Із щоденника Сергія Федаки. Бібліотеки

Нинішня стихійна деградація нашого суспільства не може не викликати опору – особливо у тих, хто вже чогось зазнав на своєму віку. Візьмемо, скажемо, бібліотеки.

Із щоденника Сергія Федаки. Бібліотеки

Коли вірити статистиці, найбільше масових і універсальних бібліотек в області було 1955 р. – аж 997. Тоді не тільки у великих селах їх було по дві (сільрадівська і шкільна), а були вони і при багатьох підприємствах. Потім число пішло на спад і на 1990 р. сягнуло 767. А за сучасної доби спад став особливо різкий і 2008 р. їх кількість опустилася до 509 з тенденцією до дальшого зниження. Останніми ж роками  почалася взагалі так звана оптимізація. На Закарпатті вона ще здійснюється менш цинічно, ніж деінде, а все ж.

Шкода, бо свого часу масові бібліотеки відіграли визначальну роль у житті багатьох відомих закарпатців. Наприклад, у щойно виданій автобіографічній повісті “Косіння трави” Петро Ходанич згадує про роль у його долі бібліотеки рідного села Ракова, що на Перечинщині. Після першої поїздки Хрущова до Америки 1955 р. той висунув гасло “Кукурудза – цариця полів”. Серед учнів теж розгорнули конкурс  на кращого кукурудзовода. Письменник згадує: “У сільській бібліотеці я розшукав книжечку “Выращивание кукурузы в условиях Нечерноземья”.

Бог мені до того нечорнозем’я, але так книжка відкрила мені чимало агрономічних премудростей”, відтак директор запросив його поділитися знаннями в різних класах, потім послав на районну конференцію, де отримано грамоту, урожай на шкільному гектарі виявився більшим  за решту колгоспних. Нагородою була екскурсія по цілій Україні, яка утвердила юнака у намірах стати письменником і різьбярем.

А щодо Раковської бібліотеки, то вона благополучно пережила усі негоди і реорганізації наступних 55 літ і нині числиться серед найкращих в області. Це засвідчив вже 5-й обласний конкурс-огляд  “Сільська бібліотека року”. Правда, як зазначила один із співорганізаторів, директор обласної бібліотеки ім. Ф.Потушняка Людмила Григаш, цього все ще кризового року жодна з бібліотек не відповідала геть усім критеріям відмінної оцінки, особливо сутужно було з такими, як поповнення фондів, опалення, стан приміщення.

Тому вирішили не визначати місця, як було раніше, а нагородити найкращих в окремих номінаціях. Бібліотека в Ракові (В.Король) стала “Кращою в роботі з дітьми і юнацтвом”, в Лазах Тячівського району (Т.Токар) – “Кращою за інноваційними напрямками”, тобто за придумуванням нових заходів і гуртків, які ведуться при ній. У Підполоззі на Міжгірщині (Л.Фельбаба) – “Краща взаємодія з владою і громадою”, а у Завидові (С.Мисло) – “Кращі результати у пошуку альтернативних джерел формування фондів”.

Трьом з них депутат обласної ради Володимир Шкріба вручив по комп’ютеру, принтеру і сканеру, а також по добірці з десятку сучасних українських видань (О.Забужко, М.Матіос, С.Жадан, А.Кококтюха та інші). Подібну добірку обіцяно подарувати і в усі      сільські бібліотеки області. Четвертому переможцеві такі ж оргтехніку і книжки вручила голова Асоціації бібліотекарів Закарпаття О.Дзуровчик.

Ще чотирьох з кращих привітав інший співорганізатор конкурсу – начальник обласного управління культури Ю.Глеба. Магнітоли поїхали до с.Полянська Гута на Перечинщину (бібліотекар М.Чомоляк), с.Монастирець на Хустину (М.Петрецька), с.Лозянський на Міжгірщину (С.Тайстра) і с.Дротинці на Виноградівщину (О.Бокля). Теж не за красиві очі – десь поміняли вікна і двері, десь здійснили ще ширший ремонт.

Заступник голови обласної ради А.Сербайло вручив грамоти відповідним головам сільрад і начальникам районних відділів культури. Зокрема, Міжгірський район цього року закупив літератури для бібліотек на 80 тис. грн. В принципі, небагато, але це значно більше, ніж деякі інші, більш заможні райони.  А.Сербайло пообіцяв написати офіційного листа усім решті 107 обласним депутатам і закликати їх проспонсорувати передплату бібліотекам періодичних видань.

Голова обкому профспілки працівників культури Н.Товтин вручила грошові премії і закликала переломити нарешті негативну статистику бібліотек, почати нарощувати книжкові фонди, зміцнювати матеріально-технічну базу, особливо розгорнути ремонт часто аварійних приміщень. Подібні конкурси – реальна протидія нинішній тенденції до занепаду і розкладу. Аби тільки не опускати руки.

НЕДІЛЯ

27 листопада 2011р.

Теги: бібліотека, книжка

Коментарі

НОВИНИ: Культура

10:18
/ 2
Провідного актора Закарпатського муздрамтеатру удостоєно звання "Заслужений артист України"
22:05
Фестиваль "Срібний Татош" цьогоріч скасували
15:38
Завершується прийом творів на Конкурс малої прози імені Івана Чендея
12:11
/ 1
Дерев'яні церкви Закарпаття – національна спадщина
16:04
Вийшов друком четвертий випуск наукового щорічника "Етніка Карпат"
02:23
/ 4
Не тільки Україна повинна вшанувати Уласа Самчука
11:33
Закарпатки, що проживають нині в Будапешті, влаштували поетичний флешмоб до дня народження Ліни Костенко
09:25
Письменниця Тетяна П’янкова презентувала в Ужгороді роман "Чужі гріхи"
11:11
Через карантин Мукачівський драмтеатр транслюватиме свої вистави онлайн
15:04
/ 2
В Ужгороді представлять нові видання про Карпатську Україну
11:36
У Зняцеві на Мукачівщині представлять книжку до сторіччя Юрія Гойди
02:51
Зірки балету Катерина Кухар та Олександр Стоянов везуть в Ужгород "Кармен-сюїту" і "Шехерезаду"
14:05
"Максимум хітів" презентували в Ужгороді
09:36
Виставу "Думи мої, думи" до Шевченківських днів показали в Ужгороді
09:23
Концерт до Міжнародного жіночого дня відбувся в Ужгороді
01:03
Ще п'ятеро закарпатських письменників стали членами НСПУ
02:56
У Виноградові відкрилася виставка художниці Гелени Матій
13:02
Дмитро Кешеля презентував школярам в Ужгороді свою нову книгу "Весільна феєрія"
10:44
/ 1
Закарпатську шевченкіану на сцені Закарпатського муздрамтеатру продовжить вистава "Думи мої, думи..."
09:16
В Ужгороді відкрили фотовиставку "Вона"
09:20
До ювілею Ужгородської дитячої музичної школи ім. Чайковського викладачі влаштували "весняний" концерт
18:06
206-у річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили сьогодні в Ужгороді концертом "У нашім раї на землі”
11:42
У скансені в Ужгороді відкрилася "весняна" виставка "Заквітчані"
11:17
/ 1
В Ужгород із концертом завітає Народна артистка України Людмила Марцевич
03:59
/ 1
В Ужгороді звучала "Весна на вулиці Волошина"
» Всі новини