Із щоденника Сергія Федаки. Екзоти

Щороку Eкспертна Рада журналістів визначає на Закарпатті “Лідерів року” у різних номінаціях, оголошує чергових переможців у січні – лютому. Успішні роки мають свою специфіку (очі розбігаються), кризові – свою (дуже важливо підтримати тих, хто не здається).

Особливо це стосується матеріального виробництва. Колись з цього приводу була одна номінація – “Виробник року”, а в ній конкурував якийсь десяток найбільших підприємств області (дехто вже отримав відзнаки по двічі). Потім вирішили виокремити з неї ще “Підприємця року” – це, як правило, приватник, що не може тягатися з заводом чи фабрикою, але у своїй сфері цілком помітний, а головне – оригінальний. Свого часу, там переміг винороб О.Ковач. Може, це стало одним з поштовхів, що саме після цього він започаткував в Ужгороді щорічний фестиваль молодого вина.

Останнього разу це була жінка-підприємець з Тячівщини, яка випускає чорнослив у шоколаді. Цього року обирати особливо складно. Хоча днями відбулася несподівана прес-конференція, на якій виступили три садівники-селекціонери. Наталія Мартишинець-Бабота з Виноградова не думала, що поратиметься на землі. За фахом французький філолог, вчителювала, перекладала, у 90-ті, як і більшість краян, їздила у Європу на заробітки.

Аж раптом лікарі приголомшили тяжким діагнозом, причому без особливих шансів на одужання. Після початкового шоку жінка вирішила оселитися десь на природі і зайнятися сільським господарством. У 90-ті роки багато хто, навпаки, продавав за безцінь дачні ділянки, отримані наприкінці радянської доби і особливо під час розпаду колгоспно-радгоспної системи. Жінка за зароблені по закордонах кошти скупила близько гектару землі на знаменитій Чорній горі і оселилась там.

Спершу вирощувала виноград, а з 2003 р. почала експериментувати і з субтропічними культурами, чому сприяє мікроклімат гори, зими там рідко бувають холодніші за мінус 10 градусів, найчастіше – мінус 7-8. То ж спершу посадила біля хати дві ліани ківі – чоловічу і жіночу особину. Швидко виросли, хоча ківі і не любить кислих грунтів, то ж довелося удобрювати. Потім з’явилась хурма, яка росте 5 років, з них 3 плодоносить, а потім всихає.

Її вже має 23 дерева і хоче ще 20. посадила два кущі гранатів. Спершу був один кущ, який не прийнявся, зараз вже 40. Перший урожай очікується наступного року. На зиму екзоти доводиться все ж закутувати і вкривати зверху плівкою. Звісно, є інжир, що росте на Чорній горі вже десь півтора століття. Він двох сортів – світлий і синюватий. Жінка поставила собі сонячні батареї, струму вистачає на освітлення, комп’ютер і мобільник, а телевізора вона принц типово не дивиться.

Має чотирьох псів і кота. На земляні роботи наймає щовесни помічників, все інше робить самотужки. Гості увозять від неї набори “Дари Виноградівщини”, сформовані за принципом “всякої тварі – по парі”. Натомість Генріх Стратон, відомий багатьом закарпатцям як соціолог, за першою освітою біолог. Ще зі студентських років він почав виводити морозостійкий сорт ківі, який можна було би розводити на Закарпатті і цілій Україні.

Спершу купив різні сорти ківі і рік за роком відбирав з посіві найбільш морозостійкі, закріплював цю рису у нащадках, аби витримували закарпатські зими, коли мороз сягає 20 градусів, а інколи і 27. Сорт поки офіційно не зареєстрований, то ж має умовну назву “Карпат – Стратон” або ж “Валентайн” (друге – це на честь батька). Він уже розійшовся по всіх областях України, тільки цього року пішло тисяча саджанців. Нещодавно один такий же ентузіаст зі Сваляви вирішив засадити ним 2 гектари.

Це ківі можна збирати у листопаді і потім цілу зиму зберігати у підвалі. Побувши півтори-дві доби у теплій кімнаті, плоди повністю розкривають свій смак. Викладач біофаку Микола Гусинка професійно займається персиками, але вболіває і за колег, котрі вирощують субтропічні культури. Нагадав, що на Закарпатті культивують всього-на-всього 20 плодових рослин, хоча можна було би значно більше.

Як фахівець вважає, що ліквідація великих садів і плантацій на зламі 80-90-х, перетворення їх на дачі, було помилкою. Бо ж тепер виноград на закарпатських базарах привізний на 95%, фрукти – на 70-80%. Садівництво треба відроджувати, в тому числі розвивати екзотичне, і піонерами цієї справи є саме отакі ентузіасти.

 

Сергій Федака, “Неділя"

20 листопада 2011р.

Теги: екзоти, ківі, хурма, гранат, Стратон, Мартишинець

Коментарі

Стратон Генрих 16.03.2013 / 13:33:08
Предупреждение о возможной фальсификации посадочного материала саженцев киви сорта Киви Карпат Стратона вар.«Валентайн».
Сообщаю, что ООО «Киви-Ленд», Чепканич В.И.,Логин В.Ю., а также другие лица не получают от меня посадочный материал из моего питомника.
ООО «Киви-Ленд» не является, и не являлась эксклюзивным поставщиком саженцев моего сорта. От их посреднических услуг в реализации саженцев киви, и всякое сотрудничество с данной компанией прекратил с мая месяца 2012 года.
Заказы на саженцы киви моего сорта принимаются только по указанным номерам телефонов: 0501833251, 0508048192– менеджер Виктория, 0991206971– Валентина, а также в случае указания оплаты непосредственно на меня.
С уважением, автор и владелец сорта Генрих Стратон

Світлана 21.03.2012 / 08:57:07
Увага. Відіслала гроші за вказаною паном Г.Стратоном адресою м.Ужгород,вул.Грушевського33/39 ще в минулому році,тепер не можу дозвонитись.Телефон 0501833251 не відповідає.

Адмін 23.12.2011 / 11:41:13
Тел. Г.Стратона: 0501833251

любомир 06.12.2011 / 12:04:55
Lе можна знайти контактну інформацію про пана Генріха Стратона. Дуже хочу придбати саджанець ківі. мій ел. адрес old@pochta.ru

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини