В Ужгороді презентували трилогію праць архимандрита Василія (Проніна) та вручили журналістську премію його імені (ФОТО) (ВІДЕО)

5 вересня в Ужгороді, у прес-центрі газети «Неділя», відбулася презентація трилогії «Собрание трудов архимандрита Василія (Пронина)» та вручення журналістської премії імені архімандрита Василія (Проніна).

В Ужгороді презентували трилогію праць архимандрита Василія (Проніна) та вручили журналістську премію його імені (ФОТО) (ВІДЕО)
Приводом для зібрання послужила дата 100-річчя з дня народження отця Василія (Проніна), презентація трьох томів праць отця Василія, окремого видання життєпису отця Василія "Хватит ли мне этой жизни на покаяние?" та вручення журналістської премії імені архімандрита Василія (Проніна).
 
Вступним словом презентацію розпочав архієпископ Мукачівський і Ужгородський Феодор. Коротоко окресливши життєвий шлях та богословсько-історичні праці отця Василія, владика Феодор підкреслив актуальну необхідність для сьогодення праць отця Василія і його пастирського прикладу для прийдешнього покоління.
 
Від лиця Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна) виступив його директор, кандидат історичних наук Юрій Данилець, вчений секретар БІНДЦ ієрей Олександр Монич та редактор журналу "Православний Літопис" – протоієрей Василій Юрина.
 
Друга частина презентації була присвячена врученню журналістської премії імені архімандрита Василія (Проніна).
 
Журналістська премія імені архімандрита Василія (Проніна) заснована з благословення Високопреосвященнішого Феодора, архієпископа Мукачівського і Ужгородського і вручалася вперше. Премія вручається номінантам за вагомі внески у розвиток Мукачівської Православної єпархії, поширення православної культури, популяризацію церковно-історичної спадщини та медіа-підтримку.
 
 
 
Короткий прес-реліз до презентації трилогії та премії
 
1.      Трилогія "Собрание трудов архимандрита Василия (Пронина)".
Перший том
 
Перший том зібрання трудів відомого богослова і вченого, подвижника благочестя Православної Церкви в Закарпатті в XX ст., духівника Свято-Миколаївського жіночого монастиря, архімандрита Василія (в миру Володимира Васильовича Проніна) (08.09.1911-05.01.1997) містить в собі життєпис, а також наукові та богословські праці, публікації, статті різних років подвижника.
 
Його праці – яркий приклад того, як в розумі і серці цієї людини непротиворечиво і спасительно об'єдналися строга і безкомпромісна відданість Православ'ю і дивовижна широта поглядів, яка обіймає академічне богослов'я і практичний аскетизм, історію і математику, лірику і археологію.
 
Багато із зібраних публікацій в першому томі в силу історичних обставин були опубліковані за кордоном, і тому не були доступну для широкого вивчення, зокрема на Закарпатті, і загалом в Україні. Багато рукописів отця Василія, архівні свідчення, спогади, історії і листи публікуються вперше.
 
В перший том зібрання праць, включені дослідження архімандрита Василія в області історії, богослов'я, аскети, науки і археології. Останнім дається аналіз сучасних вчених, богословів і археологів.
 
Збірник буде цікавий вченим, богословам, студентам, аспірантам, віруючим людям і всім, хто інтересується розвитком науково-богословської думки і аскетичного життя Православної Церкви на Закарпатті.
 
Другий том
 
Другий том із серії "Собрание трудов архимандрита Василия (Пронина)" побачив світ у другій половині 2010 року. Видання здійснене з благословення Високопреосвященнішого Феодора, архієпископа Мукачівського та Ужгородського, та за підтримки настоятельки Мукачівського монастиря, ігумені Епістімії.
Другий том відомого подвижника благочестя складається з гомілетичної спадщини батька Василя. Відомий подвижника благочестя Православної Церкви в Закарпатті XX ст., архімандрит Василій (Пронін), крім безлічі систематичних богословських, історичних, і наукових праць залишив після себе дивовижні слова і проповіді, які протягом півстоліття він сам писав і вимовляв у різних храмах Мукачівської єпархії.
 
