У Закарпатській області розміщені 481 пам'ятка археології, 1307 - історії, 67 - монументального мистецтва 228 — містобудування та архітектури.
Хранителями історичного і культурного спадку у краї є 8 музеїв, серед яких Закарпатський
краєзнавчий музей, створений у 1945 році на базі колекції Теодора Легоцького і земського музею м.Ужгород, який розташований в головному корпусі Ужгородського замку; Закарпатський музей народної архітектури і побуту, створений у 1970 році, як перший в Україні музей під відкритим небом; Мукачівський історичний музей, що почав діяти як самосвтійний заклад у 1991 році; Хустський краєзнавчий музей; Свалявський районний історичний музей; Закарпатський обласний художній музей ім. Я.Бокшая; Мукачівське міська картинна галерея.
На початок ц.р. у музеях області налічувалося 149,6 тис. експонатів основного та 14,5 тис. —
науково-допоміжного фонду. Не дивлячись на недостатнє фінансування, музеї знаходять можливість поповнювати свої фонди. У 2006 році надійшло 1066 предметів основного фонду. Кожний сьомий експонат основного фонду потребує реставраці: щорічно вдається провести в середньому лише біля 3,7% їх кількості. Персонал музеїв склав 207 осіб, з них 70 — наукові співробітників та екскурсоводи.
У середньому за рік один музей працював 300 днів. Протягом року музеї відвідали 212,6 тис. осіб. Із загальної кількості відвідувачів 51,6% - школярі та студенти.
Залишається надіятись, що гідна оплата праці працівників культури і умови для задоволення інтересів мешканців області та туристів до спадщини нашого краю будуть покращуватись.
Марія ГЕРМАНСЬКА, ГУ статистики в Закарпатській області.
18 травня 2007р.
Теги: