Про місто та міста розповідав, як і минулого разу, практикуючий архітектор із багаторічним досвідом Ігор Броді. Розпочав із вислову Арістотеля – про те, що місто є місцем для спільного колективного життя людей з єдиною шляхетною метою. Яку саме мету великий вчений і мислитель мав на увазі, можна лише здогадуватись, а заразом і позаздрити давнім грекам, зазначив Ігор Броді. Адже першопочатково, за його словами, місто виникло «з простих і жорстоких речей – охорони людьми місця колективного поживання із захистом його стіною».
Говорили про історію виникнення міст і про етапи розвитку в архітектурі й містобудуванні. Про головні фактори, які зумовили виникнення міст як таких. Про певні кризи, які малич місце в той чи інші період в архітектурній думці, а відтак, винаходились нові архітектурні форми і рішення. Про відомих – як славнозвісних, так і сумнозвісних – архітекторів.
Затим перейшли у бесіді й до теми Ужгорода, і головним акцентом в цій розмові традиційно був акцент на туристичній привабливості міста в силу його історичності. Розуміння необхідності збереження історичного середовища міста, зауважив Ігор Броді, прийшло до мешканців за кілька років після здобуття Україною незалежності, коли генплани міста і планове фінансування під них перестали надходити "зверху". А отже, постало питання пошуку нових засобів й ресурсів, які можуть зробити Ужгород цікавим і привабливим, комфортним містом. Тоді ж і стало зрозуміло, що привабливість цю місту здатна забезпечити його історична цінність, тим більше, що добре збережених історичних міст в Україні нараховується не так вже й багато.
Вчергове наголос був і на необхідності докладення всіх можливих зусиль, аби туристичну привабливість й історичну цінність міста уберегти. Враховуючи навіть і той факт, що чим краще історичне місто «виглядає», тим краще спрацьовує комерційний зиск: туристи завжди готові залишити гроші в цікавому історично місті.
Для прикладу, як може і як в ідеалі повинно виглядати історичне місто, Ігор Броді демонстрував краєвиди швейцарських міст із багатолітньою історією. Як відмітили присутні на бесіді, показово, що на жодній світлині на фоні архітектурної вишуканості не було зафіксовано дахів з блискучою жерстю чи пластиком у вікнах, зовнішніх блоків кондиціонерів чи супутникових антен на стінах збережених будинків XVI ст.., в яких до того ж, продовжують жити люди. «10 міст, найбільш привабливих для проживання» – так умовно назвав відеоряд із фото швейцарських міст Ігор Броді.
Загалом бесіда пройшла вже у звичному руслі – неспішно, фахово, у режимі вільного спілкування. У рамках бесіди присутні також мали можливість ознайомитись із фотовиставкою «SKANE», основою якої стали світлини архітектора Петра Сарваша, зроблені під час мандрівки півднем Швеції.
Наступна бесіда, зазначили організатори, попередньо планується до проведення наступного місяця.
Тетяна Кашуба, Закарпаття онлайн
, Закарпаття онлайн.PRO URBE - за місто