Проповіді та слова отця Василя видаються вперше. Вони відображають його внутрішній світ, і показують наскільки глибоко батюшка володів Священним Писанням і був причетний до святенницької традиції. Його думки і ерудиція, які він всебічно викладає у своїх словах, стосуються Біблії, історії, географії, богослов'я, іконопису, літератури та інших сфер гуманітарних та точних наук.
 
"Євангеліє Учительне", як назвав свої слова архімандрит Василій (Пронін), є еталоном проповідування і гомілетики. Проповіді включають весь річний, літургійний цикл. Тут вміщено проповіді на всі Тижні Тріоди Пісної і Кольорової, Тижні після П'ятидесятниці, а також на Дванадесяті свята.
 
Гомілетичний том буде цікавий пастирям, чернецтву, богословам, студентам духовних шкіл, віруючим людям і всім, хто жваво цікавиться розвитком пастирської і аскетичного життя Православної Церкви на Закарпатті у XX столітті.
 
Побачив світ другий том в Ужгородському видавництві ВАТ "Патент". Об'єм книги склав 390 сторінок. Дешифровкою рукописів, які пролежали недоторканими більше 50-ти років, займався протодиякон Олександр Монич.
 
У рецензії на другий том, кандидат богослов'я СПбДА, науковий співробітник Богословно-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна), протоієрей Олександр Гук, серед іншого, відзначив: "Цілком природно, що проповіді о. Василя обіймуть все річне церковне коло, в якому символічно-образно відбивається вся повнота історії спасіння.
 
За принципом гармонійного універсуму його проповіді можливо згрупувати в контексті трьох ієрархічних рівнів, щодо яких і відбувся Божественний промисел ради спасіння роду людського. Як не згадати при цьому одну з провідних богословських думок о. Василя про Божественний задум про світ і людину як творення гармонії і досконалості.
 
У сукупності всі три частини і утворюють ту сотеріологічну універсальність, на яку завжди вказував у своїх богословських висновках о. Василь. Вони ніби знайшли найбільш виразну конкретизацію саме в його проповідях. Тут присутні всі вищезазначені складові: святоотцівська традиція, вселенськість, історичність, актуальність, науковість. І в той же час простота і доступність".
 
Третій том
 
Третій заключний том із серії-трилогії "Собрание трудов архимандрита Василия (Пронина)" побачив світ на початку липня в ужгородському видавництві "Патент".
 
Третій том містить в собі наукову працю отця Василія в галузі археології "Палеоліт Чернецької Гори". Подвижник благочестя, духівник Мукачівського Свято-Миколаївського жіночого монастиря, архімандрит Василій (в миру Володимир Васильович Пронін) (08.09.1911- 05.01.1997), написав багато богословських, історичних, і наукових праць. Однак, археологічні розкопки, їхній опис, аналіз і дослідження, які проводилися архімандритом Василем в околицях Чернецької Гори, де височить Мукачівська обитель заслуговують окремої уваги.
 
Археологічна праця, якою займався отець Василій понад півстоліття, не була його головним заняттям. Факультативне захоплення археологією відображало в ньому не стільки особистий науковий розвиток, скільки його інтерес до історії перших поселень в околицях Мукачівського монастиря та міста Мукачева. Але, незважаючи на цей факт, робота з Палеоліту є однією з головних праць отця Василія і заслуговує скрупульозного дослідження та уваги.
 
Твердження висловлені в цій роботі не претендують на наукові відкриття, але опис артефактів знайдених отцем Василієм їх аналіз, релігійно-філософські висловлювання і думки викладені в цій роботі мають стати предметом глибокого дослідження, як богословів, філософів, так і археологів.
 
"Палеоліт Чернецької Гори" видається вперше. Думки і ерудиція, які всебічно отець Василій викладає в роботі, стосуються не тільки археології, але і Біблії, історії, географії, математики, філософії, богослов'я, іконопису, літератури та інших сфер гуманітарних та природніх наук.
 
