Із різних куточків України в село Бачина з’їхалися представники роду Бачинських, предки яких багато років та століть тому покинули село. Захід зібрав людей різних професій, вікових категорій, поглядів, але з одним спільним минулим. Делегація Бачинських разом із організаторами побували на освяченні наріжного каменю під будівництво на горі Сторожня пам’ятника Королю Леву.
У сільському народному домі було проведено урочисту історичну академію, на якій слово тримали Володимир Горбовий – голова Старосамбірської районної ради та дослідники родин гербу Драг-Сасів – активістка «Просвіти» Андріана Огорчак, публіцист Михайло Терлецький, доцент Дрогобицького педагогічного університету Ігор Смуток, письменник Михайло Бачинський, кразнавець із Закарпаття Іван Бачинський. Опісля всі піднялись на Бачинську гору, на якій делегатів урочисто зустрічали козаки з кулішем та ватрою.
На другий день відбулись святкові літургії в храмах Бачини, після яких Церковна процесія разом із усіма гостями піднялась на Бачинську гору, де було освячення пам’ятного знаку Роду Бачинських.
Доповідь про закарпатську гілку роду Бачинських на з’їзді зробив депутат Перечинської районної ради, краєзнавець Іван Бачинський. Він, зокрема, відзначив що Бачинські на Закарпатті за понад триста років в основному були священиками, є серед них і відомі правники та інженери, громадсько-політичні та церковні діячі… Зокрема значний вклад в розвиток нашого краю зробили єпископ Андрей Бачинський (1732-1809) - відомий греко-католицький церковний діяч, публіцист, просвітитель, др. Едмунд Бачинський (1880-1945) – мер Ужгорода (1922 р.) та член земського уряду, з 1929 по 1938 роки – сенатор Чехословацького парламенту, в 30-х роках минулого століття – президент футбольної команди СК „Русь”…
Сам Іван Бачинський за активну політичну і громадську діяльність в 2009 році нагороджений орденом «За мужність» III ступеня.
Повністю з доповідю можно ознайомитися в інтернеті в «Блозі Івана Бачинського» за адресою www.bachynskyj.blogspot.com
Історична довідка:
Герб Бачини є класичним гербом Драг-Сасів – найчисельнішої геральдичної родини Русі та одного з наймогутніших родів середньовічної Європи. Цей шляхетний рід виводиться від Грифичів, які в кінці І тисячоліття володіли землями Саксонії, що знаходились в межиріччі Одри і Лаби. В X-XI століттях землі західних слов'ян потрапили під владу німецьких феодалів, і частина населення подалась шукати кращої долі на сході. Частина з них за дозволом короля Гейзи ІІ оселилася в незаселених землях Угорщини –Трансільванії, за умови, що вони будуть захищати їх від постійних вторгнень печенігів. А в 1211 році угорський король Андрій ІІ віддав саксонському лицарському ордену частину угорських земель в постійну власність. З тих пір тут було закладено сім міст і землі ці стали називати Семиградом (Трансільванією).
Щодо назви Драго-Сас, то, за однією з гіпотез, вона походить від імені воєводи Саса, нащадка Драга. В угорській мові це слово означає народ германських – Сасів. Друга гіпотеза, що слово «Сас» походить від угорського , перекладається як «орел», а «Драго» – «дорогий, любий, безцінний».
За свідченнями історичних джерел, до Галичини цей слов'янський рід запросив Данило Галицький. З-поза Карпат до його війська приєднався загін лицарів під командою жупана Гуйда з Мараморошу. Хоругва новоприбулого загону містила родовий знак жупана — стрілу в польоті, покладену на синє поле щита, з півмісяцем і двома золотими зірками на його ріжках. Відбувши успішні воєнні кампанії проти мазурів і ятвягів, Гуйд здобув особливу прихильність Данила, отримав у нагороду земельний грант та одружився з його небогою. Цим самим він заклав перший осередок шляхтичів герба Драг-Сас у Галичині.
Іван Бачинський – депутат Перечинської райради, та Володимир Бачинський – депутат Старосамбірської райради
Герб Роду Бачинських
Книга роду Бачинських
Василь Поприк, депутат Перечинської райради, для Закарпаття онлайн
Тетяна Грицищук 2012-08-27 / 08:17:03
Іван провів титанічну роботу - дослідив свій родовід до дев"ятого покоління. Його діяльність є прекрасним прикладом для наслідування.
Галина Ігнацевич 2012-08-15 / 23:12:13
Вітаю славний рід Бачинських і тішуся, що Ви побували на такому чудовому Святі. Буду рада, якщо відгукнетесь, а нам є про що поговорити. Голова Закарпатського осередку ВГТ "Бойківщина ХХІ ст."
М.Н. 2012-08-14 / 12:41:43
Вітаю Івана! А на Закарпатті це настільки славний рід, що можна б і закарпатський родинний фест започаткувати.