Словаччина: нова політична доба

У Словаччині настає нова політична доба. Початок їй відкрила беззастережна, небувала за останні 20 років історії політичного життя країни перемога лівоцентристської партії "Напрямок – соціальна демократія" (Smer-SD) на дострокових парламентських виборах.

Роберт Фіцо
Роберт Фіцо

У результаті тріумфальної виборчої ходи провідній політичній силі дісталося у законодавчому органі 83 із 150 депутатських місць і практично необмежені можливості монопольного впливу на розвиток країни.

Прийшовши до влади в умовах фінансово-економічної кризи і кризи довіри населення, її харизматичний лідер Роберт Фіцо, якому доручено сформувати уряд, отримав важіль чи не одноосібного управління країною. Здобутий інструмент влади, чутливий і гострий, мов бритва, у разі вправного його застосування, містить у собі колосальний потенціал впливу на прогрес суспільства. Чи скористається ним вміло і по державницьки Роберт Фіцо, який повторно прийшов до влади і постав перед світом з новим обличчям?

На думку окремих аналітиків, Роберт Фіцо зробив висновки з помилок попереднього циклу власного правління (2006-2010 р.р.). Тоді кроки діючої коаліції, що перебувала у лещатах Словацької національної партії (SNS) одіозного Яна Злоти та Народної партії "За демократичну Словаччину" непоступливого Владіміра Мечьяра (LS-HZDS), часто набували нераціонального, конфронтаційного характеру.

Попри більш-менш помірковану реалізацію економічної політики, перший уряд під керівництвом Фіцо грубо втручався у діяльність органів правопорядку, ЗМІ, обмежував права національних меншин, намагався прибрати до рук приватні пенсійні фонди. Країна, як і нині, здригалася від корупційних скандалів. Роберт Фіцо змушений був навіть звільнити двох міністрів, замішаних у сумнівних оборудках. І, незважаючи на те, що у червні 2010 р. Smer-SD знову стала переможцем парламентських виборів, жодна з парламентських партій не захотіла створити з нею правлячу коаліцію.

Нині же позиція домінуючого переможця, навченого попереднім досвідом, відкриває перед Фіцо і його урядом нові можливості.

Нова влада обіцяє соціальну безпеку, більше робочих місць, краще життя бідним і середньому класу, а вищий рівень податків – лише з найбагатших. Із скасуванням єдиного податку з прибутку більш гнучкою обіцяє бути податкова політика.

Але новосформований уряд має намір також вдатися до непопулярних заходів для додаткового скорочення видатків державного бюджету на 4,6 відсотка. Гострим залишається питання, чи буде спроможним уряд Фіца тримати під контролем такий процес перетворень, здійснення яких було нав'язано Словаччині відомим фіскальним пактом Євросоюзу.

Колись непримиренна до опозиції, правляча партія розпочала діалог з керівниками парламентських партій щодо визначення і реалізації стратегічних завдань розвитку країни, законів, що приймаються конституційною більшістю парламенту. Представникам 5-ох опозиційних партій ліберального атунку запропоновано очолити 9 із 19 парламентських комітетів та дві посади заступників голови парламенту. Правляча більшість домовилася з опозицією про внесення у програму уряду питань щодо скасування депутатської недоторканості, внесення поправок до прийнятого під тиском колишнього уряду Фіца закону про громадянство, яке позбавляло громадянства словаків, які отримали друге громадянство. Досягнута домовленість про шляхи врегулювання проблеми з генеральним прокурором країни, посада якого є вакантною вже 2 роки. Врегульованою обіцяє бути і проблема, пов'язана з актуалізацією колишнім урядом Фіца декретів чехословацького президента Бенеша 1945-1946 років, згідно з якими з теренів колишньої Чехословаччини за національною ознакою були виселені понад 3 млн. 600 тис. німців та угорців.

Більш прихильно глава майбутнього уряду нині спілкується і з представниками преси, яких раніше обзивав "ідіотами та гієнами". Всі ці прояви багато хто розцінює як позитивні ознаки того, що старий-новий глава уряду буде соціальним демократом і в своїх діях. "Треба стояти на двох ногах на землі, і так робити своє діло, щоб не соромно було вийти на вулицю" – це кредо, з яким Фіцо приступає до творення нового обличчя Словаччини.

Степан Ваш, Укрінформ

19 березня 2012р.

Теги: Роберт Фіцо, Словаччина

Коментарі

НОВИНИ: Різне

23:18
На вечір неділі, 5 квітня, в Україні зафіксовано 1308 випадків COVID-19
22:39
У настоятеля Києво-Печерської лаври виявили коронавірус - ЗМІ
12:31
Шкільні уроки із 6 квітня будуть показувати українські телеканали та YouTube-канал МОЗ (РОЗКЛАД)
11:21
За добу в Україну повернулося майже 11 тисяч українців
16:13
Україна вироблятиме тисячі ПЛР-тестів щодня
16:03
/ 15
Кабмін наполягає на масках на вулиці, забороні для дітей виходити на вулицю і документах при собі. Штраф - 17-34 тис грн
10:32
/ 7
Закарпатський нардеп звернувся до прем'єра не допустити погіршення епідемічної ситуації в області
02:32
13 європейських партій вимагають виключити партію Орбана з ЄНП
22:49
В Україні увечері п'ятниці кількість хворих COVID-19 перевалила за тисячу
19:47
Кабмін офіційно дозволив саморобні маски
17:26
НОВІ ПРАВИЛА в умовах карантину, самоізоляції та обсервації
16:55
Вітаміни для спортсменів: чому вони особливо важливі
14:06
Росія звинуватила Україну у відмові від Консультативної ради з сепаратистами
10:42
/ 1
В Україні зафіксовано 942 випадки коронавірусної хвороби COVID-19
02:06
/ 4
70% українців вважають, що Зеленський не впорався з війною на Донбасі
01:57
Назад у 90-ті: ціна російської нафти опустилася до 10 доларів
12:57
Нафту "нікуди дівати": ціна на паливо може знизитися до нуля
12:30
51% підприємств в умовах карантину здатні протриматись лише 1 місяць – опитування
11:59
/ 1
За добу в РФ виявили 771 хворого на COVID-19
11:20
Експортна ціна на російську нафту стала від'ємною
10:23
/ 2
На 10:00 2 квітня в Україні підтверджено 804 випадки COVID-19
00:40
Понад 600 українців померли від грипу і пневмонії в січні – Держстат
23:17
Вартість електроенергії для української промисловості удвічі вища, ніж у Європі
22:24
/ 1
На вечір середи, 1 квітня, в Україні зафіксовано 794 випадки коронавірусної хвороби COVID-19
16:55
У Сумах чоловіка оштрафували на 17 тисяч, бо зайшов у магазин без маски
» Всі новини