Археологічна праця отця Василія буде цікава, перш за все, археологам, науковцям, богословам, студентам, аспірантам, віруючим людям і всім, хто цікавиться науково-богословським життям Православної Церкви на Закарпатті в XX столітті.
 
Вся трилогія видавалася з благословення Високопреосвященнішого Феодора, архієпископа Мукачівського та Ужгородського. Все видання присвячене 650-річчю Мукачівського Свято-Миколаївського монастиря і 100-річчю від дня народження архімандрита Василія (Проніна).
 
Дешифровкою рукопису "Палеоліт Чернецької Гори", загальною редакцією та упорядкуванням тому займався кандидат богослов'я, вчений секретар Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна) – протодиякон Олександр Монич. Обсяг третього тому склав 512 сторінок.
 
Заключний том видано за підтримки М.М. Чаленко, благодійника Свято-Василівського храму (пам'ятника дерев'яної архітектури XVII ст.) в с. Лікіцари, Перечинського району, Закарпатської області.
 
 
2. "Хватит ли мне этой жизни на покаяние?"
 
Окремий життєпис отця Василія (Проніна) побачив світ напередодні Пасхи Христової 2011 року в місті Ужгороді у видавництві "Карпати".
 
Книга під назвою "Хватит ли мне этой жизни на покаянне?" розповідає про життя та церковне служіння отця Василія.
 
Автором-упорядником книги є кандидат богослов'я, протодиякон Олександр Монич.
 
Переважна більшість матеріалу, що міститься у книзі, особливо фотографії, архівна справа отця Василія публікується вперше. Це і єпархіальна архівна справа отця Василія і оригінал 3-х листів з його переписки зі святителем Іоанном (Максимовичем) і думки з особистого щоденника, багато спогадів, історій і листів тощо.
 
Рецензентами науково-популярного видання стали доктор історичних наук, професор УжНУ Д.Данилюк та кандидат історичних наук, доцент УжНУ Ю.Данилець. Передмову до книги написав архієпископ Мукачівський і Ужгородський Феодор. Видання нарису здійснене за підтримки настоятельки Мукачівського Свято-Миколаївського монастиря, ігумені Єпістімії (Щербан) та за благословенням владики Феодора.
 
Книга у твердій палітурці обсягом 157 глянцевих сторінок насичена потужним фотоматеріалом, який складає понад 150 фотографій у яких живо висвітлюється життя подвижника. Приводяться численні спогади очевидців отця Василія, додається по роках список джерел та літератури, які написані про Проніна і Проніним. У виданні використано фотоматеріали із особистих архівів архієпископа Мукачівського і Ужгородського Феодора, Філіппова О.І., ігумені Єпістімії (Щербан), ігумена Вікентія (Вакарова), протоієрея Василія Юрини, протодиякона Олександра Монича, монахині Ірини (Томишинець), Ю. Данильця, В. Пагирі, М. Поповича та сестер Мукачівського монастиря.
 
Вперше коротка презентація книги відбулася на другому Закарпатському книжковому форумі "Книга-Фест-2011", що проходив 19-20 травня в Ужгороді. Готується офіційна презентація книги.
 
Нарис буде корисним всім, хто цікавиться аскетичним життям Православної Церкви на Закарпатті, студентам, вченим, богословам, священнослужителям та віруючим людям.
 
 
 
 
3.      Журналістська премія імені архімандрита Василія (Проніна).
 
Журналістська премія імені архімандрита Василія (Проніна) заснована з благословення Високопреосвященнішого Феодора, архієпископ Мукачівського і Ужгородського і вручається вперше.
Вручається номінантам за вагомі внески у розвиток Мукачівської Православної єпархії, поширення православної культури, популяризацію церковно-історичної спадщини та медіа-підтримку.
 
