У виступі начальника інспекції державно-архітектурного контролю Закарпатської області Василя Коблика йшлося про порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків першої та другої категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж. Не секрет, що не у всіх у порядку документація на їхні будови, а є випадки, коли тої документації взагалі нема.
Окрема розмова про недобудови. Обов'язок сільських голів налаштувати людей обов'язково здати в експлуатацію усі недобудовані об'єкти а, на добудовані упорядкувати всю необхідну документацію. І зробити це треба якнайскоріше.
Знову постало питання про генплани. Без генерального плану території з 1 січня 2012 року передача земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється. Якщо нема документів на право власності на земельну ділянку, нічого звертатися за дозволом на будівництво. Потрібна і згода власника ділянки на будівництво іншої особи. Перш за все, слід по селах зробити моніторинг об'єктів, які недобудовані або ще не здані в експлуатацію.
Про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту доповіла начальник відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури державної адміністрації Ірина Зазулич. Величина цієї пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування, з урахуванням кошторисної вартості будівництва об'єкта. Усім учасникам наради були роздані Пам'ятки про порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, які, безперечно, стануть у нагоді керівникам сіл.
Начальник управління статистики в Ужгородському районі Станіслав Матвієнко детально зупинився на проблемах державного статистичного спостереження в галузі будівельної діяльності та статистики населення. Станіслав Миколайович вірно підмітив, що без відома селищного чи сільського голови ніхто не має права на території ради , образно кажучи, навіть колика забити. Керівники населених пунктів повинні знати, хто і якою діяльністю займається. Уся відповідальність, звичайно, лягає на замовника будівництва, але контроль – на сільську чи селищну раду. Головне – вести постійний моніторинг усіх змін, які відбуваються у селі, у тому числі й кількості населення.
Було багато запитань з усіх трьох питань. Доповідачі на них дали вичерпні відповіді.
Марія Підгорна, Вісті Ужгородщини