Синевир — озеро з могилою у центрі

Коли Вир пас вівці, награючи на сопілці, слуги скинули на нього з гори величезний камінь. Синь, взнавши про цю трагедію, побігла до каменю. Обняла його і почала ридати. З її сліз утворилося озеро...

Синевир — озеро з могилою у центріПерше, що потрібно відзначити, розповідаючи про озеро Сине вир, — це чистота. Гуляючи поруч водойми, ніде не побачиш куп пластикових пляшок, целофану та скла. Працівники Національного парку, де саме знаходиться водойма, добре дбають про гарний стан природи. Щоправда, для туристів така краса не безкоштовна. Вхід — дві гривні. Гроші невеликі, а задоволення для незвиклої до карпатських краєвидів людини величезне.

Піднімаючись до озера, доводиться йти повз струмок, який з нього витікає. Вже тут працівники парку постарались, щоб зробити зі звичайної природної речі щось незвичайне. Щокілька метрів струмок перегородили невеликими дощаними загатками, утворивши по всій його довжині каскад невеличких водоспадів. Поруч дороги — таблички з описом тварин і рослин, які живуть у парку.

Піший шлях від підйому до озера займає 15 хвилин. Озеро бачиш вже тоді, коли піднімешся на саму гору. На колір воно зеленувате. Вода наскільки чиста, що рибу видно на глибині кількох метрів. Зразу при виході зробили зручний оглядовий майданчик.

За кілька десятків метрів від води навколо озера поміж дерев розставлені дерев’яні альтанки, в яких можна відпочити чи поїсти.

Обійти Синевир, оглядаючи його зі всіх сторін, можна десь за годину. Ще хвилин двадцять можна витратити на прогулянку по озеру на дерев’яному плоті. Плотярі везуть по 10 чоловік до острівка, що в центрі озера, і назад. Така водяна прогулянка коштує 5 гривень з людини.

Місцеві кажуть, що найкраще озеро виглядає з сусідньої гори Озерна. Правда, підняття на неї займе кілька годин. Зате по дорозі можна побачити косулю чи навіть оленя.

Для лінивіших туристів відпочинок на Синевирі після відвідин озера можна продовжити в кафе, які розташовані при вході в національний парк.

Історії цього міста

За офіційною версією, Синевир утворився 10 тисяч років тому після льодовикового періоду. Тоді гірські породи зрушились і перегородили рух потоку.

Точної дати утворення озера з легенди взнати також не вдається. Проте вона набагато цікавіша за офіційну версію. Колись, йдеться в легенді, землі цього краю належали дуже багатому, але не дуже доброму графу. Піддані пасли вівці, рубали ліс та ловили в гірських річках рибу. Одного разу граф вирішив поїхати в ліс проконтролювати, як працюють лісоруби. В подорож із батьком напросилася і синьоока дочка-красуня Синь. Допоки батько розбирався з лісорубами, Синь гуляла лісом, збираючи квіти. Раптом дівчина почула чудову мелодію сопілки та пішла на її звуки. Вийшовши на галявину, вона побачила молодого хлопця Вира, який награвав мелодію, пасучи вівці. Дівчина закохалася у хлопця і він також покохав її. Проте дочці графа не личило зустрічатися з пастухом. Тож свої стосунки вони тримали в таємниці, зустрічаючись у лісі тільки поночі.

Не дуже добрий граф взнав про захоплення дочки і заборонив їй зустрічатися з Виром. Та Синь не послухала батька і продовжувала бачитися з коханим. Тоді граф наказав слугам вбити хлопця. Наступного дня, коли Вир пас вівці, награючи на сопілці “Червону руту”, слуги скинули на нього з гори величезний камінь. Синь, взнавши про цю трагедію, побігла до каменю. Обняла його і почала ридати. Її плач ніхто не міг зупинити. Отак зі сліз дівчини і утворилося озеро. А камінь, що поховав Вира, залишився острівцем по центрі водойми.

Як туди дістатися

До Синевиру краще їхати таки своїм автомобілем, або замовленим автобусом. Адже як рейсовим автобусом, так і поїздом добиратися туди дуже довго.

З автостанції Тернополя найшвидше можна виїхати о 8.50 до Яремчі. Звідти о 14.00 поїздку можна продовжити тячівським автобусом до Міжгір’я. Звідти попуткою до самого Синевиру вже недалеко. Така подорож займе у вас цілий день і вартуватиме близько 70 гривень.

Поїздку можна організувати і потягом. Виїхати з Тернополя до Мукачева можна о 17.30 та 18.05. Близько 2 ранку ви вже будете насолоджуватись зоряним небом Закарпаття. А о 7.30 зможете вирушити маршруткою до Міжгір’я. Звідти — до Синевиру. На озері в такому випадку ви можете бути близько 12 ранку. Якщо в потязі братимете плацкартний квиток, то цей варіант подорожі “потягне” у вас майже так само, як і автобусний — близько 70 грн.

А чи варто їхати

У Закарпаття взагалі варто їхати на кілька днів. Адже якщо тратити такий час на мандрівку, то варто вже оцінити всі переваги цього краю. Зупинитися можна в Мукачеві, а звідти вже їздити до Долини Тюльпанів, на соляні озера, в Ужгород та в інші місця, наскільки вистачить часу і наснаги.
Андрій ЯНОВИЧ
10 травня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:28
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олегом Гойбергом Фото новина
20:09
/ 2
В Ужгороді у вівторок призупинять водопостачання у центральній частині міста
11:25
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Василем Чурговичем Фото новина
13:37
/ 1
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Віктором Мургою Фото новина
15:39
/ 1
У Мукачеві в неділю стартують заходи до Днів міста (ПРОГРАМА)
18:43
Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
11:17
/ 1
Головою Закарпатського окружного адміністративного суду переобрали Ярославу Калинич Фото новина
00:05
/ 1
У Великому Березному проведуть в останню дорогу нацгвардійця Олега Соценка Фото новина
22:59
/ 2
"Вужі на сковороді" пралісів "Шипота"
14:15
/ 1
Підтверджено загибель Артура Ковача з Калин на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти понад півтора року Фото новина
13:33
/ 1
У Рахові поховають сироту-переселенця з Запоріжжя Дмитра Баришполя, який загинув пів року тому на Донеччині Фото новина
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
11:15
/ 1
У Мукачеві в п'ятницю попрощаються з Богданом Магійовичем, який загинув ще 2 роки тому Фото новина
13:18
/ 3
Зупиняючи московську орду на Харківщині, поліг Андрій Алексик з Онока Виноградівської громади Фото новина
11:14
/ 1
У лікарні в Сумах від отриманих на російській Бєлгородщині ран помер Юрій Порошенко з Осою Іршавської громади
14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
16:15
/ 3
Ужгородцеві Анатолію Тегзі "Варвару" посмертно присвоєно звання Героя України
» Всі новини