Список
НОМІНАЦІЙ та НОМІНАНТІВ
на журналістську премію імені архімандрита Василія (Проніна)
 
2011 рік
 
НОМІНАЦІЇ
 
1. "Найкраща інтернет підтримка Мукачівської Єпархії"
2. "Найкраще висвітлення у місцевій пресі церковного життя Мукачівської Єпархії"
3.  "Найкраща телепрограма Мукачівської єпархії"
4. "Найкраща телепрограма про архімандрита Василія (Проніна)"
5. "Єпархіальне медіа-відкриття року"
6. "Найкраща наукова праця року"
7. "Інтерв'ю року"
8. "Православний сайт року"
9. "Найкращий журнал року"
10. "Найкращий церковний фільм року"
11. "Найкраще книжкове видання року"
12. "Церковний публіцист року"
13. "Цикл просвітницько-документальних телепрограм"
14. "Духовні бесіди"
 
НОМІНАНТИ
 
1. Данилець Юрій Васильович, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України УжНУ, директор "Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна)"
2. Кешеля Дмитро Михайлович, режисер фільму "Гора Боголюбивих ангелів"
3. Уманців Олена Владиславівна, журналіст
4.  Носа Михайло Дмитрович, редактор газети "Неділя"
5. Протоієрей Віктор Палош, голова єпархіального відділу сім'ї та молоді
6. Протоієрей Василій Юрина, редактор журналу "Православний Літопис"
7. Машіка Олег, дизайнер журналу "Православний Літопис"
8. Слободанюк Сергій Миколайович, редактор сайту "http://ua-reporter.com/"
9. Диба Олег Романович, головний редактор сайту Закарпаття онлайн (http://zakarpattya.net.ua/)
10. Романенко Сергій Васильович, редактор сайту "http://karpatnews.in.ua/"
11. Тужанський Дмитро Володимирович, головний редактор сайту "http://www.mukachevo.net/"
12. Тимошенко Валерій Володимирович, головний редактор газети "Неділя"
13. Фірцак Олександр Васильович, дизайнер
14. Шубець Володимир Омельянович, директор ДП ТРК "Мукачево (М-Студіо)"
15.  Шпак Наталія Іванівна, ведуча радіопрограми "Джерела Духовності"
16. Протодиякон Олександр Монич, кандидат богослов'я, голова інформаційного відділу Мукачівської єпархії
17. Протоієрей Віктор Палош, голова Єпархіального відділу у справах сім'ї та молоді
18. Лазаревич Катерина, ведуча програми "Русское время"
19. Федака Сергій, незалежний оглядач
20. Бедзир Василь, журналіст газети "Урядовий кур'єр"
21. Вашаргелі Тетяна Володимирівна, журналіст, член Закарпатської організації Національної спілки журналістів України
22. Гулан Ярослав, журналіст газети "Старий Замок Паланок"
23. Грицищук Тетяна, вільний журналіст
24. Штефаньо Оксана, журналіст газети "Новини Закарпаття"
25. Нейметі Маряна, журналіст газети "Новини Закарпаття"
26. Коробко Олександр, журналіст
27. Мідянка Петро, письменник
 
НАГОРОДИ
 
"Найкраща інтернет-підтримка Мукачівської Єпархії"
 
Диба Олег Романович, головний редактор сайту Закарпаття онлайн (http://zakarpattya.net.ua/)
Романенко Сергій Васильович, редактор сайту "http://karpatnews.in.ua/"
Слободанюк Сергій Миколайович, редактор сайту "http://ua-reporter.com/"
Тужанський Дмитро Володимирович, головний редактор сайту "http://www.mukachevo.net/"
 
"Найкраще висвітлення у місцевій пресі церковного життя Мукачівської Єпархії"
 
Тимошенко Валерій Володимирович, головний редактор газети "Неділя"
Носа Михайло Дмитрович, редактор газети "Неділя"
Вашаргелі Тетяна Володимирівна, журналіст, член Закарпатської організації Національної спілки журналістів України
 
"Найкраща телепрограма Мукачівської єпархії"
 
Шубець Володимир Омельянович, директор ДП ТРК "Мукачево (М-Студіо)"
 
"Найкраща телепрограма про архімандрита Василія (Проніна)"
 
Лазаревич Катерина, ведуча програми "Русское время" (За програму-трилогію про отця Василія (Проніна) – "Человек-явление", "Академик Чернецкой Горы" та "Путь сознания в поисках истины").
 
