороді? Тоді ж всі панічно щеплювались від дифтерії. А якою вакциною? Індійською. Більшість ліків, які споживають наші пацієнти – індійського виробництва. Люди не розуміють, що від виробництва нічого не змінюється. Це може бути вакцина ізраїльського виробництва, словацького. Яка різниця?

Їм не цікаво, як я. Їм цікаво, чи можна вакцинуватися і чи виживуть вони, – Степан Карабиньош

Через годину після вкцинації

– На телеграм-каналі Суспільного проводили опитування читачів, чи планують вони вакцинуватися. 35% відсотків відповіли, що взагалі не будуть вакцинуватися. Ще 22% обрали варіант вакцинації, однак не індійською вакциною. Як ви вважаєте, чому так?

Вони не хочуть вакцинуватися в першу чергу тому, що у нас немає комунікативних каналів, які би займались освітою населення, які би пояснили, що це за вакцина, як вона працює і для чого потрібна. Це стосується не лише цієї вакцини. У нас робляться якісь кроки, які не роз’яснюють населенню і відповідно вони це агресивно сприймають.

Не хочуть вакцинуватися взагалі ті люди, які кажуть: "Я маску носити не буду". Це ті люди, які мають позитивний ПЛР і йдуть на ринок чи в магазин купувати продукти. Це ті люди, які попри карантин ідуть святкувати Різдво з рідними чи друзями. Тут поколядували, сюди сходили… І власне через це і відбулося поширення. Якщо проаналізувати, то поширення відбулося в кінці січня. Бо якраз два тижні інкубаційний період. Всі поколядували. Всі з’їздили на лижі. Всі скористалися можливістю поділитися з друзями вірусом. А тепер «крайні» лікарі.

Мені щонайменше 5 разів на день телефонують з проханням домовитись прийняти в лікарню когось. Та вже нема куди приймати, бо на 80 ліжок 87 хворих. Тому відмовляються від вакцинації люди, які перекладають відповідальність на інших, замість того, щоб зрозуміти свій внесок в ситуацію.

– Скільки потрібно людей вакцинувати, аби виник колективний імунітет?

Для того аби був стійкий колективний імунітет і аби ми могли дійсно з полегшенням глянути на цю ситуацію, то щеплених має бути як мінімум 70% населення.

– Є лікарі, які відмовились вакцинуватися.

Це їхнє право. Є кілька факторів. Перший: є усвідомлені лікарі, які довіряють виключно доказовим фактам і для них не достатньо дві фази клінічних випробовувань. Тому можливо вони чекають на кращий препарат.

Якщо говорити про тих, хто відмовився від вакцинації в цілому, то це люди, які не мають бажання вчитися, читати, аналізувати і розуміти, для чого це потрібно. Вони сприймають це на рівні "Це все від нечисті, все буде погано".

– Є протипокази до вакцинації?

Наскільки мені відомо, то єдиним протипоказом є введення впродовж 90 днів препаратів крові і моноклональних антитіл. Але насправді цей протипоказ є до всіх вакцин без винятку. Щодо ВІЛ-інфекції не готовий відповісти. Мені здається, що наразі зарано про це говорити. Ця група буде недосліджена. Цю вакцину досліджували лише на здорових особинах. Тому й відповідно казати, що певні групи мають протипоказ зарано. Знаю, що навіть під час вагітності вакцина дозволена. Цьому штаму вірусу лише 2 роки. Ми не знаємо, як він реагує.

– Чи може людина померти від вакцинації?

Казати про те, що це є на 100% абсолютно безпечна вакцина не можна, тому що інакше це є фізрозчин. І навіть на фізрозчин можуть бути реакції і людина може від цього померти. Так, можуть бути небажані явища, алергічні реакції. Людина може відреагувати у вигляді стресу, який згодом відобразиться серцево-судинними ускладненнями.

Реакцій може бути багато і що саме в людини з’явиться – не може передбачити ніхто. Побічні реакції зазвичай зазначаються в інструкції самого препарату. А небажані явища, до яких відносять смертельні випадки – це те, що ніхто не може передбачити.

Суспільне Закарпаття, Закарпаття онлайн.ЗМІ Закарпаття
01 березня 2021р.

Теги: вакцина, щеплення, Карабиньош

Прийом дітей відновили у закарпатському санаторії "Малятко" на Закарпатті
/ 2Суд в Ужгороді звільнив від відповідальності підозрюваних у нападі на феміністок 8 березня 2018 року
Два фестивалі планують провести наступного тижня в Ужгороді
Волонтерський центр відкрили на Закарпатті
/ 1На Закарпатті вакцинувався 91-річний ветеран скаутського руху
Велику сцену обласного муздрамтеатру в Ужгороді відкрили після двох місяців ремонту
В Ужгороді планують туристичний сезон із дотриманням карантину
/ 1На Закарпатті дощитиме до кінця тижня
"Перший місяць було страшно", – учасник російсько-української війни, ужгородець Іван Шимко
Ужгородські семінаристи збирають урожай редиски
Китайську вакцину CoronaVac доставлять на Закарпаття вже сьогодні
За добу на Закарпатті сталося понад три десятки пожеж сухої трави
/ 2На Закарпатті наразі вакцинували 10 964 людей
/ 1Китайська вакцина CoronaVac має надійти на Закарпаття цього тижня
На Закарпатті у Білках люди перекривали дорогу з вимогою її ремонту
На Закарпатті магазини, ресторани та кав'ярні відновили роботу
/ 5Футбол: "Минай" — на останньому місці у Прем'єр-лізі, "Ужгород" лідирує у групі А Другої ліги
/ 4Майже 58 тисяч дерев висадили за добу на Закарпатті під час міжнародної акції Greening Planet
У п’ятьох пунктах писали нині пробне ЗНО в Ужгороді
На березі Тиси на Закарпатті запрацював пункт прийому вторинної сировини
Всі пункти для проведення пробного ЗНО в Ужгороді готові до роботи
/ 7Міжнародний день ромів в Ужгороді відзначили 35 літрами боґрача, булочками і прапором
Школярі-початківці Мукачівської громади пішли на уроки після 23 днів карантину
На Ужгородщині авто перекинулося на дах: двоє чоловіків загинули, жінка – в лікарні
/ 1В Ужгороді підприємці зібралися на акцію протесту перед міськрадою
» Всі записи