Засадам гендерної справедливості (не плутати з фемінізмом і різними рухами, покликаними стерти всі межі між чоловічою і жіночою статтю) українці, представники кількох опозиційних партій, вчилися разом з молодими політиками з Грузії та Молдови. Символічно, що в навчанні взяли участь і чоловіки: Беслан Тасуєв (УДАР, Україна), Іраклі Берідзе (Об'єднаний національний рух, Грузія) та Заза Габуніа (Член Сакребуло від фракції "Християн-демократи", Грузія). Із 10-ти запрошених українців, троє – представники УДАРу. Саме ця молода політична сила є першою в Україні, що визначила питання гендерної рівності як пріоритетне завдання, закріплене в Програмі партії. Пізніше, лідер партії Віталій Кличко офіційно заявив, що в майбутньому парламенті буде представлено 30% жінок серед депутатів від УДАРу. Такого показника, що відповідає основним принципам ЄС УДАРу вже вдалося досягти в Київраді.
Численні дослідження доводять, що з приходом жінок до парламенту чи уряду ці органи починають активніше й ефективніше опікуватись питаннями соціальної сфери, охорони здоров'я, освіти. Це логічно – жінка ліпше розуміється в питаннях, які стосуються дітей, пенсіонерів, незахищених верств населення. То може саме через відсутність в Україні жінок-лідерів в нашій країні так кульгає соціальна сфера? 53% населення України – жінки, кількість жіночих організацій постійно зростає, а от кількість жінок у владі, чомусь, зменшується. У 2010 році за часткою жінок у парламенті, у виконавчій владі та провідних державних посадах Україна зайняла 105 місце у світі серед 134 країн, які потрапили у рейтинг GenderGapIndex.
De jure чинне українське законодавство гарантує чоловiкам та жiнкам рiвнi права та можливостi. Цього питання торкаються ряд інших статей Конституції Україні та ратифікованих країною конвенцій. Якби в Україні закони виконувались – все могло б бути інакше.
То може час відстоювати свої права і нарешті взяти на себе відповідальність: відповідальність не тільки за свою родину, а і за країну. Необхідно, щоб жінки мали не декларативні, а реальні можливості участі у громадському і політичному житті країни.
Погоджусь з позицією Віталія Кличка: жінки-політики більше налаштовані відстоювати інтереси своїх виборців та працювати на благо суспільства. Тому мета політичної партії «УДАР» – досягти достойного представництва жінок на керівних партійних посадах. Цього вдалося досягти в депутатській фракції у Київраді, де 4 з 12 депутатів – жінки.
На Закарпатті ми вже розпочали процес створення жіночої платформи, яка б допомогла жінкам краще захищати свої інтереси. Такий крок допоможе «виховати» жінок політиків, наступних лідерів. Адже політиків потрібно виховувати. І чоловіків і жінок.
P.S. Я проти того, щоб жінці давали посаду виключно тому, що вона жінка. Але якщо вона працює краще за чоловіка – будьте ласкаві, не присікайте її прав. Жіноче крило партії повинне розвиватись і ні в якому разі не зводитись до чисто гуманітарних проектів. Жінкам пора брати активну участь в політичному житті та в процесі прийняття рішень – як всередині своїх партій, так і на загальнодержавному рівні.
Аліса Квич