"Цикл просвітницько-документальних телепрограм"
 
Творча група студії "Експеримент" ЗОДТРК "Тиса 1"
(За проведення круглих столів "Нічний канал...до і після" та телепрограми "Третій відділ" ("Мараморош-Сиготський процес", "Про дива")
Коробко Олександр, журналіст
 
"Єпархіальне медіа-відкриття року"
 
Шпак Наталія Іванівна, ведуча радіопрограми "Джерела Духовності"
 
"Найкраща наукова праця року"
 
Данилець Юрій Васильович, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України УжНУ, директор "Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна)"
 
"Інтерв'ю року"
 
Уманців Олена Владиславівна, журналіст(Інтерв'ю"Я побачив Америку іншими очима")
 
"Православний сайт року"
 
Протоієрей Віктор Палош, голова Єпархіального відділу у справах сім'ї та молоді
 
"Найкращий журнал року"
 
Протоієрей Василій Юрина, редактор журналу "Православний Літопис"
Машіка Олег, дизайнер журналу "Православний Літопис"
 
"Найкращий церковний фільм року"
 
Кешеля Дмитро Михайлович, режисер фільму "Гора Боголюбивих ангелів"
 
"Найкраще книжкове видання року"
 
Фірцак Олександр Васильович, дизайнер книги "Хватит ли мне этой жизни на покаянне?"
 
"Церковний публіцист року"
 
Ієрей Олександр Монич, кандидат богослов'я, голова інформаційного відділу Мукачівської Православної єпархії
 
"Духовні бесіди"
 
Бедзір Василь Олександрович, журналіст газети "Урядовий кур'єр"
Гулан Ярослав, журналіст газети "Старий Замок Паланок"
Грицищук Тетяна, вільний журналіст
Штефаньо Оксана, журналіст газети "Новини Закарпаття"
Нейметі Мар'яна, журналіст газети "Новини Закарпаття"
Федака Сергій, незалежний оглядач
Мідянка Петро, письменник
 
Відео: http://narod.ru/disk/24169437001/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%BD%D1%96%D0%BD%202011.avi.html
 
 
 
 
 
Прес-служба Мукачівської єпархії (УПЦ МП)
06 вересня 2011р.

Теги: Пронін, Феодор, журналіст

Коментарі

до православного 2011-09-08 / 19:09:00
дайте свої координати. у продажі книг не залишилося. особливо 3 тому

до православного 2011-09-07 / 18:29:00
Ну ви мене розсмішили чи пак завели в тупик. Невже і справді радите журналістам продати книги Проніна? Купите?

Руснак 2011-09-07 / 17:00:00
А то все так у нас закарпатцю кіть хтось шось робить, то обовязково даяких неробу мусить жаба давити.

глядач 2011-09-06 / 23:29:00
щойно бачив ролик на Тисі. про премію нічого не сказали, показали двичі двох із 4 презентантів і чотири рази журналістку Вашергелі, яка готувала матеріал. таке враження, що головна особа на презентації саме вона. такий непрофесіоналліз просто вражає. якщо їй нічого не дали, значить е потрібно і згадувати своїх колег, а їх нагородили більше 10 чол.

православний 2011-09-06 / 23:23:00
пане голодний журналіст. вартість тритомника 250 грн. плюс дипломи з рамками. невже варто, на вашу думку, було давати по 300 грн. як Шашік, яку б ваші колеги пропили того ж вечора. нонсенс. продайте книги, будете мати гроші. нам піару аж ніяк не треба, від таких як ви анонімів

анонім 2011-09-06 / 18:01:00
Кого не питаю про розмір премії, всі тихцем сміються. ВСім номінантам дали по диплому і тритомнику праць отця Василія. ПРемія - це гроші. кАжуть: на роботі преміювали, бо добре старався. Журналістів зробили лауреатами премії без премії, проте самі ж попи московські пропіарилися задармо. ПРЕМІЯ бЕЗ ПРЕМІЇ.

