Історія народу як частина життя одної людини або Про 75-річчя найвідомішого закарпатського етнографа

Популяризатор історії Закарпаття, наукового феномену Федора Потушняка, доктор історичних наук Михайло Тиводар, без сумніву, значна постать у закарпатській науці. Його «Етнологію» називають проривом у радянські часи. Бо тоді треба було писати дуже обережно, а він не побоявся розказати про витоки духовної та матеріальної культури.

Історія народу як частина життя одної людини або Про 75-річчя найвідомішого закарпатського етнографа

Цього року йому виповнилося 75 років. Людина, яка постійно знаходиться у творчому пошуку, навіть у такий поважний вік не полишає наукові дослідження: продовжує викладати в УжНУ, готує до друку історичний нарис про рідне село.

На цей час з-під пера закарпатського ученого вийшло п’ять монографій та чимало статей у наукових збірниках. Серед найвідоміших праць «Традиційне скотарство українських Карпат другої половини ХІХ — першої половини ХХ ст.», «Закарпаття: народознавчі роздуми», «Етнологія», «Життя і наукові пошуки Федора Потушняка», «Етнографія Закарпаття».

«Найсвіжіша» з опублікованих — «Етнографія Закарпаття», до якої увійшли польові дослідження, збирані автором протягом багатьох років. За розділами тут вміщені історіографія, етнічна історія, в тому числі й районування, традиційні заняття та світоглядні уявлення.

Уже три видання, останні два з яких зроблені у Львові та Києві, отримала і його «Етнологія», підручник для студентів не тільки закарпатських, але й всеукраїнських закладів вищої освіти.

Ще одна, не менш важлива праця   «Життя і наукові пошуки Федора Потушняка» присвячена вчителю Михайла Тиводара. Багато пошуків для неї було здійснено в університетських, сімейних архівах. Тут вперше постала і найповніша автобіографія вченого, листування з колегами, а також цінний рукопис неопублікованої до цього праці. Іван Ребрик, директор закарпатського видавництва «Гражда», каже, що книжки Михайла Тиводара можна перевидавати до безкінечності. Особливо захоплюється книжкою про Федора Потушняка: «Якби не Михайло Петрович, то не було би такої праці про відомого закарпатця. Бо ми живемо циклічно: від однієї конференції про Потушняка до іншої. А у цій праці є цілий світ вченого».

Сьогодні Михайло Тиводар з приємністю згадує, що під час навчання   на історико-філологічному факультеті УжНУ йому не раз віддавали ключі від університетського книгосховища, де студент проводив багато свого часу. Тому вже з другого курсу був задіяний у ґрунтовні історичні дослідження. Перша праця «Народне весілля українців Закарпаття» була і першою дипломною з етнографії в УжНУ. Після закінчення університету працював учителем у сільській школі. Під час заочного навчання у аспірантурі та не залишаючи учителювання написав кандидатську дисертацію.

Чимало зусиль доклав до створення Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Збирав матеріали до багатьох будинків — експонатів музею.

Дмитро Данилюк, старший колега каже, що наввть перегляд палітурок тих книг, де зазначено ім’я вченого свідчить про його вагомий внесок у розвиток закарпатської науки. «Це найкращий спеціаліст з етнології та етнографії на Закарпатті. Я з упевненістю можу стверджувати це, бо виступав рецензентом його багатьох праць. Про громадську позицію цієї людини також можна говорити чимало. У складні часи, коли багато хто з нас, можливо, боявся приховував свої думки, Михайло Петрович виступав за злам старих систем і побудову нової історії», — каже пан Данилюк.

Колись активний громадсько-політичний діяч, сьогодні Михайло Тиводар нерідко згадує про буремні події 1990-х років, і зазначає, що політика забрала багато сил. У він був головою депутатської групи «Демократична платформа», яка була опозиційною до комуністичної більшості. Завдяки діям цих активістів вдалося зупинити авантюрний сценарій, нав’язаний Москвою після розвалу СРСР. Коли у квітні 1990 року написав заяву про вихід із КПУ і поставив синьо-жовтий прапор на робочий стіл в університеті, багато колег не зрозуміли такого вчинку. Тому коли його питають про те, чому так рано залишив політику, відповідає з упевненістю, що вчинив правильно, адже кожен повинен працювати за покликанням, тоді й результат буде.

Наталія Каралкіна, РІО

02 грудня 2011р.

Теги: Тиводар, Етнографія Закарпаття

Коментарі

Петро 2011-12-04 / 16:19:51
Михайло Петрович - цілеспрямована, цілісна, творча, продуктивна особистість. Це один з найкращих спеціалістів в галузі етнологіїв Україні, іза це йому шана.

НОВИНИ: Культура

20:59
100-річчя українського письменника Юрія Мейгеша в Ужгороді відзначили літературною зустріччю
16:23
Єдність у розмаїтті: Закарпатський народний хор запрошує на нову концертну програму
22:54
/ 1
В Ужгороді відкрилася виставка живопису Антона Ковача "Подорожі"
17:48
Сьогодні розпочався прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
18:32
Закарпатська філармонія запрошує на концерт The Bells of Christmas
14:21
У Закарпатській філармонії відбувся Великий Різдвяний концерт
13:28
/ 3
В ужгородському скансені відкрили виставку двох одеських художниць різних поколінь
19:31
/ 2
Ще 57 закарпатських об’єктів культурної спадщини з Закарпаття занесли до Держреєстру нерухомих пам’яток України
15:53
/ 2
Цикл різдвяно-новорічних свят Закарпатський народний хор завершить виступом на благодійному різдвяному концерті
16:28
В Ужгороді відбулася культурно-мистецька акція "Коляди у старому селі"
17:37
До Ужгорода на традиційні "Коляди у старому селі" з'їдуться колядницькі гурти й бетлегеми з усього Закарпаття
17:29
В антології "Наша Перша світова" представлено і Закарпаття
23:08
Перший український роман про Закарпаття
22:42
/ 1
В Ужгороді відбулася благодійна колядницька хода
14:31
/ 2
Василь Вовчок у Києві презентував свою виставку живопису "Пленерні етюди"
11:29
/ 3
Закарпатський народний хор повернувся із гастрольного туру Європою
01:08
/ 1
В ужгородському скансені на "Різдвяному вернісажі" представили свою творчість майстри народного мистецтва Закарпаття
00:31
У галереї "Ужгород" відкрилася традиційна "Різдвяна виставка" закарпатських художників
00:33
У четвер-п'ятницю в Ужгороді відкриються відразу 4 мистецькі виставки
17:24
В Ужгороді анонсували прем'єру нової вистави обласного театру в Хусті "MAVKA лісова"
11:21
Закарпатець Андрій Любка став переможцем премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського
00:41
В Ужгороді письменник Олександр Гаврош презентував книгу "Фортель і Мімі"
23:08
До Дня української хустки ужгородський скансен репрезентував виставку хусток з власної колекції
05:47
В ужгородському скансені відкрилася виставка-конкурс малюнків вихованців мистецьких шкіл Закарпаття "До нас іде Миколай"
23:38
Харківське видавництво Vivat відкрило нову книгарню в Ужгороді
» Всі новини