Як зазначила прем'єр-міністр Івета Радічова, словацький уряд готує пропозиції з метою врегулювання ситуації у лікарнях на тривалу перспективу. "В разі оголошення надзвичайного стану він стосуватиметься лише окремих конкретних лікарень і триватиме упродовж максимально короткого часу, а не 90 днів, як передбачалося раніше", - сказала глава уряду. Івета Радічова підкреслила також, що для кожної лікарні підготовлена власна модель кризового плану, що передбачає об'єднання або ліквідацію відділень, раціоналізацію і можливу ліквідацію окремих лікарень. "Мусить бути забезпечена охорона здоров'я громадян", - заявила прем'єр-міністр.
На знак протесту проти відмови уряду у суттєвому підвищенні зарплати та створенні сприятливіших умов роботи близько 2 тис. лікарів подали заяви на звільнення з 1 грудня. Уряд згодився на підвищення лікарям зарплати на 300 євро, однак з цим не погоджуються Спілка профспілок лікарів (LOZ), яка наполягає на збільшенні зарплати на 707 євро. Переговори, проведені минулої п'ятниці Іветою Радічовою з профспілками, завершилися безрезультатно.
Запровадження надзвичайного стану може стосуватися близько 30 лікарень та медичних закладів. Напруження, що виникло у лікарнях, вже позначається і на пацієнтах. У багатьох лікарнях скасували проведення запланованих на початок грудня операцій, в інших оголосили про можливість перенесення операцій на пізніший термін. З кількох лікарень повідомили, що робота закладів може бути паралізована повністю.
Оголошення надзвичайного стану відноситься до компетенції президента Словаччини Івана Гашпаровича. Якщо главі державі доведеться вдатися до такого кроку, лікарі під загрозою кримінальної відповідальності зобов'язані невідкладно стати до роботи.
Степан Ваш, УКРІНФОРМ