Іван 2011-09-06 / 16:12:00
Варто глянути це відео і все зрозуміло про церкву і МПЦ http://www.pravda.com.ua/photo-video/2011/07/27/6424709/

Логин 2011-09-06 / 15:17:00
Я стороння людина.Але за останні три-чотири роки православні далеко на висоті і це замітно кидається в очі.Цікаво лиш,чому така агресія виникає в людей,що пишуть коментарі.Можливо заздрість це таки самий тяжкий гріх!

Ангел 2011-09-06 / 15:06:00
Які ж ви всі все-таки далекі від істинної віри... Аж диву даюся! Для вас віра - це нагороди і тех. прорив, а не вогник у душі!!!
Справжня віра - віра ПРАВОСЛАВНА!!!

Русин 2011-09-06 / 09:33:00
Честована компанія, будьте благочестиві.
В принципі різниці немає між юніатами і православними. І по кількості достойних людей і по кількості злодіїв і проходимців.
Єдине, що православні трошки темніші в загальному і треба юніатам, римо-католикам і реформатам побільше таких ініціатив робити і тоді православні мусять підтягуватися і щось робити в пояснювати вірникам.

4308 2011-09-06 / 08:48:00
Все змавпували від Мукачівської греко-католицької єпархії, яка два роки тому заснували премію імені Терелі. Ті хоч дають її не за підтримку єпархії, а за висвітлення духовного життя краю.

А православіє як було печерним, так і залишиться. Амінь!

ярослав орос 2011-09-06 / 08:38:00

ти тільки глянь, як пристрасно горять ************** очі в інків, та й феодор ще хлопець хоч куди... професоре федако, будьте обережні...

читач 2011-09-06 / 06:24:00
27 номінантів (чи лауреатів?) - це щось неймовірно! Яка сума премії? Чи не обанкротиться єпархія у такий спосіб?

НОВИНИ: Соціо

15:47
/ 6
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
10:22
/ 1
Стало відомо про загибель понад рік тому під Бахмутом Павла Головка з Виноградова
19:54
За підсумками 2023 року Закарпаття посіло 4 місце по Україні за показником захворюваності на туберкульоз
15:00
На Запоріжжі поліг Михайло Будул з Керецьківської громади
11:22
/ 1
На війні з росією поліг Віталій Лях з Чумальова Буштинської громади
09:25
У Боздоському парку Ужгорода можна побачити "живих" казкових велетнів
20:07
/ 7
Прем'єр Шмигаль в Ужгороді "запустив" будівництво євроколії до Чопа
21:26
/ 1
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощалися з Юрієм Лущаєм, що переїхав з сім'єю з Краматорська і поліг на рідній Донеччині
15:56
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Міланом Бабілою
15:34
В Ужгороді відкрили скульптурку режисеру "Тіней забутих предків" Параджанову
11:23
/ 1
Нижньоворітська громада провела у останню земну дорогу Героя Віктора Петриканина
23:00
/ 12
Ексміністр внутрішніх справ Аваков офіційно став власником 900 га плантацій фундука на Закарпатті
11:40
Зарічанську громаду сколихнула звістка про смерть Героя з Вільхівки Михайла Матіки
11:12
В Ужгороді у середу проведуть в останню земну дорогу полеглого захисника Мілана Бабілу
09:12
У Тереблі Буштинської громади попрощаються з Анатолієм Несухом, що помер через поранення
23:02
Україна та угорщина погодили відкриття нового ПП "Велика Паладь – Надьгодош" для легкового транспорту
22:29
У Великих Лучках попрощаються з полеглим Героєм Юрієм Лущаєм, що переїхав з Краматорська і поліг на Донеччині
21:54
У Великолучківській громаді встелили квітами останню дорогу Героя Віктора Микити з Кайданова
20:22
ФОТОФАКТ. До прийдешнього Великодня закарпатський кондитер Штефаньо створив нову велику шоколадну писанку
15:47
/ 1
Через фальшивий обліковий запис Instagram невідомі заблокували фейсбук екологині, що пише про ризики будівництва вітряків у Карпатах
14:15
За минулий тиждень в Ужгороді з'явилися на світ 53 малюків, у Мукачеві – 39
» Всі новини