У Мукачеві пройшов творчий вечір поетеси Софії Малильо (ФОТО)

3 грудня 2012 року відзначила 85-річчя від дня народження талановита поетеса, кавалер ордену княгині Ольги ІІІ ступеня Софія Малильо.

У Мукачеві пройшов творчий вечір поетеси Софії Малильо (ФОТО)

Морозного зимнього вечору, у затишній читальній залі Мукачівської міської книгозбірні, на творчий вечір поетеси „Моя душа так прагне одкровення...” прийшли представники різних громадських організацій міста, літературного об’єднання „Рідне слово”, мукачівського міськвиконкому, вчителі, учні шкіл №6, 2, 20, мукачівської гімназії, журналісти, шанувальники поетичного слова.

„Читачу любий! Я до Тебе йшла

крізь нашого буття важкі змагання.

Ні всенародний біль, ні самокатування

в душі моїй не породили зла”.

Як скромно відзначає сама поетеса: „віршований набуток мій незначний за обсягом, створений у головній своїй частині в 1990-1993-х роках, уже на сьомому десятку літ, після невимовно трудної учительської праці, якій передували не менш трудні роки життя”.

Софія Малильо дебютувала в „Новій Свободі”, навчаючись в Українській гімназії в Морджанах, в 12 років. Це був вірш, присвячений президентові молодої карпатоукраїнської держави Августину Волошину. А опублікував її твори 15 лютого 1939-го року в 34 числі видання Іван Рогач, наш земляк із Великого Березного.

А далі потяглися роки страждань і творчого занепаду духу...

„Шість тисяч дівчат, сам цвіт молоденький, – як згадувала потім, – кинули їх там, у колимські зими, що тривають і по вісім місяців. Але ще жахливіші були рудники, де добували олово”. Не раз її, Софію, витягали з шурфу, скорченою в клубок, бо серце розривалося від болю.

Літературна композиція „Бджола на Колимських снігах”, яку провели студенти Мукачівського кооперативного фінансово-економічного коледжу під керівництвом талановитого педагога Любові Долинської, привідкрила присутнім завісу життєвої долі цієї скромної і напрочуд доброї жінки – поетеси Софії Малильо.

Аби не впасти у зневіру й остаточно не втратити сили у неволі, вона, маючи талант, бере на озброєння поетичне слово. Листи на волю дозволялося писати лише два рази в році, та все ж через подругу по руднику Ханікаджа Надію Мудру вдавалося переправити деякі вірші з Колими на Україну. Вони збереглися...

У 1956 році поетесу звільняють з повною реабілітацією.

„Я відчувала себе атомом у Всесвіті, – каже Софія Малильо, – нічого не було в мені, крім страждання. Тільки гостра потреба душевного відновлення. Кволість згинала мене додолу. Але найслабкішим органом все ж таки був мозок”.

Перша добірка поезій Софії Малильо „Іди і вір” вийшла в світ у 1994 році. Упорядником та організатором спонсорів для видання  збірки була відома журналістка і письменниця Юлія Зейкан. У 1999 році вийшла друга збірка віршів авторки „Воскресіння пам’яті”. 2006 та 2008 року у Львові виходять ще дві поетичні збірки – „А душа її – жива” та „Надія”. 2009 року – п’ята її книжка поезій „Від Тиси до Дінця”. Вірші із цих збірок звучали під час зустрічі у виконанні самої поетеси, ведучої свята, виступаючих. Але особливо хвилююче читали її поетичні твори „До читача” та „О, людино, людино” учениці ЗОШ №6 Діана Колядка та Юлія Малярчик.             .

Серед поціновувачів її творчості та таланту, котрі прийшли поспілкуватися з поетесою, був і гість з Ужгорода – Володимир Матейко, син репресованого греко-католицького священника Івана Матейко. Письменник Мирослав Дочинець у своєму виступі зазначив: „Софія Малильо відбулася як поетка високого людського духу. Її поезія – це історія України, це голос українського народу”. Щирі слова вітань звучали і у виступах поетеси Тетяни Рибар, фотографа журналу „Закарпаття” Петра Паровінчака, голови міського осередку „Союз жінок українок” Людмили Оленушинець, читача бібліотеки Василя Нагірного...

А далі був виступ самої поетеси, під час якого вона щиро дякувала: „Я вдячна всім вам за прихильність до мене, за теплі слова, за допомогу і підтримку. Хай береже вас Господь”. 

Софія Малильо дарувала присутнім свої книги з автографом на згадку про зустріч, а в очах бриніли сльози радості – від усвідомлення, що життя прожите недарма, що нехай хоч на схилі літ її страждання окупилися визнанням, любов’ю і повагою людей…

...Нехай зусиль тих скромнії плоди

Нікому, крім самої, не згодяться,

Однак радію тим краплинам щастя,

Як спраглий – кухлеві цілющої води, –

Зізнається поетка у вірші „Ловлю хвилини творчої жаги”. Плоди скромної праці Софії Малильо потрібні й нам, щоб краще зрозуміти нашу історію, відчути її, і вже ніколи не допустити нищення нашої духовності.

Стоячи, зал вітав поетесу, бажаючи їй ще довгих літ життя, які щиро звучали у пісні „Многая літа”, яку виконував хор „Відгомін”. 

Софіє Михайлівно, ми вдячні Богу і Вам за те, що даруєте нам свою творчість. Зичимо і надалі Вам оптимізму і віри у майбутнє. Ви мудро зазначили, що:

…усе у майбутті залежить не від нас,

Бо не підвладний нам Його Величність Час.

Нам відзначати  лиш наспілі дати!

А кожна Дата – то Господній дар!

А попри всіх випробувань тягар

Нам любі наші ювілейні віхи

Нам любі зваби всіх земних чудес,

І сяйво зір у глибині небес,

І духу й серця потаємні віхи.

 

Тетяна Туряниця, провідний бібліотекар сектору краєзнавчої літератури МЦМБ ім. О.Духновича, для Закарпаття онлайн

21 грудня 2011р.

Теги: Малильо, поетеса

Коментарі

НОВИНИ: Культура

13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
23:53
В ужгородському скансені презентують книжку Михайла Марковича "Ватра в Карпатах"
21:11
В Ужгороді проходить ІІ-й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
00:34
/ 1
В Ужгороді відкрилася традиційна обласна виставка "Графічне Закарпаття" Фото новина
00:00
В Ужгороді відбудеться ІІ-Й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
14:42
У п’ятницю в Ужгороді представлять антологію української художньої прози "Наша Перша світова"
23:41
До Дня української жінки в ужгородському скансені говоритимуть про жінку в традиційній культурі українців Закарпаття
14:24
/ 3
ВІДЕОФАКТ. В Ужгороді проїжджою частиною бродять "нічийні" коні
15:31
До Дня закоханих в ужгородській філармонії зазвучить "Формула кохання"
» Всі новини