87 років тому було створено СК "Русь"

Після закінчення Першої світової війни, розпаду Австро-Угорської імперії, Підкарпатська Русь за Сент-Жерменським договором була приєднана до Чехословацької Республіки. Саме з 1919 року розпочався новий відлік у розвитку футболу Закарпаття. У 1920 році, за вказівкою Чехословацької футбольної асоціації, на Закарпатті були створені так звані футбольні жупи: слов'янська (увійшли футболісти чеської та словацької національності) та закарпатська (Карпатолйої Лобдоруго Керулет), в якій зібралися футболісти угорської національності.

87 років тому було створено СК "Русь"

 

 Ці дві організації працювали самостійно, згідно зі своїми статутами. Більшість слов'янських клубів формувалися на базі чеських військових гарнізонів та службовців адміністративного апарату. Такі команди були сформовані в Мукачеві, Ужгороді, Берегові, Виноградові, Хусті, Тячеві, Рахові, Перечині. Але вони формувалися з чехів та словаків або угорців. Русинських команд, не дивлячись на те, що тут на той час проживало майже 500 тисяч русинів, не було. Тільки 15 серпня 1925 року було засновано перший руський футбольний клуб СК "Русь" Ужгород. Кольори клубу були червоно-зелені, зліва була розміщена емблема – бурий ведмідь на синьо-жовтому фоні.

Саме СК "Русь" став найвідомішим нашим клубом у довоєнній історії краю. Із 1926 по 1938 роки він здобув 6 перемог у чемпіонатах Республіки Підкарпатська Русь, 6 – у чемпіонатах Східної Словаччини, двічі був абсолютним чемпіоном Словаччини з футболу. У сезоні 1936-1937 рр. СК "Русь" – учасник чемпіонату чехословацької державної ліги. Склад команди СК "Русь": воротарі – Бокшай, Федак, Шашовець; захисники – Палінчак, Радик, П.Криж, Ф.Куруц, І.Товт; півзахисники – А.Бензас, Ш.Карман, Е.Іванчо, Ю.Хома, Й.Махата, І.Спевар; нападники – В.Ковач, В.Кобзар, Ю.Крайняк, Ц.Чангінов, Г.Мозер, Г.Бідмон, Й.Криж (капітан), А.Копчай, М.Суковський, М.Шкіряк. Констатуємо ще один факт – перший русинський (українсько-руський) клуб СК "Русь" створено 15 серпня 1925 року. Перший офіційний матч клуб провів 4 червня 1926 року. Саме клуб СК "Русь" розпочав відлік розвитку футболу на Закарпатті серед корінного населення. Таким чином, 15 серпня ми відзначаємо 87-у річницю створення першого українсько-руського клубу, а 4 червня було 86 років із дня проведення командою СК "Русь" першого офіційного матчу.

 

Інформаційний відділ ФК «Говерла»

15 серпня 2012р.

Теги: футбол, СК Русь

Коментарі

Ветеран футболу 2012-08-15 / 22:01:13
До складу СК „Русь” слід додати ще й таких провідних гравців як: Г. Лавер, К. Олаг, Ш. Каган, А. Шерегій, В. Юхвид, Д. Кешкені, А. Шандор, Й. Філак, Д. Шароші, Е. Копчай, В. Пап, воротар О. Бокшай, та і.

Однак, найпопулярнішим гравцем СК „Русь” був легіонер – політичний емігрант, Цебек Чинчинов.

Цебек народився в с. Денисівка, що в Росії. Кочуючи разом з батьками по країнам Європи – Туреччині, Болгарії, та і., вони нарешті зупинились в Чехословакії. У Празі Цебек провів шкільні роки, де виступав у складі юнацької збірної міста, проти збірної Будапешту. Згодом, щоб краще розуміти мову, Цебек прийняв запрошення перейти до клубу СК „Русь” в Ужгород. У 1939 році, виступаючи проти команди Дебрецена, Цебек став автором єдиного гола, який вирішив долю поєдинку на користь нашої команди. Будапештська газета „Немзеті шпорт” писала: „У переможців чудово грали Кешкені, Чанчинов, та Каган. Але ми повинні похвалити за хорошу гру також Папа й Радика”. 10 жовтня газета „Русская правда” відзначила: „СК „Русь” в блискучій формі побєждаєт БФТК Берегсас – 8:1 ... Мозгом и душой этой команды был Чанчинов”.

Ще команда СК „Русь” була в Хусті. Мозком і душою цієї команди були легендарні брати Йосип та Михайло Філаки, які потім виступали за пражські команди „Дуклу” та „Спарту”, а після 1938 року за будапештські „Вашаш” і „Гонвед”.

Ця команда була відновлена в середині минулого десятиріччя Омеляном Товканом (гравець юнацької збірної області кінця 60- років), але з того часу, як мером Хуста став галичанин Михайло Джанда, команда вимушена була прпинити своє існування. Не сподобалася назва клубу.

PS. Ще можно би написати гарну статтю про виступи у після- воєнні роки наших земляків у складі "Динамо" Київ. Для цього Адмін, можна звернутися до пана Андрія Гаваші з ФФЗ.

НОВИНИ: Спорт

01:39
/ 21
Харківський "Металіст-1925" звинуватив закарпатський "Минай" в масових порушеннях карантину
16:34
Закарпатська команда з триатлону позмагалася на Всеукраїнському турнірі
14:18
/ 1
"Минай" складно переміг "Балкани"
01:51
Закарпатець виборов "бронзу" Чемпіонату України зі стронгмену
19:10
"Динамо" здолало закарпатський "Минай" і вийшло до фіналу Кубка України
01:50
/ 1
У "Минаї" пояснили ранній початок кубкового поєдинку з "Динамо
23:26
У Пилипці відбувся Всеукраїнський гірський забіг по Боржавських полонинах (РЕЗУЛЬТАТИ)
14:32
Новий сезон із футболу на Закарпатті стартує в липні
01:26
/ 1
На розширеному засіданні Ради президентів футбольних клубів Закарпаття вирішили стартувати в липні
21:54
/ 8
В Ужгороді відбувся дитячий футбольний турнір
19:33
/ 6
В Ужгороді відбувся забіг "Біжи з Головою! Біжи до мети!"
17:21
/ 1
На Міжгірщині завершився перший етап гірського забігу по Боржавських полонинах
13:48
19-ий футбольний турнір журналістів Закарпаття відбувся до професійного свята
22:52
/ 16
У суботу, 6 червня, в Пилипці розпочнеться гірський забіг по Боржавських полонинах
03:53
/ 2
У Вільхівцях на Тячівщині завершують реконструкцію стадіону європейського зразка
09:32
/ 1
Реконструйоване у Вільхівцях на Тячівщині футбольне поле стадіону відповідатиме міжнародним нормам
00:53
Футбол. "Минай" "товарисько" програв "Львову"
14:11
/ 4
На стадіоні "Автомобіліст" в Ужгороді впорядковують територію
14:09
/ 2
На Мукачівщині будують сучасну футбольну тренувальну базу для дітей
14:03
В Ужгороді розвивають мотокрос
22:58
Футболіст ФК "Минай" вилікувався від коронавірусу
01:26
ФК “Минай» зіграє перший матч після карантину
01:17
Серед протестованих гравців ФК "Минай" інфікованих COVID-19 не виявлено
00:49
"Минай" відновив тренування попри коронавірус в одного із гравців
18:18
/ 11
Кополовець: "Шуфричі вбили футбол на Закарпатті"
» Всі новини